BRATISLAVA – Predseda Novej väčšiny Daniel Lipšic vyzval predstaviteľov strany Smer-SD, aby milióny eur, ktoré Slovenská republika prehrala v arbitráži so zdravotnou poisťovňou Union pre zákaz zisku, zaplatili z vlastného, respektíve sa na budúci rok vzdali príspevku so štátneho rozpočtu pre ich stranu.
Podľa Lipšica spolu so súdnymi trovami a trovami právneho zastúpenia Slovensko príde o viac ako 40 miliónov eur. „Premiér Robert Fico dal každej štvorčlennej rodine na Slovensku vianočný darček. Darček v podobe zaplatenia 30 eur,“ vyhlásil Lipšic. Zároveň vyzval premiéra, aby tieto peniaze zohnal "vlastnou hlavou" a nežiadal občanov a pracujúce rodiny, aby to zaplatili za neho.
Člen ekonomického tímu Novej väčšiny Róbert Žitňanský upozornil na to, že Slovensko prehralo arbitráž s najmenšou zdravotnou poisťovňou na trhu, pričom na domácich i zahraničných súdoch sú v rovnakej veci ešte ďalšie žaloby v súhrnnej výške 820 miliónov eur. „Ak je rozhodnutie arbitráže vo veci Unionu nejakým precedensom, máme sa na čo tešiť,“ skonštatoval Žitňanský. Predstavitelia Novej väčšiny sa zároveň pýtajú koľko bude stáť arbitráž v súvislosti s vyvlastnením zdravotných poisťovní, ktoré pripúšťa ako jeden z variantov vláda pri zavádzaní unitárneho systému. Sami odhadujú sumu na 440 miliónov eur v prípade jednej poisťovne a na stovky miliónov až miliardu v prípade obidvoch súkromných poisťovní.
Holandská vzájomná poisťovňa Achmea, ktorá vlastní Union zdravotnú poisťovňu, a.s., vyhrala v piatok svoj dlhotrvajúci právny spor so Slovenskou republikou. Ako informovala hovorkyňa Unionu Judita Smatanová, Medzinárodný arbitrážny tribunál, ktorý sa zaoberal sporom, rozhodol, že v roku 2006 a 2007 SR porušila ustanovenia investičnej dohody medzi Holandskom a Slovenskou republikou, a to zásadnými zmenami v legislatíve poisťovníctva s cieľom vytlačiť a poškodiť investorov súkromných zdravotných poisťovní, medzi ktoré patrí aj Achmea.
V roku 2011 ústavný súd rozhodol, že Slovensko v tomto prípade porušilo ústavu a SR následne stiahla legislatívne opatrenia, ktorých cieľom bolo zakázanie zisku zdravotných poisťovní. Podľa výroku Medzinárodného arbitrážneho tribunálu musí SR zaplatiť spoločnosti Achmea 22 miliónov eur ako kompenzáciu za škody, ktoré holandská firma utrpela počas platnosti poškodzujúcich opatrení. Súd zaviazal Slovenskú republiku tiež uhradiť spoločnosti Achmea náklady na právne služby a poplatky spojené s arbitrážou v sume 3 milióny eur. Achmea je od piatku oprávnená požadovať od SR platbu celkovej čiastky náhrady.
Predseda predstavenstva spoločnosti Achmea Willem van Duin k rozhodnutiu povedal, že rozhodnutia obidvoch súdov - Ústavného súdu SR a Medzinárodného arbitrážneho tribunálu - jasne poukazujú na to, že akékoľvek pokusy presadiť vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní sa skončí neúspechom, za cenu veľkých nákladov slovenských daňových poplatníkov. "Tieto peniaze by bolo lepšie použiť na zlepšenie kvality slovenského zdravotníctva. Union a Achmea sú pripravené na tom spolupracovať,“ uviedol van Duin.
Spoločnosť Achmea investovala s cieľom dlhodobo pôsobiť v Slovenskej republike a naďalej sa drží svojho rozhodnutia. Achmea má záujem podstatne zvýšiť počet klientov v starostlivosti Union zdravotnej poisťovne. Achmea sa nazdáva, že súkromné zdravotné poisťovne prispievajú k zdraviu a prosperite populácie v mnohých krajinách, ako aj v Holandsku - domovskej krajine spoločnosti Achmea.
Tento postoj však nezdieľa súčasná vládna garnitúra pod vedením premiéra Roberta Fica. Predseda vlády dlhodobo vystupuje proti zisku zdravotných poisťovní. Fico mieni zabrániť zisku poisťovní napríklad ich vyvlastnením alebo odkúpením.