BRATISLAVA - Učitelia definitívne v pondelok 26. novembra vstupujú do časovo neobmedzeného štrajku. Neodvrátili ho ani dnešné rokovania školských odborárov s ministrom financií Petrom Kažimírom. Odbory nesúhlasili s novým návrhom na zvýšenie platov pedagogických a odborných pracovníkov o päť percent do taríf.
Vláda pôvodne navrhovala päťpercentné zvýšenie miezd cez normatívy. Kažimír v dnešnej novej ponuke navrhol pre pedagogických a odborných zamestnancov zvýšenie tarifných platov o päť percent. Nepedagogickým pracovníkom by sa päť percent pridalo formou účelovo viazaných prostriedkov. "Ja neviem vyjsť v ústrety s lepšou ponukou," zdôraznil Kažimír. Podľa ministra školstva Dušana Čaploviča bol nový návrh veľkorysý.
Odborári podľa ich predáka Pavla Ondeka s návrhom nesúhlasia. Naďalej požadujú desaťpercentné zvýšenie tarifných platov všetkých zamestnancov regionálneho a vysokého školstva. Päťpercentné zvýšenie platov by učiteľom prinieslo zvýšenie platov mesačne o 36 euro a nepedagogickým by do peňaženiek pribudlo 18 eur.
V Bratislavskom kraji bude štrajkovať 80% zamestnancov ZŠ a MŠ
Do štrajku učiteľov sa v Bratislavskom kraji v pondelok 26. novembra zapojí približne 80 percent zamestnancov základných a materských škôl. Na školách v okrese Bratislava I, II a V bude štrajkovať približne 80 percent z nich, v okrese Bratislava III je nahlásená účasť nad 70 percent. Najvyššia účasť v kraji sa očakáva v okrese Bratislava IV, kde hlásia 87-percentnú účasť zamestnancov základných škôl a škôlok. V okrese Malacky, Pezinok a Senec by sa ich malo pripojiť približne 80 percent. Ako uviedla predsedníčka Krajskej rady Združenia základného školstva Bratislava Elena Trubačová, účasť na štrajku je zatiaľ predbežná.
Zo škôl v pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, s výnimkou školského internátu a jazykových škôl, bude pre štrajk zatvorených 37 z nich. Kraj má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti gymnáziá, stredné odborné školy, konzervatóriá aj spojené školy. Sedem škôl sa zapojí do štrajku čiastočne. Časť učiteľov bude zabezpečovať činnosť školy a vyučovanie podľa upraveného rozvrhu, prípadne na škole zabezpečia praktický výcvik alebo náhradný program. Dvanásť škôl nebude štrajkovať, vyučovať budú podľa platného rozvrhu. "Čo sa týka náhradného programu pre deti, zriaďovatelia škôl sa na štrajku nepodieľajú, je teda na samotných školách, aký náhradný program pripravia," informovala tlačová tajomníčka Bratislavského kraja Miroslava Rácová.
Niektoré samosprávy už ohlásili, že pre deti zabezpečia program alebo pedagogický dozor v kluboch či centrách voľného času. Hlavné mesto od pondelka 26. novembra otvorí pre školopovinné deti päť celomestských centier voľného času. Centrá budú fungovať v prázdninovom režime, rodič bude môcť umiestniť dieťa do zariadenia od 8:00 do 16:00. Za umiestnenie dieťaťa nebudú rodičia platiť žiaden poplatok okrem poplatku na zabezpečenie stravy. "Riaditelia bratislavských centier boli usmernení, aby zabezpečili stravu pre umiestnené deti v rámci tých školských jedální, ktoré nebudú zapojené do štrajku," informoval hovorca bratislavského primátora Ľubomír Andrassy. V Bratislave zriadili aj mestský krízový štáb, ktorý bude monitorovať situáciu v rámci celého mesta. Samospráva tiež otvorí od pondelka pre deti zamestnancov hlavného mesta dielňu v budove magistrátu na Primaciálnom námestí.
Bratislavský Ružinov zas pripravil pre deti materských a základných škôl od pondelka do štvrtka rôzne aktivity ako napríklad korčuľovanie na Zimnom štadióne Vladimíra Dzurillu či premietanie detských filmov. V Dome kultúry Ružinov sú počas štrajku pripravené aj tvorivé dielne. Deti však musia na tieto akcie prísť v sprievode dospelej osoby. Škôlkarov a žiakov prvého a druhého ročníka základných škôl v bratislavskom Starom Meste môžu rodičia počas štrajku učiteľov umiestniť v mimoriadnom školskom klube. Otvoria ho v pondelok 26. novembra v priestoroch Základnej školy s materskou školou M. R. Štefánika na Grösslingovej ulici 48 v Bratislave, kde budú deti pod pedagogickým dozorom.
