BRATISLAVA - Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí sa vytvorilo alebo trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo, to znamená 3. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice, upozorňuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej.
Snehová pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne, na hrebeňoch je často vyfúkaná až na trávnatý, skalnatý alebo zľadovatený podklad. Lavínová situácia je preto v rámci pohoria rôzna a pohyb vo vysokohorskom teréne si vyžaduje znalosť posúdenia lokálnej lavínovej situácie. Osobám bez znalosti lavínovej problematiky a bez potrebného výstroja neodporúčame pohyb vo vysokohorskom teréne.
Ráno bolo na horách zamračené, vo vyšších polohách hmlisto a na mnohých miestach so slabými snehovými prehánkami. Ochladilo sa, teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od -21°C do -10°C, vo Fatrách do -7°C. Fúkal slabý, na hrebeňoch mierny prevažne severozápadný vietor s rýchlosťou do 25 km/hod. Za posledných 24 hodín pripadlo od 5 do 20 cm nového prachového snehu. Celkovo však za uplynulý týždeň pripadlo vo vysokých polohách 40 až 90 cm nového snehu, ktorý bol za silného vetra previaty na záveterné svahy, do žľabov a múld, najmä juhovýchodných a východných orientácií. Nový sneh sa vplyvom nízkych teplôt stabilizuje len veľmi pomaly a stále nie je dostatočne previazaný so starou snehovou pokrývkou. Väčšina nového snehu je previatá na záveterné svahy, hlavne do žľabov a múld. Zvýšené lavínové nebezpečenstvo sa týka predovšetkým svahov s južnou, juhovýchodnou a východnou orientáciou a so sklonom väčším ako 35°. Uvoľnenie lavíny na týchto svahoch je možné už pri malom dodatočnom zaťažení. Možné je taktiež spontánne uvoľnenie menších a stredne veľkých lavín.
Tendencia lavínového nebezpečenstva: zotrvalá