BRATISLAVA – Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák akceptoval hierarchiu založenú na tom, že normálny človek je "biely" a správa sa ako "biely". Myslia si to autori výročnej správy o menšinovej politike na Slovensku v roku 2012, ktorú spracovalo Centrum pre výskum etnicity a kultúry (CVEK) v Bratislave.
Podľa CVEK-u totiž splnomocnenec Pollák vo svojej politickej rétorike potvrdil stereotyp o tom, že Rómovia sú menejcenní a musia sa prispôsobiť pravidlám hry, ktoré nenastavili. CVEK sa pritom odvoláva na tzv. rómsku reformu, ktorej je Pollák spoluautorom.
"Podstata jeho reformy spočíva vo využívaní nástrojov štátnej moci pri donucovaní Rómov k tomu, aby sa správali ako 'bieli', lebo len vtedy si zaslúžia rešpekt hodný človeka," uviedli autori správy pod názvom Menšinová politika na Slovensku v roku 2012.
Pollákov postoj v tejto súvislosti vnímajú ako potvrdenie toho, že na Slovensku nie je dôležitá symbolická politika uznania rovnakej hodnoty príslušníkov menšín a zároveň uznania ich etnokultúrnych odlišností. Postoj splnomocnenca považuje CVEK vo všeobecnosti za veľmi rozpačitý. Splnomocnenec podľa nich na jednej strane legitimizuje tézu o rómskej kriminalite v rámci predstavenej reformy a na strane druhej vyzýva na pripomínanie si obetí rómskeho holokaustu. "Ten bol pritom založený práve na téze o prirodzenom kriminálnom sklone Rómov," napísali autori správy.
Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák kritiku dôrazne odmietol. "Som Róm a hrdo sa hlásim k rómskej menšine, ktorá nie je menejcenná a nemusí mať ani komplexy z toho, že ich ľudská dôstojnosť je nižšia," zdôraznil Pollák vo svojom vyhlásení pre TASR.
Pripomenul, že reforma Správna cesta nerozlišuje ľudí podľa farby pleti - bielych alebo čiernych. Opatrenia prezentované v reforme sú podľa Polláka príležitosťou pre ľudí, ktorí žijú v extrémnej chudobe a sú odkázaní na sociálne dávky.
"Skôr sa teda obávam toho, že spochybňovaním reformy chce Centrum pre výskum etnicity a kultúry dosiahnuť zabetónovanie chudobných ľudí, a teda aj obyvateľov najchudobnejších rómskych komunít na okraji spoločnosti, čím prispieva k stupňovaniu napätia medzi majoritou a Rómami," dodal splnomocnenec.
Pollák pripomenul, že teoretické reči problém chudoby nevyriešia. "Pre mňa je povzbudením, že v reforme navrhované opatrenia nekritizujú organizácie, ktoré reálne vykonávajú svoju každodennú činnosť v teréne v rómskych komunitách," povedal Pollák s uistením, že je otvorený konštruktívnej diskusii, ktorej výsledkom budú riešenia na zlepšenie života a situácie extrémne chudobných a sociálne vylúčených ľudí.