Sobota23. november 2024, meniny má Klement, zajtra Emília

Pokles morálky v ukrajinskej armáde! DEZERTÉRI pribúdajú každým dňom: VIDEO Vo väzení aspoň viete, kedy vás prepustia!

Dezertér z ukrajinskej armády Serhijov Hnezdilov (24) Zobraziť galériu (3)
Dezertér z ukrajinskej armády Serhijov Hnezdilov (24) (Zdroj: X/ҐРУНТ/жозефина бонапард)

KYJEV – Neutíchajúca vojna na Ukrajine si začína pomaly ale isto pýtať svoju krutú daň. I keď do armády vstupujú stále noví branci, celkové počty sa nezvyšujú. Dôvodom je čoraz väčší počet dezertérov. Muži, ktorí sú už z boja unavení, nedostali voľno a v prípade, že ich chytia si radšej vyberú väzenie ako návrat do boja. Vo výslednej rovine sa to prejavuje na nie veľmi úspešných krokoch na fronte.

Keď Rusko spustilo dňa 24. februára 2022 mohutnú ofenzívu na Ukrajine, Putin ju nazval "špeciálnou vojenskou operáciou", do ukrajinskej armády vstupovalo veľa mladých aj starších mužov. Vo vzduchu panovala hrdosť za obranu vlasti. Po rokoch bojov sa však celková situácia nezmenila, ohliadnuc od obsadenia hraničných území ruskou armádou. Telegram informuje, že ukrajinská armáda je bez nutnej podpory zo zahraničia nedostatočná vo vybavenosti aj kapacitne. Útek z armády si preto volí čoraz viac mužov. 

Volia radšej útek

Patrí medzi nich aj Serhijov Hnezdilov (24). Od vedúceho velenia dostal po mesiacoch bojov  povolenie na lekárske vyšetrenie a možnosť opustiť slobodne front. Hnezdilov pôsobil v 56. brigáde neďaleko mesta Pavlohrad. Do nemocnice však nedorazil. Vybral sa na železničnú stanicu, odkiaľ chcel odcestovať priamo do Kyjeva. Na to však nedostal povolenie. 

Po zadržaní ho vyhlásili za dezertéra. Teraz mu hrozí 12-ročný pobyt za mrežami (súčasný trest 60 dní vo väzení). "Vo väzení aspoň viete, kedy vás prepustia. O ukrajinskej armáde sa to žiaľ povedať nedá," vyhlásil. 

Hnezdilov vstúpil do ukrajinskej armády v roku 2019, teda tri roky pred spustením ruskej invázie. Podľa svojich slov slúžil odvtedy nepretržite. "V posledných mesiacoch som bol svedkom toho, ako muži okolo mňa dezertujú. Často sa používala metóda s využívaním návštevy u lekára a s tým spojená zdravotná dovolenka," priblížil. 

Dezertér sa sám rozhodol svoj prípad zverejniť. Na sociálnej sieti Facebook uverejnil niekoľko príspevkov, v ktorých protestoval proti mobilizačným zákonom. Uviedol, že najväčším problémom je "absencia pevnej lehoty počas výkonu služby" pre bojujúcich vojakov na fronte. V súčasnosti oznámil, že bude hladovať, ak sa nevypracuje legislatíva o demobilizácii. Inak sa podľa neho vojenská služba zmení na "nevoľníctvo".

Okrem toho uviedol, že ukrajinskú štátnu príslušnosť má päť miliónov mužov, ktorí sú spôsobilí na vstup do armády, no neslúžia. "(Ukrajinská) armáda by bola silnejšia, keby sa vojaci striedali a mohli si od sústavných bojov oddýchnuť," poukazuje s tým, že v rámci NATO platia pravidlá o šesťmesačnej rotácii vojakov. 

Dvojnásobný nárast 

Podľa údajov ukrajinského hlavného prokurátora bolo medzi januárom a septembrom tohto roku začatých 51-tisíc trestných stíhaní pre dezerciu. Oproti minulému roku je to už dvojnásobok. Pritom v roku 2022 bolo začatých týchto stíhaní "len" niečo cez 9-tisíc. 

Vojak ukrajinskej armády zameriava ciele ruských jednotiek v regióne Charkov.
Zobraziť galériu (3)
Vojak ukrajinskej armády zameriava ciele ruských jednotiek v regióne Charkov.  (Zdroj: SITA/AP/Alex Babenko)

Tento rok sa zintenzívnilo náborové úsilie, výsledkom čoho je až 40-tisíc nových vojakov mesačne. Bolo to zapríčinené z veľkej časti vďaka aprílovému mobilizačnému zákonu, ktorý viedol k vytvoreniu elektronickej databázy všetkých bojaschopných mužov a znížil vekovú hranicu pre vstup do armády z 27 na 25 rokov.

Vypustenie služby na tri roky 

Zákon obsahoval aj demobilizačnú klauzulu, ktorá by obmedzila trvanie služby na tri roky. Tá však bola na nariadenie veliteľa ukrajinskej armády Oleksandra Sirského na poslednú chvíľu zrušená.

"Demobilizačné opatrenia by viedli k zníženiu bojaschopnosti jednotiek, narušeniu útočných a obranných akcií a narušeniu rotácií jednotiek. Zároveň sa vylepšoval spôsob rotácie vojakov z prvej línie," uviedol hovorca ministerstva obrany na otázku, prečo bola klauzula zo zákona vypustená.

Nedarí sa ani Rusom 

Súčasná teória víťazstva ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajine sa snaží predĺžiť vojnu a predpokladá, že ruské sily môžu prežiť západnú podporu Ukrajine a zrútiť ukrajinský odpor víťazstvom. Uvádza to Medzinárodný inštitút pre štúdium vojny (ISW). Rusko však bude pravdepodobne čeliť vážnym strednodobým a dlhodobým obmedzeniam, ktoré podkopú strategické úsilie predĺžiť boje a zaplaviť Ukrajinu opotrebovávacou vojnou.

Uväznený a bývalý ruský dôstojník Igor Girkin spochybnil vyslovenú teóriu víťazstva Kremľa a zhodnotil, že rok 2025 a možno už aj koniec roku 2024 bude pre Rusko "veľkou skúškou". Ruská ofenzívna kampaň (leto – jeseň 2024) podľa neho nesplnila svoje ciele a preto je nepravdepodobné, že sa tak stane počas "sezóny blata" (jeseň, vlhko, dažde), hoci ruské sily pokračujú v intenzívnych útočných operáciách na Ukrajine hneď v niekoľkých smeroch.
 

Viac o téme: útekMobilizáciaDezertériVäzenieKrimiVojna na UkrajineSlužba v armáde
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu