BRATISLAVA - Policajti, vojaci a príslušníci ďalších silových zložiek budú na výsluhové dôchodky pracovať dlhšie. Zároveň budú na svoje sociálne zabezpečenie viac odvádzať. Nárok na výsluhový dôchodok sa zvýši z doterajších 15 na 25 rokov služby. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorú dnes podpísal prezident Ivan Gašparovič.
Právna norma sa okrem nováčikov dotkne všetkých, ktorí nemajú odrobených 15 rokov v službe. Tým policajtom a vojakom, ktorí do dňa účinnosti novely neodslúžia 15 rokov, sa nárok na výsluhový dôchodok predĺži postupne každý rok o jeden rok až na 25 rokov, podľa toho, koľko už odslúžili. Napríklad policajt, ktorý odslúžil 14 rokov, získa nárok na výsluhový dôchodok po 16. roku služby. Novelou sa mení aj výmera výsluhového dôchodku.
Príslušníci silových rezortov majú podľa novely odvádzať zo služobných príjmov odvod na výsluhový dôchodok vo výške sedem percent namiesto súčasných piatich. Zároveň má na výsluhový dôchodok viac odvádzať aj služobný úrad, a to 20 percent namiesto súčasných 17. Zvyšuje sa tiež lehota nároku na odchodné. Po novom to bude 13 rokov namiesto terajších piatich, pričom zmena sa dotkne novoprijatých policajtov a vojakov. Po novom sa má odchodné aj zdaňovať. Výnimku tvoria prípady, ak v čase vzniku nároku na odchodné bolo odchodné oslobodené od dane.
Dĺžka služby potrebná pre vznik nároku na výsluhový príspevok sa má tiež postupne predlžovať rovnakým systémom ako pri výsluhovom dôchodku. Z doterajších piatich rokov sa postupne zvýši na desať rokov. Novela spresňuje aj mechanizmus poskytovania dávok nemocenského zabezpečenia, mení sa tiež mechanizmus zvyšovania dôchodkov z výsluhového zabezpečenia v nadväznosti na mechanizmus dôchodkových dávok v civilnej sfére a dopĺňajú sa ustanovenia o poskytovaní kúpeľnej starostlivosti.
Legislatíva tiež mení spôsob prejednávania priestupkov policajtov, po novom by ich opätovne mali riešiť ich nadriadení v rámci disciplinárnej právomoci. Novela nadobudne účinnosť od 1. mája.