PIEŠŤANY - Chýbalo len pár metrov! Obyvatelia lokality Červená veža pri Piešťanoch prežívajú posledné dva dni chvíle plné strachu. Dôvodom sú zosuvy pôdy, ktoré oblasť zasiahli ešte v utorok popoludní a zastavili sa až v "hodine dvanástej". Chýbali totiž už len zhruba štyri metre a zosunul by sa aj rodinný dom v obci Banka, na ktorého pozemku po vyčíňaní prírody ostal obrovský kráter.
Hoci zosuv, ktorý prebiehal v troch fázach sa zastavil ešte v utorok večer, obyvatelia sú stále v strehu. V prípade výdatnejších dažďov totiž hrozí v obci Banka pri Piešťanoch ďalší zosuv. Uvádza sa to v odbornom posudku, ktorý vypracovali Pavel Liščák a Júlia Šimeková zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. „Zosuv, ktorý vznikol 7. januára v obci Banka, má charakter aktívneho svahového pohybu. Predpokladáme dotváranie tohto zosuvu a pri výdatnejších zrážkach sa očakáva opätovný pohyb zosunutého materiálu. Vzhľadom na rozsah územia, charakter porušenia budov a infraštruktúry považujeme z hľadiska socio-ekonomickej významnosti stupeň ohrozenia za vysoký,“ píšu autori v materiáli.
Dĺžka zosuvu predstavuje k dnešnému dňu 47 metrov a zaberá plochu 851,1 metra štvorcových. Jeho hlavnou príčinou je podľa odborníkov nahromadenie podzemných vôd. V čo najkratšom čase je podľa posudku potrebné zabezpečiť inžiniersko-geologický prieskum. Ten by mal pozostávať z technických prác, odberu vzoriek zeminy a vôd, laboratórnych prác, ktoré stanovia fyzikálno-mechanických vlastnosti zemín či výpočtu stability svahu na určených šmykových plochách. Následne by mal poskytnúť informácie o spôsobe sanácie územia aj podmienkach a faktorov vzniku a vývoja svahových pohybov.
Zosuv pôdy hasičom nahlásili v utorok krátko po 13:00. Mal tri fázy a zastavil sa až vo večerných hodinách po tom, čo sa uvoľnil veľký kus svahu na pozemku pri rodinnom dome v obci Banka. Dom minul len o asi štyri metre a zastavil sa na stromoch a prístupovej ceste k domom a hotelom na Červenej veži. "Na stavbe boli následnou obhliadkou zistené trhliny. Dôvod vzniku prasklín v obvodovom plášti stavby je predmetom skúmania," informoval hovorca KR HaZZ v Trnave Tomáš Bílik.
Predpokladané náklady na inžiniersko-geologický prieskum v obci Banka pri Piešťanoch, kde sa zosunul svah na prístupovú cestu k chatovej oblasti Červená veža, sú 25- až 30-tisíc eur. Prieskum zároveň určí, koľko bude stáť samotná sanácia územia. Obec na riešenie tejto mimoriadnej situácie nemá peniaze. O pomoc chce preto požiadať štát. „V zmysle geologického zákona zabezpečuje v prípade havarijných zosuvov inžiniersko-geologický prieskum a sanáciu Ministerstvo životného prostredia SR. Zabezpečenie uvedených prác závisí od disponibilných zdrojov ministerstva, prípadne Environmentálneho fondu,“ uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.
Masa hliny stále leží na príjazdovej ceste k Červenej veži. Podľa starostu sa s ňou nesmie hýbať dovtedy, kým sa nepresuší. Hrozil by totiž zosun pôdy na cestu druhej triedy, ktorá leží pod príjazdovou cestou. Prejazd do tejto lokality je z obce zabezpečený poľnou cestou, ktorá sa spevňuje každý deň štrkom.