ATÉNY - Vyše 6400 detských migrantov už prišlo v tomto roku do Grécka, čo predstavuje viac ako štvornásobok v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2023. V stredu o tom informovala charitatívna organizácia Save the Children.
Každé štvrté dieťa prišlo bez sprievodu, čo opätovne značí nárast v porovnaní s minulým rokom, a to trojnásobný. Osamotené maloleté osoby sa stretávajú s náročnými podmienkami, keďže do záchytných centier pre utečencov častokrát prídu bez náhradného oblečenia či telefónov, ktorými by mohli kontaktovať rodinu.Prevažná väčšina detí (5580) prišla do krajiny po Egejskom mori a približne 830 ďalších prekročilo grécko-tureckú hranicu po súši. "Neexistujú žiadne bezpečné a zákonné migračné kanály. Deti musia riskovať svoje životy," ozrejmila právnička gréckej mimovládnej organizácie pre utečencov na ostrove Kos. "Je tu akútny nedostatok primeraných zdravotníckych služieb," dodala.
Podľa Save the Children sa s maloletými po príchode do Grécka "nezaobchádza ako s deťmi", a preto organizácia vyzvala aj štát na to, aby vyvinul väčšie úsilie na ich ochranu a zlepšenie životných podmienok. Taktiež vyzvala na vytvorenie "bezpečného prechodu", aby už Stredozemné more nebolo "detským cintorínom".Rada Európy minulý týždeň zverejnila správu, v ktorej odsúdila grécku migračnú politiku vzhľadom na zadržiavanie utečencov a požiadala Atény o reformovanie systému. Grécka vláda v reakcii vyhlásila, že podmienky sú v "súlade s medzinárodným štandardom".
Nedávna správa stanice BBC uvádza, že v rokoch 2020 až 2023 zahynulo v Egejskom mori 43 migrantov po tom, čo ich grécka pobrežná stráž nevpustila do krajiny a poslala späť na more. Do tohto čísla sa však zarátava aj deväť obetí, ktoré podľa správy hodili cez palubu.Grécko takéto tvrdenia dlhodobo odmieta, no početné vyšetrovania medzinárodných médií a skupín na ochranu práv mnohé incidenty zdokumentovali, často aj na videách.