V Košickom kraji bude štrajkovať asi 70 % pracovníkov školstva
V Košickom kraji sa v pondelok 26. novembra do štrajku zapojí väčšina škôl a školských zariadení. Ako dnes informovala predsedníčka Krajskej rady združenia Základných škôl Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Ingrid Gamčíková, doteraz ohlásilo 150 základných škôl, že sa v nich pre štrajk nebude vyučovať. „Máme aj školy, ktoré sa do štrajku zapoja, ale nie kompletne, a takých je zatiaľ osem. Očakávame však, že ešte v priebehu dopoludnia sa do štrajku prihlásia ďalšie školy,“ povedala Gamčíková. Zatiaľ im nenahlásili počty z okresov Rožňava, Sobrance a Košice – okolie. Podľa Gamčíkovej sa do štrajku zapojí približne 70 percent pedagogických a asi 60 percent nepedagogických pracovníkov základných škôl. „Nie sú to konečné čísla. Po štvrtkovom vyjadrení ministra školstva Dušana Čaploviča a niektorých predstaviteľov ZMOS-u sa čísla zapojených rýchlo zvyšujú,“ konštatovala Gamčíková.
Gamčíková uviedla, že v pondelok o desiatej sa uskutoční veľké verejné protestné zhromaždenie na košickej Hlavnej ulici pri Dolnej bráne. Očakáva, že sa na ňom zúčastní minimálne 2 000 zamestnancov školstva z východného Slovenska.
Ako informoval predseda Rady Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy stredných škôl pre východ Slovenska Ľuboš Kvašňák, do štrajku sa v Košickom kraji zapojí 71 škôl a zariadení, pričom účasť sa bude pohybovať okolo 59 percent.
Hovorkyňa mesta Košice Martina Urik Viktorínová informovala, že do štrajku učiteľov sa zatiaľ zo zariadení v pôsobnosti mesta nezapoja dve materské školy. Konkrétne ide o MŠ v Barci a MŠ na Repíkovej ulici. Do štrajku sa celkovo zapojí viac ako 93 percent zamestnancov škôl. Počas štrajku budú školské zariadenia, ktoré sa do štrajku nezapoja, k dispozícii aj pre ostatné deti.
„Na základe rozhodnutia primátora pre deti našich zamestnancov vyhradíme priestor aj priamo na magistráte, kde budú deti pod odborným dohľadom, čím vyjdeme v ústrety rodičom a zabezpečíme štandardný chod mesta,“ uviedla Viktorínová. Informovala, že Knižnica pre deti a mládež pripravila pre školákov v súvislosti so štrajkom okrem klasických výpožičných služieb aj program, ktorý zahŕňa rôzne hry, súťaže, tvorivé dielne či dramatizované čítania. Doložila, že všetky mimoškolské pobočky knižnice (Tajovského 9, Dávida Feju 5, Humenská 9, Poľovnícka 8, Boženy Němcovej 27 v OC Merkur, Námestie nádeje 1) a školská pobočka na ZŠ Družicová 4 budú otvorené aj počas štrajku
Mestská časť Košice – Sever sa tiež rozhodla pomôcť rodičom. Od pondelka až do odvolania štrajku otvorí brány Senior domu na Obrancov mieru 2 pre deti od šesť do 13 rokov. Pre deti bude pripravený program a zabezpečený obed a pitný režim. O deti sa budú starať sociálni pracovníci miestneho úradu Sever. „Mám tri deti, takže si viem predstaviť, aká môže byť neriešiteľná takáto situácia. Aj keď je to narýchlo, rozhodli sme sa pomôcť. Veď na to tu sme,“ hovorí starosta Severu Marián Gaj. Zariadenie pre deti bude k dispozícii od 7:30 do 14:00. Úhrada za dennú starostlivosť za jedno dieťa je šesť eur. Kapacita zariadenia je 50 detí. Prihlásiť svoje deti môžu rodičia dnes aj v sobotu 24. novembra do 12:00 osobne v Kancelárii prvého kontaktu na MÚ Košice – Sever a v nedeľu 25. novembra na Adventných trhoch, alebo v pondelok 26. septembra priamo v Senior dome.
