BRATISLAVA – Mnohé z pripravovaných zmien v Zákonníku práce (ZP) odborárom vyhovujú. Existuje však ešte niekoľko návrhov, o ktorých by chceli s ministerstvom práce diskutovať. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to uviedol predseda Odborového združenia (OZ) KOVO Emil Machyna.
"Chceme, aby Zákonník práce chránil ľudí," podotkol Machyna. Jednou z vecí, o ktorej by odborári z OZ KOVO ešte chceli diskutovať, je napríklad práca na dohodu. "Ľudia, ktorí pracujú na dohody, nemajú žiadne istoty," doplnil Machyna. Môžu byť podľa jeho slov kedykoľvek prepustení, nemajú nárok na dovolenky či stravné lístky. Odborári by tak chceli prácu na dohodu ponechať len pre študentov či dôchodcov. Prípadne, chcú posilniť práva ľudí takto zamestnaných.
Zároveň by chceli sprísniť podmienky pre agentúrne zamestnávanie pracovníkov. Napríklad, aby mohli firmy takto zamestnávať len určité percento ľudí v rámci podniku. V prípade súbehu výpovede a odstupného si vedia odborári predstaviť, že v prvých dvoch či troch rokoch zamestnania bude súbeh nižší a naopak, ak človek pracuje vo firme 20 rokov, bude trvať dlhšie. Napríklad aj štyri mesiace.
"Aby mali ľudia priestor hľadať si prácu," dodal Machyna. Reakcie zo strany zamestnávateľských združení o tom, že nový Zákonník práce bude mať negatívny vplyv na pracovné miesta a ekonomiku Slovenska, sú podľa neho neopodstatnené. Novelu Zákonníka práce pripravilo ministerstvo práce a v súčasnosti sa nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Nový zákonník prináša viaceré zmeny, napríklad znižuje počet nadčasov či reťazenie pracovných pomerov na dobu určitú.
Novela v sebe zahŕňa aj zmenu pri náhrade mzdy pre zamestnanca v prípade neplatného skončenia pracovného pomeru či zmeny v prípade odborových organizácií. Po novom už nebudú musieť tieto orgány preukazovať svoju členskú základňu, teda reprezentatívnosť v podniku.