TEHERÁN - Irán prepustil zvyšných dvoch zo skupiny ôsmich Slovákov zatknutých v máji pre podozrenie zo špionáže a vlastníctva nedovolených zariadení. Oznámila to dnes na svojej internetovej stránke iránska tlačová agentúra Mehr.
Dvojicu občanov SR odovzdali slovenskej strane na pôde slovenského veľvyslanectva v Teheráne. V správe agentúry Mehr sa neuvádzajú ďalšie podrobnosti o čase ich prepustenia.
Začiatkom septembra Irán prepustil šesť z ôsmich Slovákov, ktorí do prišli do tejto ázijskej krajiny ako turisti. Dvaja Slováci, Pavol Šeliga a Marek Stolarčík, však ostali v Iráne, kým sa nevyšetria všetky podozrenia, ktoré sa ich týkajú.
Slovákov zadržali iránske úrady pre podozrenie zo špionáže. Stalo sa tak neďaleko stredoiránskeho mesta Isfahán, pri ktorom sa nachádzajú zariadenia na spracovanie a obohacovanie uránu. Dôvodom malo byť to, že do Iránu priniesli nedovolené zariadenie po kusoch a používali ho nelegálne. Z padákových klzákov mali robiť zábery zakázaných oblastí. O ich prepustenie sa slovenský rezort diplomacie snažil dlhšiu dobu. Prípad sa stal v auguste jednou z ústredných tém rozhovoru slovenského ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka s iránskym partnerom Mohammadom Džavádom Zarífom pri príležitosti menovania iránskeho ministra do funkcie.
Fico rokuje v Teheráne
Slovenská delegácia na čele s premiérom Robertom Ficom a šéfom diplomacie Miroslavom Lajčákom priamo v Teheráne rokuje o definitívnom uzavretí prepustenia posledných dvoch paraglajdistov, ktorí boli zadržaní v Iráne v máji tohto roku. "Súčasťou tohto procesu je aj rokovanie s prvým viceprezidentom a výkonným predsedom vlády Iránu, Eshaqom Jahangirim. Ďalšie informácie poskytneme v priebehu dňa," uviedla hovorkyňa predsedu vlády SR Beatrice Szabóová.
Irán prepustil dvoch posledných Slovákov zo skupiny paraglajdistov, ktorých zatkli v máji pre podozrenia zo špionáže a porušenia zákonov krajiny. Informovali o tom iránske tlačové agentúry Mehr a IRIB. Pavla Šeligu a Mareka Stolarčíka previezli na slovenské veľvyslanectvo v Teheráne. Žiadne ďalšie detaily týkajúce sa času ich prepustenia zverejnené neboli. Už 1. septembra islamská republika prepustila šiestich Slovákov, dvoch si však ponechala na ďalšie vyšetrovanie. Podľa údajov ministerstva zahraničia slovenskí občania pricestovali do Iránu ako turisti, vykonávali tam však s nepovolenými zariadeniami "nezákonnú činnosť". Miestne médiá uviedli, že skupina Slovákov z rogala fotografovala rôzne objekty vrátane vojenských zariadení. Iránske orgány v rovnakej veci zatkli taktiež jedného Iránca.
Šiesti z ôsmich Slovákov, ktorých pre údajnú špionáž niekoľko mesiacov zadržiavali v Iráne, sú od začiatku septembra na Slovensku. "Rokovania s iránskou stranou boli korektné a ako môžete vidieť, ich výsledkom je prepustenie šiestich z ôsmich zadržiavaných občanov SR," vyhlásil pri návrate šiestich Slovákov premiér Robert Fico. Nechcel komentovať zostavu delegácie, ktorá v Iráne o prepustení rokovala, ani priebeh samotných rokovaní. Ladislav Frigo, jeden zo šiestich prvotne prepustených, po návrate povedal, že Iránci sa k nim vraj správali veľmi dobre. "Mali sme spoločnú celu, ktorá bola veľmi veľká, boli tam sociálne zariadenia, televízia, chladnička, mohli sme si variť, chodili nám na nákupy, keď sme to požadovali, bola pravidelná strava, mali sme možnosť cvičiť. Bolo to znesiteľné," opísal viac ako stodňový pobyt v Iráne Frigo. Zadržali ich vraj preto, lebo mali dvojpásmové vysielačky. "Ale to pásmo, ktoré bolo v Iráne zakázané, sme nepoužili. Ale mali sme ich, takže to bolo to, čo sme porušili," poznamenal.
V tomto roku išlo už o druhý prípad zadržania slovenských občanov v Iráne. V januári tamojšie úrady zadržali Slováka Mateja Valúcha, ktorý podľa Iráncov spolupracoval s americkou Ústrednou spravodajskou službou (CIA). Tamojšie médiá tvrdili, že 26-ročný muž kontaktoval iránskych vedcov v záujme "získania informácií o vedeckom pokroku" krajiny. Valúch sa na Slovensko vrátil začiatkom februára. O svojich zážitkoch vo väzení vydal knihu Univerzita samoty>>