Aj košická ZOO v pondelok, kedy sa začína štrajk učiteľov, poskytne žiakom a stredoškolákom polovičnú zľavu a pripravila pre nich aj špeciálny program.
V Bystrickom kraji sa do štrajku zapojí vyše 7 100 zamestnancov
Do štrajku zamestnancov škôl a školských zariadení sa v Banskobystrickom kraji zapojí vyše 5 200 zamestnancov základných a materských škôl. Ako ďalej uviedla predsedníčka združenia základného školstva školských odborov v kraji Magdaléna Ponická, do štrajku sa zapojí 231 základných a materských škôl, s priemerným podielom 70,6 percenta štrajkujúcich zamestnancov. Zavretých pre štrajk bude 188 z nich, najviac v okresoch Banská Bystrica, Brezno a Zvolen.
Na stredných školách bude v kraji štrajkovať 1 966 zamestnancov. Ako uviedla predsedníčka združenia stredných škôl pre Banskobystrický kraj v školských odboroch Iveta Majerová, štrajkujúci tvoria zhruba 60 percent zo zamestnancov celkovo 63 stredných škôl, ktoré sa do štrajku zapoja.
Zo 62 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) bude pre štrajk zavretých 43, v 17 sa bude riadne učiť a dve budú mať náhradný program. Otvorené budú aj oba samostatné školské internáty v pôsobnosti kraja a centrum voľného času. Ako ďalej informoval hovorca BBSK Peter Hajnala, z 3 576 zamestnancov krajských škôl a školských zariadení bude štrajkovať 1 607, teda takmer 45 percent. Podľa Majerovej sa k štrajku pripája aj 17 škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti krajského školského úradu a jedna cirkevná škola.
Ako informovala vedúca oddelenia odborných a metodických činností Krajského školského úradu v Banskej Bystrici Mária Kolárska, v Banskobystrickom kraji je celkovo 378 materských, 278 základných, 87 stredných a 38 špeciálnych škôl.
V pondelok bude na banskobystrickom Námestí SNP aj jedno z troch protestných zhromaždení, ktoré školské odbory na Slovensku zorganizovali. Začať sa má o 9:30 a odborári na ňom podľa Ponickej očakávajú minimálne tisíc ľudí.
V Prešovskom kraji bude štrajkovať asi 70 percent škôl
V Prešovskom kraji je odhodlaných ísť do neobmedzeného štrajku v pondelok 26. novembra približne 70 percent základných, materských a umeleckých škôl a 65 až 70 percent stredných škôl. Agentúre SITA to potvrdili odborári. Najvyššiu účasť odhadujú v okrese Prešov, kde sa k štrajku hlási až 90 percent škôl. Približne tisíc učiteľov a nepedagogických pracovníkov sa chystá ísť podporiť verejný míting do Košíc.
Predsedníčka Krajskej rady Združenia základného školstva za Prešovský kraj Darina Nagyová uviedla, že v niektorých mestách robia na učiteľov nátlak, zriaďovatelia škôl si pozvali na rozhovor riaditeľov škôl. Potvrdili jej to odborári z Humenného a Popradu. O zastrašovaní riaditeľov má informácie aj Ľuboš Kvašňák, ktorý ako odborár má na starosti stredné školy. Aj on potvrdil, že o takýchto praktikách mu hovorili riaditelia z Poprade, o ktoré školy konkrétne ide, nechcel prezradiť.
Niektorí učitelia sú odhodlaní ísť do neobmedzeného štrajku. Iní očakávajú, že sa konflikt vyrieši celoslovensky v priebehu dvoch-troch dní. Väčšina pracovníkov škôl tvrdí, že vytrvajú v štrajku tak dlho, kým ho oficiálne odborári neukončia.
Samosprávy zatiaľ neinformovali o tom, že by chystali nejaký náhradný program pre deti. Preto rodičia musia rátať s tým, že ich deti budú musieť ostať doma.
V septembri sa do výstražného štrajku v Prešovskom kraji zapojilo 86 percent školských zamestnancov, bolo to 8 758 ľudí z celkového počtu 10 219 zamestnancov škôl. Nagyová upozornila, že v týchto číslach je zahrnutých 12 okresov kraja z trinástich, pretože odborári majú okres Levoča zaradený pod Košice.
