BRATISLAVA – Písomnú časť maturitnej skúšky zvládli lepšie gymnazisti ako žiaci odborných škôl. Výrazne zdatnejší boli v slovenčine aj v matematike, problém však všetkým maturantom robila literatúra či gramatika anglického jazyka. Vyplýva to z výsledkov externej časti maturitnej skúšky, ktoré zverejnilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu.
Celková priemerná úspešnosť z testu zo slovenského jazyka a literatúry bola 61,8 percenta. Gymnazisti boli v teste o približne 17 percent úspešnejší ako žiaci stredných odborných škôl a konzervatórií. Kým na gymnáziách bola úspešnosť na úrovni 72,8 percenta, odborné školy dosiahli 56,3 percenta. Viac im išlo čítanie s porozumením a jazyková zložka, menej už literatúra. Celkovo zo slovenčiny v externej forme nedosiahlo viac ako 33 percent 1520 maturantov.
Každý žiak povinne maturoval z jedného cudzieho jazyka, na výber boli anglický, nemecký, ruský, francúzsky, španielsky a taliansky jazyk. Aj v tomto školskom roku žiaci gymnázií povinne maturovali z cudzieho jazyka na vyššej úrovni obťažnosti, na úrovni B2, napriek tomu dopadli lepšie ako žiaci odborných škôl.
Z angličtiny dosiahli gymnazisti úspešnosť 63,2 percenta, stredné odborné školy a konzervatóriá 55,3 percenta. Úspešnosť menšiu alebo rovnú 33 percentám v teste úrovne B1 dosiahlo 15,1 percenta žiakov, v teste úrovne B2 to bolo len niečo cez 4 percentá. Najlepšie výsledky mali žiaci z počúvania s porozumením, problémy všetkým stále robí gramatika a lexika.
Z nemčiny dosiahli gymnazisti priemernú úspešnosť na úrovni 44,5 percenta, žiaci odborných škôl a konzervatórií podobne 44,3 percenta. Menej ako 33 percent v teste úrovne B1 dosiahlo 25,5 percent žiakov, v teste vyššej úrovne to bolo zasa 27,5 percenta. Z ruštiny dosiahli gymnazisti na vyššej úrovni 51,9 percenta, žiaci odborných škôl a konzervatórií na nižšej podobne 52,7 percenta.
Priemerná úspešnosť testu z francúzštiny na úrovni B2 bola 54,3 percenta, na úrovni B1 bola 49,5 percenta. Najmenej žiakov maturovalo zo španielskeho a talianskeho jazyka. Zo španielčiny dosiahli žiaci na vyššej úrovni úspešnosť 54,9 percenta, na nižšej zase 33,7 percenta. V taliančine zase získali gymnazisti priemerne 46,5 percenta, kým žiaci odborných škôl a konzervatórií zase 65,2 percent.
Na to, aby žiak zmaturoval z vyučovacieho a cudzieho jazyka, musí dosiahnuť viac ako 33 percent bodov z externej časti alebo viac ako 25 percent bodov z písomnej formy internej časti, ak je z ústnej formy internej časti hodnotený známkou 1 až 3. Ak je z ústnej formy internej časti hodnotený známkou 4, musí na úspešné zvládnutie maturitnej skúšky dosiahnuť viac ako 33 percent bodov z externej časti a súčasne viac ako 25 percent bodov z písomnej formy internej časti.
Maturitu z matematiky si vybralo 14,6 percenta všetkých maturantov. Gymnáziá dosiahli významne vyššiu úspešnosť (58 percent) ako žiaci stredných odborných škôl a konzervatórií (37,4 percenta). Viac sa vyznali v algebre, no kombinatorika, pravdepodobnosť a štatistika im robila už väčší problém. Úspešnosť nižšiu alebo rovnú 25 percent bodov dosiahlo 9,5 percenta žiakov.
Na úspešné zmaturovanie z matematiky potrebovali viac ako 25 percent bodov z externej časti, ak získajú z ústnej formy internej časti známku 1 až 3. Ak dostanú z ústnej formy známku 4, potrebujú na úspešné zvládnutie matematiky viac ako 33 percent bodov v externej časti.
Na školách s vyučovacím jazykom národnostných menšín všetci žiaci povinne písali testy aj z predmetov maďarský jazyk a literatúra, slovenský jazyk a slovenská literatúra a tiež ukrajinský jazyk a literatúra. Priemerná úspešnosť prvého z testov bola 60,9 percenta. Priemerná úspešnosť testu zo slovenského jazyka a literatúry na školách s vyučovacím jazykom maďarským bola 54,9 percenta. Priemerná úspešnosť testu z ukrajinského jazyka a literatúry bola 65,8 percenta.
Na externej časti a písomnej forme internej časti maturitnej skúšky sa v tomto školskom roku zúčastnilo celkom 56.345 maturantov. Testovanie absolvovalo aj 1243 žiakov so zdravotným znevýhodnením. Do externej časti a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky v tomto školskom roku sa zapojilo 751 stredných škôl.