BRATISLAVA - Neúspešnú písomnú časť maturít si budú môcť maturanti opraviť už v septembri, a to rovnako, ako je to pri ústnej časti. Doterajší zákon to neumožňoval. S opravou písomnej časti museli neúspešní maturanti čakať rok do ďalších maturít, pričom ústnu si mohli opraviť už v septembri toho kalendárneho roku, v ktorom maturovali.
Nesúlad termínov vyriešil pozmeňujúci návrh poslancov Smeru-SD, ktorý dnes parlament schválil v rámci novely zákona o rodine.
Jeden z predkladateľov návrhu Ľubomír Petrák argumentoval tým, že keď si maturanti môžu opraviť neúspešnú ústnu skúšku už v septembri, mali by mať takú istú možnosť aj v prípade neúspešnej písomnej časti. "Súčasný zákon je nastavený tak, že ústnu časť si môžu opraviť v septembri a písomnú až o rok. Ak jednu časť si môžu opraviť v septembri, je logické, aby tak mohli urobiť aj v prípade druhej časti," argumentoval jeden z predkladateľov návrhu Ľubomír Petrák.
Od tohto roku sa písomné maturity hodnotia prísnejšie. Ak žiakom v minulosti nevyšli maturitné testy, zachránila ich známka z ústnej odpovede. Keď maturant dostal z ústnej odpovede známky 1, 2 alebo 3, mohol mať z testu aj nula bodov, aj tak zmaturoval. Na testy sa prihliadalo len u štvorkárov.
Aby študent po novom zvládol maturitu úspešne, musí okrem známok 1, 2 alebo 3 z ústnych maturít dosiahnuť viac ako 33 percent z testu zo slovenčiny či cudzieho jazyka alebo viac ako 25 percent zo slohu. Ak dostane na ústnej maturite známku 4, uvedenú úspešnosť musí dosiahnuť v oboch prípadoch. Koľko žiakov nedosiahlo ani jeden z týchto limitov, Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania zatiaľ nevie, pretože nemá údaje o výsledkoch zo slohových prác.
Tie totiž vyhodnocujú školy. S istotou sa však už dá povedať, že skúška dospelosti nevyšla 154 gymnazistom, ktorí maturovali z matematiky.