V Žilinskom kraji by mali zostať zatvorené tri štvrtiny škôl
V Žilinskom kraji by pre avizovaný štrajk učiteľov mali zostať od pondelka zatvorené tri štvrtiny štátnych škôl. Presné počty budú školskí odborári vedieť až v nedeľu, ako dlho štrajk potrvá, odhadovať nechceli. Podľa Nory Zapletajovej z Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku udelia riaditelia škôl na tieto dni riaditeľské voľno alebo prerušia prevádzku z dôvodu, že nedokážu zabezpečiť riadne fungovanie školy. Aj v školách, ktoré sa na štrajku priamo nezúčastnia a teda nebudú zatvorené, sú podľa Zapletajovej učitelia, ktorí budú štrajkovať a riaditelia škôl preto museli pre žiakov vymyslieť náhradný program ako napríklad didaktické hry alebo športové dni.
Priamo v Žiline by od pondelka mali zostať zatvorené dve tretiny škôl. Rodičia žiakov žilinských základných škôl môžu počas štrajku poslať svoje deti do mestských centier voľného času. Obidve žilinské centrá Spektrum aj Žirafa budú počas štrajkových dní otvorené od 7:30 do 14:00. Pobyt detí v centre bude bezplatný, rodičia ale musia deťom zabezpečiť stravu. „V prípade, že rodičia nemajú počas štrajku kam umiestniť svoje deti- žiakov základných škôl, môžu ich prihlásiť telefonicky alebo emailom do dnešného dňa do 15. hodiny. Rodičia alebo zákonní zástupcovia musia zabezpečiť deťom stravu a podpísať informovaný súhlas,“ povedal hovorca mesta Pavol Čorba. Zamestnanci centier voľného času podľa Čorbu štrajk podporujú, otvorením centier a zabezpečením činnosti pre deti chcú ale rodičom, ktorí to potrebujú, vyjsť v ústrety a pomôcť im postarať sa o deti.
V Nitrianskom kraji bude štrajkovať 61 % ZŠ a 20 % škôlok
V Nitrianskom kraji sa do štrajku zapojí približne 60 percent základných škôl a 50 percent materských škôl, informovala predsedníčka nitrianskej krajskej rady združenia základného školstva Eva Pavelková. Ako ďalej dodala, presné počty zapojených škôl v kraji budú známe až v pondelok, kedy sa štrajk začne, pretože dovtedy môžu ešte niektoré školy zmeniť názor. V Nitre bude štrajkovať 61 percent základných škôl a 20 percent materských škôl. Je to nižšia účasť, ako bola počas septembrového výstražného štrajku, vtedy sa zapojilo približne 80 percent zamestnancov školstva. Do štrajku sa zapojí aj 56 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Nitrianskeho samosprávneho kraja. Informoval o tom hovorca predsedu kraja Stanislav Katrinec. Nitriansky samosprávny kraj je zriaďovateľom 67 stredných škôl a školských zariadení. Štrajkovať bude aj Základná umelecká škola Jozefa Rosinského a 54 percent zamestnancov Centra voľného času Domino. Mesto plánuje budovu centra využiť pre deti, ktoré rodičia nemajú počas štrajku kam dať. Presunú sa sem aj zamestnanci škôl, ktorí sa do štrajku zapojiť nechcú. „K dispozícii bude centrum voľného času, ktoré bude riešiť predovšetkým lokalitu Starého mesta a sídliska Chrenová a tiež Základná škola Škultétyho, ktorá bude riešiť najväčšie sídlisko Klokočina,“ informoval vedúci odboru školstva, mládeže a športu na nitrianskej radnici Vladimír Ďuga. Koľko detí sem v pondelok príde, si netrúfol odhadnúť. V Nitre je celkovo 14 základných a 25 materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.
Odborári očakávali, že účasť v štrajku bude zhruba taká istá ako v septembri, nakoniec bude nižšia. Ako povedal nitriansky predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Miroslav Kováč, „chceme ukázať, že nám záleží na rozvoji školstva a sme proti finančnému podhodnoteniu vo všetkých sférach školstva – základné a materské školy, základné umelecké školy, centrá voľného času, školské jedálne a podobne.“ Ako ďalej dodal, výchova a vzdelanie by mali byť na prvom mieste v štáte a nie na poslednom ako teraz. „Ide nám o celkové dofinancovanie školstva, nielen o platy,“ zdôraznil.
