BRATISLAVA - Rozprávkové odstupné pre odchádzajúcich štátnych manažérov sa z košickej teplárne šíri do ďalších štátnych firiem.
Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) nedávno po štyroch mesiacoch vymenil v predstavenstve Národnej diaľničnej spoločnosti Milana Gajdoša. Ten sa vo vedení štátnej firmy len „ohrial“, ale ako odstupné si aj tak odnesie spolu 12 tisíc eur, píše dnešná Pravda.
"Milan Gajdoš dostane šesťmesačné odstupné vo výške 12–tisíc eur za výkon funkcie člena predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti, z ktorej ho odvolal akcionár spoločnosti,“ potvrdil hovorca NDS Marcel Jánošík. Ide o ďalší prípad zlatého padáka po tom, čo nominanti SDKÚ a SaS v košickej teplárni mali po niekoľkých týždňoch práce vo firme dostať na odchod po 90–tisíc eur.
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) po škandále vyhlásila, že koalícia nahradí všetkých politických nominantov vo firmách odborníkmi, ktorí vzídu z výberových konaní.
Podľa odborníkov je vyplácanie vysokých odstupných po krátkom pôsobení vo firme neadekvátne a situáciu treba riešiť. "V takýchto prípadoch sa to dá ochrániť v stanovách spoločností, kde bude jasne zadefinované aj prideľovanie odstupného. Potom závisí iba od konkrétnych firiem, ako si takéto situácie dokážu ustrážiť,“ myslí si Pavel Nechala z Transparency International Slovensko.
Jediným akcionárom diaľničnej spoločnosti je ministerstvo dopravy. Rezort sa už teraz k vyplateniu odstupného stavia odmietavo. „Nesúhlasíme s takýmto odstupným, považujeme ho za neprimerané. Žiaľ, zmluva uzavretá s pánom Gajdošom bola totožná so zmluvami z čias predstaviteľov strany Smer,“ povedal Martin Krajčovič, hovorca rezortu dopravy.
Figeľ mal však dosah na to, aby s Gajdošom pri jeho nástupe nebola uzavretá zmluva, ktorá mu zaručila štedré odstupné. Podobné zlaté padáky sa okrem súčasnej vlády objavovali aj pri odchode nominantov bývalej vlády Roberta Fica z funkcií v štátnych podnikoch. Pravda už dávnejšie informovala, že napríklad Matej Augustín, bývalý riaditeľ Carga, dostal odstupné 154-tisíc eur. Jeho kolega, bývalý šéf osobného dopravcu – Železničnej spoločnosti Slovensko Milan Chúpek – dostal 54–tisíc eur. Vysoké odstupné si vždy odnášali aj nominanti predchádzajúcich Dzurindových vlád.