BERLÍN - Nemecko zruší prevádzku na opravy ukrajinskej vojenskej techniky na východe Slovenska. Po dlhých rokovaniach s Bratislavou sa rozhodlo do konca roka stredisko neďaleko Michaloviec vypratať a presunúť do Nemecka, napísala dnes agentúra DPA s odvolaním sa na informácie, ktoré jej potvrdilo nemecké ministerstvo obrany. Ešte v októbri pritom obe strany hovorili o rozšírení opravovne. Opravňa, ktorá je umiestnená vo vojenskom útvare slovenskej armády, začala fungovať na konci roka 2022. Financovanie opráv zabezpečovalo Nemecko, slovenská strana poskytovala priestory.
Podľa agentúry DPA hovorca nemeckého ministerstva obrany povedal, že sa zmenili "rámcové podmienky" pre fungovanie prevádzky, a dodal, že niektoré opravy poškodenej ukrajinskej techniky sú "mimoriadne komplexné". "Ďalšia oprava ukrajinských zbraňových systémov je ale zabezpečená," ubezpečil tiež hovorca.
aktuálne video
Rozhodnutie o vyprataní centra je prekvapujúce. Ešte v októbri slovenský minister zahraničia Juraj Blanár po rokovaní so svojou nemeckou kolegyňou Annalenou Baerbockovou v Berlíne uviedol, že Slovensko chce prevádzku na opravu ukrajinskej techniky rozšíriť.
Podľa agentúry DPA bola spolupráca so Slovenskom v poslednom čase komplikovaná. Nemecko sa s Bratislavou nedokázalo dohodnúť okrem iného na výklade európskych colných pravidiel, ktoré sa spolupráce v opravovni týkali.
Vláda premiéra Roberta Fica po vlaňajšom nástupe k moci zastavila vojenskú pomoc Ukrajine zo štátnych zásob, umožnila však komerčné dodávky. Fico opakovane kritizuje politiku Európskej únie a Severoatlantickej aliancie voči Moskve vrátane protiruských sankcií.
V prevádzke pri Michalovciach, ktoré ležia neďaleko slovensko-ukrajinskej hranice, sa opravovali podľa agentúry DPA samohybné húfnice PzH 2000, pancierované vojenské vozidlá Dingo, raketometné systémy MARS II a samohybné protilietadlové kanóny Gepard. Nemecko je po Spojených štátoch najväčším dodávateľom vojenskej pomoci Ukrajine, ktorá sa už takmer tri roky bráni rozsiahlej ruskej invázii. Podobnú opravovňu ako na východe Slovenska prevádzkuje Nemecko tiež v Litve.
Na odchod nemeckej vojenskej opravovne malo vplyv viacero vecí
Na odchod nemeckej opravovne vojenskej techniky z Michaloviec malo podľa ministra obrany SR Roberta Kaliňáka (Smer-SD) vplyv viacero vecí. Ako poukázal, veľkým problémom boli clá. Kaliňák to vyhlásil v stredu po rokovaní vlády.
"Žiadny signál to nevysiela. Situácia sa mení aj teraz, takže z môjho pohľadu ten tlak na ich úlohy možno tiež sa tak isto zmenil. Myslím, že otvorili niečo aj na Ukrajine," uviedol Kaliňák. Zdôraznil, že opravovne tu od začiatku mali byť iba dočasne.
Minister obrany nepredpokladá, že ich odchod z východu Slovenska bude mať negatívny vplyv na slovenský zbrojársky priemysel. Upresnil, že v zariadení pracovalo asi desať ľudí a vzhľadom na svoju veľkosť nemalo vplyv na náš hrubý domáci produkt.
Nemecké ministerstvo obrany v stredu ráno informovalo, že do konca roka prenesie opravovne na svoje územie. Nemecký rezort spresnil, že dôvodom takéhoto kroku je zmena rámcových podmienok a sčasti aj "mimoriadne zložité" opravné postupy, ktoré sa musia na poškodenej ukrajinskej vojenskej technike vykonávať.
Opravárenské centrum na Slovensku funguje od konca roka 2022 pre samohybné húfnice 2000, kolesové obrnené vozidlá Dingo, delostrelecký raketový systém MARS II a protilietadlové delové tanky typu Gepard. Ďalšie opravárenské centrá prevádzkované Nemeckom sa nachádzajú aj v Litve a na Ukrajine. "Opravy ukrajinských zbraňových systémov zostávajú zabezpečené," uviedlo nemecké ministerstvo obrany.
Podľa tlačovej agentúry DPA bola spolupráca so slovenskou stranou čo sa týka prevádzky spomínaného opravárenského centra ťažkopádna, a to predovšetkým v otázke výkladu európskych colných pravidiel.