Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Na Slovensku odhalili u komárov nebezpečné vírusy! REAKCIE odborníkov, treba sa obávať?

Zobraziť galériu (7)
(Zdroj: Getty Images, ÚVZ SR)

BRATISLAVA - Na Slovensku odhalili vírus Usutu aj západonílsku horúčku vo viacerých oblastiach. Podarilo sa to vďaka projektu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied, v ktorom sledujú v telách tunajších komárov výskyt vírusu západonílskej horúčky (West Nile) a vírusu Usutu. Odborníci však uvádzajú, že netreba podliehať panike. Epidemiológovia a vedci tak získavajú dôležité dáta a prehľad o tom, v akej miere sú komáre na území Slovenska schopné prenášať tieto exotické vírusy na ľudí.

archívne video

Epidemiológ ÚVZ SR I. Bakoss hovorí o monitoringu komárov (Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj)

“Celoslovenský monitoring spomínaných vírusov sa na Slovensku realizuje po prvýkrát. Umožnila ho nová metóda odchytu, ktorá šetrí čas aj financie. Zachytávame pri nej sliny komárov na špeciálnych kartách," hovorí doktorka Viktória Čabanová z Virologického ústavu BMC SAV, vedúca projektu, ktorý je financovaný Agentúrou na podporu výskumu a vývoja (APVV).

Hana Rajnáková (vľavo) a Beáta Kozmérová (vpravo), laboratórne diagnostičky z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trnave, obsluhujú lapač komárov
Zobraziť galériu (7)
Hana Rajnáková (vľavo) a Beáta Kozmérová (vpravo), laboratórne diagnostičky z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trnave, obsluhujú lapač komárov  (Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj)

“Monitorovanie prítomnosti vírusov západonílskej horúčky a Usutu v komároch je dôležité na zlepšenie diagnostiky ochorení spôsobených týmito vírusmi. Regionálne úrady verejného zdravotníctva sa prostredníctvom spomenutého monitorovania dozvedia, či sa v ich územnej pôsobnosti vyskytujú komáre infikované danými vírusmi, ktoré môžu ďalej prenášať na ľudí. Následne tak môžu upozorniť lekárov, aby pri diagnostike mysleli aj na tieto ochorenia," vysvetlila doktorka Tatiana Červeňová, hlavná hygienička Slovenskej republiky.

Podarilo sa zachytiť vírus Usutu aj západonílskej horúčky

Monitoring už má za sebou prvé výsledky. "V priebehu prvých týždňov sa podarilo zachytiť vírus Usutu v Košiciach, Dunajskej Strede, Leviciach a Svidníku. Následne bol detegovaný aj v Prievidzi, Nových Zámkoch, Veľkom Krtíši a Senici. Netreba však podliehať panike. Väčšina infekcií je bezpríznaková a vážnejšie formy sa vyskytujú len u malého percenta infikovaných,” uviedla doktorka Viktória Čabanová z Virologického ústavu BMC SAV. Vďaka pretrvávajúcemu monitoringu sa podarilo v komároch zachytiť aj vírus západonílskej horúčky, konkrétne v Nových Zámkoch.

Vzorka z lapača komárov
Zobraziť galériu (7)
Vzorka z lapača komárov  (Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj)

Ako informuje ÚVZ SR, v súčasnosti je výskyt ochorení prenášaných komármi v našich končinách zriedkavý. Toto tvrdenie platí aj v prípade výskytu komára tigrovaného, ktorý je schopný prenášať exotické ochorenia a jeho výskyt na území SR potvrdilo BMC SAV.

Monitorovanie infekčných ochorení prenášaných komármi na našom území je dôležité a netreba ho podceňovať. Zmena klimatických podmienok totiž podporuje rozšírenie invazívnych druhov komárov so schopnosťou prenášať exotické ochorenia aj v krajinách s miernejším podnebím. Epidemiologická situácia sa preto v budúcnosti môže zmeniť a musíme byť pripravení zachytiť tieto ochorenia včas, zdôraznila doktorka Červeňová.

Na komárov nasadili lapače

Tridsaťšesť regionálnych úradov verejného zdravotníctva má vo svojich areáloch umiestnené takzvané lapače komárov, ktoré boli zostrojené na BMC SAV, v období od júna až do októbra (týka sa to rokov 2024 a 2025). "V lapačoch sa nachádzajú karty napustené medom, ktoré lákajú práve gravidné samičky komárov, ktoré už sali krv a majú väčšiu šancu byť infikované. Tie v nich zanechajú nukleové kyseliny (DNA, RNA)," píše ÚVZ SR na webe.

Lapač komárov
Zobraziť galériu (7)
Lapač komárov  (Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj)

Pasce obsluhujú pracovníci úradov verejného zdravotníctva raz týždenne a vzorky z nich odosielajú Virologickému ústavu BMC SAV, ktorý zisťuje prítomnosť vírusov západonílskej horúčky a Usutu. Virologický ústav BMC SAV spätne do dvoch týždňov informuje o výsledkoch RÚVZ, ako aj Národnú transfúznu službu.

Obsluha lapača komárov
Zobraziť galériu (7)
Obsluha lapača komárov  (Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj)

V Slovenskej republike doteraz v laboratóriách Úradu verejného zdravotníctva SR potvrdili tri prípady ochorenia na západonílsku horúčku (2019, 2022, 2024). "V jednom prípade bol potvrdený prenos na území Slovenska, v ďalšom bol prenos na území Slovenska vyhodnotený ako pravdepodobný a v jednom prípade bol potvrdený import zo zahraničia," približuje ÚVZ SR.

Prenos a príznaky západonílskej horúčky a vírusu Usutu

Západonílsku horúčku spôsobuje West Nile virus. Ide o akútne, chrípke podobné horúčkovité ochorenie. Prenášačom tohto vírusu je najčastejšie domový komár z rodu Culex, ktorý saje infikovanú krv vtákov, ktoré sú rezervoárom tohto vírusu. Človek sa infikuje po poštípaní komárom. Inkubačný čas je 2 až 15 dní. "Približne 80 % infekcií u človeka prebieha asymptomaticky. Ak sa príznaky objavia, prejavujú sa ako mierne chrípkové ochorenie. Závažné formy ochorenia ako zápal mozgu a mozgových blán sa vyskytujú predovšetkým u starších osôb, imunokompromitovaných alebo u osôb s pridruženými ochoreniami," približujú hyginici a dodáva, že u menej ako 1 % infikovaných osôb sa môžu rozvinúť poškodenia nervového systému.

Zapadonílsky vírus
Zobraziť galériu (7)
Zapadonílsky vírus  (Zdroj: Getty Images)

Hlavným prenášačom vírusu Usutu (USUV) v Európe sú tiež domové komáre rodu Culex. Inkubačný čas sa predpokladá 3 až 12 dní po uštipnutí komárom. "Po uplynutí inkubačného času sa u pacienta môžu objaviť prvé príznaky: mierna horúčka, niekedy spojená s vyrážkou a žltačkou. Infekcia USUV je vo väčšine prípadov asymptomatická alebo spojená s miernymi symptómami," uvádzajú hygienis s tým, že u imunokompromitovaných a starších pacientov sa môžu zriedka objaviť zápal mozgu alebo mozgových blán.

Viac o téme: KomáreÚrad verejného zdravotníctva SRLapače komárov
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu