Pondelok25. november 2024, meniny má Katarína, zajtra Kornel

Za smrteľnú nehodu príde vinník doživotne o vodičák

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA – Šoféri, ktorí si sadajú za volant s alkoholom v krvi, budú mať od 1. septembra ťažší život. Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) dnes pre nich v parlamente prostredníctvom novely zákona o cestnej premávke presadil prísnejšie sankcie.

Šoféri, ktorým policajti namerajú viac než jedno promile alkoholu v krvi (0,476 mg/l), sa po novom dopustia trestného činu a bude im hroziť ročné väzenie.

Prísnejšie sa bude postupovať aj voči šoférom, ktorí sa ani po potrestaní nepoučia. Do konca života už vodičské oprávnenie neuvidia tí vodiči, ktorí pod vplyvom alkoholu niekoho usmrtili alebo ich súd pre alkohol za volantom trikrát odsúdil. V súčasnosti možno za smrteľnú dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu odňať vodičský preukaz maximálne na desať rokov, u mladistvých na päť.

O vodičské oprávnenie, hoci nie na doživotie, prídu tí šoféri, ktorým policajti v priebehu piatich rokov dvakrát zistia v krvi akékoľvek množstvo alkoholu alebo trikrát spôsobia dopravnú nehodu. Ak ho budú chcieť získať nazad, budú musieť nanovo absolvovať kurz v autoškole.

Novinkou je aj zavedenie možnosti, aby osobné autá mohli šoférovať aj sedemnásťroční vodiči. Tí však budú musieť rok šoférovať pod dohľadom skúseného vodiča, ktorý má za volantom aspoň 10-ročnú prax. Ani tento dohliadajúci šofér však nesmie byť pod vplyvom alkoholu a musí mať pri sebe doklady. Každý šofér, ktorý získa vodičský preukaz pred osemnástkou, musí so spolujazdcom jazdiť aspoň tri mesiace. Lipšic si od zmeny sľubuje, že mladí vodiči si pod dohľadom rodičov zvyknú na opatrnú jazdu.

Novela prináša pre notorických porušovateľov pravidiel, ktorí počas jedného roka dostanú tri pokuty vo výške 60 eur, povinnosť zúčastňovať sa na doškoľovacích kurzoch. Takýchto vodičov budú môcť policajti poslať na preskúmanie odbornej, psychickej či zdravotnej spôsobilosti. Rovnako budú môcť policajti pri dôvodnom podozrení rozhodnúť o psychiatrickom preskúmaní, či šofér nie je závislý od alkoholu. V prípade, že sa závislosť zistí, príde o vodičský preukaz, ak nie, absolvuje odborné poradenstvo u dopravného psychológa.

Ďalšou zmenou je zvýšená ochrana chodcov a cyklistov na priechodoch pre chodcov. Po novom bude zakázané predbiehanie na priechodoch pre chodcov a cyklistov. Ak im vodič nedá prednosť, môže dostať pokutu 60 až 300 eur, prípadne môže prísť na dva roky o vodičský preukaz.

Mení sa aj zákonné vnímanie bezpečnej vzdialenosti na diaľniciach a rýchlostných cestách, podľa nového znenia zákona nebude bezpečná vzdialenosť stanovená v metroch, ale v sekundách. Autá budú musieť dodržiavať dvojsekundový odstup, pre autobusy a nákladné autá bude povinný odstup trojsekundový. Príčinou je, že bezpečný odstup v metroch sa s meniacou sa rýchlosťou mení. „Bezpečná vzdialenosť je iná na diaľnici a iná pri jazde v kolóne,“ vysvetľoval pred schválením v parlamente Lipšic. Aby počas zimného obdobia vodič nikoho neohrozil, bude po novom povinný pred jazdou odstrániť z karosérie kusy snehu a ľadu.

Z novely napokon vypadol plošný zákaz jazdy kamiónov nad 12 ton po cestách druhej a tretej triedy. Ministerstvo dopravy plánuje problém obchádzania úsekov ciest spoplatnených elektronickým mýtom riešiť na vybraných úsekoch tabuľami so zákazom vjazdu.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu