BRATISLAVA - Na slovenskom trhu sa predávala potravina, ktorá predstavuje pre ľudské zdravie nebezpečenstvo. Tentoraz ide o údené lososové filety, v ktorých hygienici zistili nebezpečnú patogénnu baktériu spôsobujúcu vážne ochorenia.
V rámci úradnej kontroly potravín vykonala Regionálna veterinárna a potravinová správa Žiar nad Hronom odber vzorky výrobku v prevádzke Billa v Žarnovici. Išlo o Údené lososové filety - plátky vákuovo balené 100 g, so šaržou D081524Y215, s dátumom spotreby do 1. 7. 2024. Krajinou pôvodu filet bola Litva, výrobca UAB Vičiunai ir partneriai, Birutés g. 48, 90112 Plunge, Litva.
Potravinári vo vyšetrovanej vzorke zistili prítomnosť nebezpečnej baktérie Listerie monocytogenes. "Predmetný výrobok bol dodaný cez Českú republiku v množstve 31 000 kg. Výrobok je už po dátume spotreby, nenachádza sa na trhu," informuje Štátna veterinárna a potravinová správa na svojom webe.
Čo je Listeria monocytogenes
Ako informuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, Listeria monocytogenes je pre človeka patogénna. V prírode je značne rozšírená; nachádza sa v pôde, vode, rastlinách, fekáliách. Tejto baktérii sa dobre darí pri teplotách 1 až 40 °C, pričom najlepšie podmienky pre svoj rast má pri teplotách 30 až 37 °C, pH 6-9, aw 0,92. Hygienici dodávajú, že zdrojom nákazy pre človeka sú hlavne zvieratá, svalové mäso, klobásy, plesňové zrejúce syry, nepasterizované mlieko, ovčí hrudkový syr a bryndza z nepasterizovaného ovčieho mlieka, údené lososy, vákuovo balené filety z lososov; pre zvieratá nesprávne fermentovaná siláž. Takisto môže byť zdrojom nákazy čerstvá zelenina (zeler, paradajky, šalát), ktorá bola prihnojovaná čerstvým hnojom.
"Listeria monocytogenes spôsobuje ochorenie, ktoré nazývame listerióza. Na človeka sa prenáša priamo pri styku s chorými zvieratami, najmä pri ošetrovaní, pri pôrodoch. Vstupnou bránou je poranená koža, sliznica, tráviaca a dýchacia sústava. Inkubačný čas je 1-4 týždne. Pri vrodenej forme ide o intrauterinnú infekciu, ktorá sa prejavuje potratom, predčasným pôrodom, pôrodom mŕtveho plodu alebo exitom novorodenca," popisuje ÚVZ SR s tým, že príčinou je rozsev miliárnych nekróz najmä v pečeni, nadobličkách, pľúcach a slezine.
Dodáva, že získaná Listeria monocytogenes sa nemusí klinicky prejaviť. Pri požití kontaminovanej potravy alebo vody sa môže vyvinúť horúčkovité ochorenie podobné týfusu, so zväčšenou slezinou, výražkami a leukopéniou. Niekedy sa môže ochorenie prejaviť ako ťažká hnisavá meningoencefalitída alebo ako nekrotická angína so zdurením podčeľustných uzlín pripominajúcu infekčnú mononukleózu. Pri všetkých prejavoch choroby je rozhodujúci imunitný stav a vek človeka. Najviac sú ohrození starší ľudia, tehotné ženy a ľudia so zníženým imunitným systémom.