BRATISLAVA – Pokiaľ sa jednoznačne nepreukáže, že v Sýrii boli proti civilistom použité chemické zbrane a pokiaľ vojenský zásah proti vládnucemu režimu neodobrí Bezpečnostná rada OSN, vojenský zásah v Sýrii je nelegitímny. Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) to uviedol dnes v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.
Zároveň vyhlásil, že bez splnenia týchto dvoch podmienok SR s vojenským zásahom v Sýrii "nechce mať nič spoločné".
Ako premiér povedal, použitie vojenskej sily prinieslo v posledných rokoch niekoľko zlých skúseností. "Nech už bol dôvod útoku akokoľvek morálny, či už spojený s otázkou ľudských práv 'nedemokratického režimu' alebo s občianskou vojnou a zabíjaním civilistov, vždy to neskôr viedlo k chaosu," uviedol premiér a ako príklad uviedol súčasnú situáciu v Iraku či Lýbii. "Tam zúri občianska, medzikmeňová vojna a toto isté sa zopakuje v prípade použitia vojenskej sily v Sýrii," povedal Fico.
Slovensko vojenský zásah podporí podľa Fica iba vtedy ak budú splnené dve podmienky. "Ak budú naozaj preukázateľné dôkazy o použití chemických zbraní, čo teraz nie sú a ak bude mať vojenský zásah mandát Bezpečnostnej rady OSN," povedal Fico.
Bezpečnostná rada je podľa neho jediný orgán, ktorý môže dať mandát na takéto použitie vojenskej sily. "Načo máme potom bezpečnostnú radu, načo máme vlastne OSN, keď potom OSN ako také prestáva fungovať a veľké štáty si robia, čo chcú," povedal Fico na margo úmyslov USA zasiahnuť vojensky proti vládnucemu Asadovmu režimu.
Generálny tajomník Slovenskej atlantickej komisie Robert Vass mandát BR OSN neočakáva. "Tento mandát je blokovaný Ruskom, ktoré má svoje záujmu v danom regióne," uviedol Vass.
Ak vojenský zásah nebude mať mandát BR OSN, podľa premiéra nebudú naplnené požiadavky medzinárodného práva a vojenský zásah nebude legitímny. "SR sa v takomto prípade nezúčastní takejto aktivity," vyhlásil premiér, ktorý zdôraznil, že SR ako malá krajina musí apelovať na dodržiavanie pravidiel medzinárodného práva.
Premiér Robert Fico v relácii Sobotné dialógy rovnako odpovedal na otázku či postoj SR ohľadne vojenského zásahu v Sýrii bol predmetom diplomatických rokovaní pri oslobodení zadržaných paraglajdistov v Iráne. Premiér uviedol, že diplomatický úspech v tomto prípade nemá s postojmi SR na medzinárodnej scéne nič spoločné.