Pondelok6. január 2025, meniny má Antónia, zajtra Bohuslava, Atila

Slovenskí vedci vymysleli systém ďalekohľadov: Dokážu odhaliť asteroidy

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Odborníci z bratislavskej Univerzity Komenského (UK) vytvorili koncept systému štyroch ďalekohľadov ADAM, ktoré sú schopné preskúmať celú viditeľnú oblohu z jedného miesta trikrát počas noci a odhaliť objekty z vesmíru, ako sú napríklad asteroidy a kométy potenciálne nebezpečné pre Zem.

Ako informovala Andrea Kučerová z oddelenia vzťahov s verejnosťou UK, otcom idey systému ADAM (Automatický systém na detekciu asteroidov a meteoritov) je Juraj Tóth z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK. Výskum ďalej rozvíjal jeho študent a dnes už aj kolega na katedre Peter Vereš. Systém ADAM bude po skonštruovaní schopný skenovať oblohu počas noci a takmer v reálnom čase vyhodnotí, čo sa deje na oblohe. Okrem zdanlivo statických hviezd, ktorých bude systém za rok schopný detekovať 200 až 300 miliónov, sa sústredí predovšetkým na udalosti a netypické objekty ako pohybujúce sa objekty (asteroidy a kométy), statické objekty meniace jasnosť (premenné hviezdy, novy, supernovy, planéty mimo slnečnej sústavy prechádzajúce popred ich materské hviezdy) a kozmický odpad na obežnej dráhe Zeme ohrozujúci astronautov a umelé družice.
      
"Systém odhaľujúci objekty z vesmíru má potenciál prispieť k bezpečnosti našej krajiny a vzhľadom na jeho široký záber - aj k ochrane takmer celej Zeme. Nejde o náhodu, ale o výsledok dlhodobého a dôkladného výskumu tímu vedcov," uviedol rektor UK Karol Mičieta.
      
Základnou súčasťou systému je optika (v súčasnosti optický systém ďalekohľadov s najväčším pokrytím oblohy), CCD kamera s veľkým monolitickým čipom a schopnosťou eliminovať svetlo z príliš jasných objektov, programy na automatické spracovanie snímok a identifikáciu objektov, dátové úložisko a ovládanie ďalekohľadov.
      
Vedci Tóth a Vereš z FMFI UK chcú skonštruovať takmer automatický systém, ktorý bude nezávisle skenovať oblohu a v prípade detekcie cieľového objektu dokáže okamžite posielať pozorovateľom na celom svete správu o objave. "Prístroj má byť vyvinutý ako prototyp v observatóriu Univerzity Komenského v Modre, ktoré poskytuje existujúcu infraštruktúru, odborníkov a predovšetkým - väčší ďalekohľad, ktorý bude v prípade objavov ako prvý na svete tieto objavy potvrdzovať," povedala Kučerová. Po úspešnej implementácii a objavoch by sa mali rovnaké systémy postaviť aj na iných vhodných miestach na svete – napríklad na Kanárskych ostrovoch, Havajských ostrovoch, v Čile a Austrálii. Pri projekte ADAM budú výskumníci UK aktívne spolupracovať s University of Hawaii.
      
Hoci existuje viacero ďalekohľadov, ktorých cieľom je hľadanie pre Zem nebezpečných asteroidov, žiaden z nich nie je schopný preskúmať za noc celú oblohu. "Oproti systému ADAM vidia omnoho slabšie a vzdialenejšie objekty, no pre ich malé zorné pole im unikajú rýchlo sa pohybujúce a malé asteroidy podobné tomu, ktorý explodoval v atmosfére 15. februára 2013 pri Čeľjabinsku," spresnila Kučerová. Navyše všetky ostatné projekty sú oveľa finančne náročnejšie ako ADAM, často sa venujú aj iným objektom ako asteroidom, ich vývoj trvá až do 10 rokov. ADAM má využívať existujúce technológie a postupy, ktoré sa osvedčili pri predchádzajúcich a existujúcich ďalekohľadoch.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu