BRATISLAVA - Milovníkov piva čaká v budúcom roku nepríjemné prekvapenie. Schválený konsolidačný balík vlády Roberta Fica (Smer-SD) spôsobí, že za tento obľúbený alkoholický nápoj si Slováci priplatia.
Ako vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR, vlani konzumácia piva na obyvateľa stúpla o 8,8 percenta na 63,9 litra. To znamená, že každý Slovák vypil viac ako 120 pollitrových pohárov piva za rok. Najviac piva sa v ére samostatného Slovenska vypilo v rekordnom roku 1994, kedy každý obyvateľ Slovenska skonzumoval v priemere 93,4 litra piva za rok.
Je však viac než pravdepodobné, že k takýmto rekordom na Slovenku už nedôjde. V súčasnej dobe už záujem o tento chmeľový nápoj klesá, za čo môže aj pandémia Covidu-19 či energetická kríza, ktoré prinútili ľudí šetriť. Ďalším dôvodom je, že cena piva budúci rok porastie. V našej krajine totiž pôsobí niekoľko desiatok pivovarov a tých sa dotkne schválený konsolidačný balík na ozdravenie verejných financií.
Transakčná daň a vyššia DPH
Hlavným dôvodom nárastu cien je transakčná daň. „Sladovníci a pivári hovoria o 10 miliónoch eur,“ uviedol nedávno v rozhovore pre Hospodárske noviny Andrej Gajdoš, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Ide o odhad, koľko by mohol nový odvod segment ročne stáť, pričom zvýšené náklady pocíti hlavne spotrebiteľ. Nová daň sa má vyberať od apríla budúceho roka.
„Podobne ako pri iných podnikateľských subjektov, ktoré budú zasiahnuté transakčnou daňou, sa časť týchto zvýšených nákladov prenesie do konečnej ceny a časť pravdepodobne pokryjú marže. Do cien alkoholických nápojov sa, samozrejme, prenesie napríklad aj zvýšená DPH,“ informoval Marián Kočiš, makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne. DPH porastie zo súčasných 20 na 23 percent. Kočiš dodáva, že zavážia aj ceny chmeľu, energií či výdavky na pracovnú silu.
Transakčná daň je v súčasnosti kontroverznou zložkou konsolidačného balíka. Okrem opozície či viacerých odborníkov sa jej dotkla aj Európska centrálna banka (ECB). Uplatňovanie dane z finančných transakcií na Slovensku podľa aktuálne nastavených pravidiel by podľa nej mohlo ovplyvniť činnosť Národnej banky Slovenska, a tým aj menovú politiku Európskej centrálnej banky. Podľa jej slov hrozí negatívny vplyv na európsky aj slovenský finančný systém a sťaženie prístupu k hotovosti na Slovensku. ECB ju žiada upraviť. V hre sa objavil aj scenár, že by Európska únia mohla rozhodnutie zdaňovať pohyby na účte či výbery z bankomatov zrušiť.
archívne video
Ako pre Hospodárske noviny uviedol predseda Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska Ľubomír Vančo, cena pôjde určite hore, pričom sa dá predpokladať, že narastie o niekoľko percent, už len pre spomínanú zvýšenú DPH. O koľko presne by mohli cenovky piva na pultoch obchodov v roku 2025 poskočiť nahor, výrobcovia špecifikovať nechcú.