V Trnavskom kraji sa chystá štrajkovať asi 70 percent škôl
Väčšina škôl v Trnavskom kraji bude v pondelok pre štrajk zatvorená. Zo základných škôl bude podľa krajskej šéfky školských odborov Gabriely Galbovej zapojených do štrajku najmenej 70 percent škôl. Galbová zároveň upozornila, že zo strany starostov je silný tlak na riaditeľov škôl, od ktorých požadujú, aby štrajku zabránili. "Starostovia si volajú riaditeľov na koberček, mám echá o vyhrážkach a zastrašovaní. Mám v regióne aj školu, kde si riaditeľ volal po jednom zamestnancov a odhováral ich od štrajku,“ povedala Galbová, konkretizovať školu však nechcela. Medzi materskými školami bude menej štrajkujúcich škôl. Odborári z kraja chystajú aj niekoľko autobusov na protestné zhromaždenie do Bratislavy.
Viaceré stredné školy v Trnavskom kraji so zapojením do štrajku váhajú, podľa Ivana Šóša zo Združenia stredných škôl ich však bude štrajkovať viac ako 50 percent. "V Trnavskom kraji máme na rozdiel od iných krajov nejaký problém, ale som si istý, že do štrajku sa zapojí väčšina," povedal s tým, že čísla sa neustále menia.
Školy pripravujú rodičov na niekoľkodňový štrajk. Základná škola M. R. Štefánika v Hlohovci nahlásila zriaďovateľovi štrajk na celý týždeň, od utorka do piatku však má fungovať náhradný školský klub. V Hlohovci bude v pondelok štrajkovať všetkých päť základných škôl. Všetky školy budú zatvorené aj v Piešťanoch, z deviatich trnavských škôl bude otvorená len jedna, v mestskej časti Modranka. Základná škola na Atómovej ulici informuje rodičov o štrajku až do štvrtka. Trnavská radnica podľa hovorcu Pavla Tomašoviča nedokáže pomôcť rodičom s deťmi počas štrajku, pretože nemá na to ľudí.
Školskí odborári vstupujú od 26. novembra do časovo neobmedzeného štrajku za desaťpercentné zvýšenie platov a zlepšenie financovania školstva. Odvrátiť by ho ešte mohli rokovania s ministrom financií Petrom Kažimírom. Odborári čakajú na ponuku, ale vopred avizujú, že nehodlajú odstúpiť od požiadavky na desaťpercentné zvýšenie platov. Vláda zase ponúka maximálne päť percent. Štrajk zrejme nepotrvá na všetkých školách rovnako dlho, bude závisieť na učiteľoch jednotlivých škôl.
V Trenčianskom kraji bude štrajkovať aj 11 gymnázií a 15 SOŠ
V Trenčianskom kraji sa k štrajku školských zamestnancov pripája deväť z 11 gymnázií a 15 z celkovo 35 stredných odborných škôl, ktoré sú v pôsobnosti trenčianskej župy. Zapojí sa do neho aj šesť škôl a jedno cirkevné gymnázium, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Krajského školského úradu v Trenčíne. „Svoju osobnú účasť na štrajku doteraz potvrdilo 1 375 zamestnancov, čo predstavuje účasť 64,6 percenta zamestnancov škôl, ktoré sa ku štrajku pripojili,“ informovala Iveta Majerová zo Združenia stredného školstva v krajoch Banská Bystrica, Trenčín, Žilina. Zamestnanci sa podľa nej chystajú štrajkovať podľa rozhodnutia štrajkových výborov v rozpätí od jedného do 5 dní.
V Trenčianskom kraji bude od pondelka 26. novembra štrajkovať viac ako 60 percent základných a materských škôl. Ako informovala predsedníčka trenčianskej krajskej rady združenia základného školstva Anna Jarabinská, len v jednom okrese v kraji bude účasť škôl na štrajku menej ako 50 percent. V ostatných okresoch má štrajkovať 60 až 70 percent škôl. Štrajk viac podporujú samotní učitelia, menej už nepedagogickí zamestnanci.
Minister školstva Dušan Čaplovič vo štvrtok listom vyzval primátorov a starostov, aby počas učiteľského štrajku na budúci týždeň pomohli zabezpečiť starostlivosť o deti, ktorých rodičia sú zamestnaní a nemajú možnosť zostať s nimi doma. „Neevidujem žiadne masové požiadavky rodičov o postaranie sa o ich deti počas štrajku. Riaditelia a učitelia základných aj materských škôl v Trenčíne majú moju plnú dôveru. Verím, že celú situáciu bez problémov zvládnu aj rodiny v našom meste,“ hovorí primátor Richard Rybníček. Počas štrajku mesto pre deti špeciálny program nepripravuje. Svoje brány zatvoria všetky materské a základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Trenčín, taktiež jedna málotriedna škola a Základná umelecká škola.