STREČNO - Okresný úrad v Žiline vyhlasuje mimoriadnu situáciu pri Strečne. Dôvodom sú padajúce skaly, ktoré v poslednom období ohrozujú bezpečnosť vodičov na cestách. V pondelok bude preto zasadať krízový štáb. Kompetentní veria, že nebudú musieť odstaviť celú premávku v tomto frekventovanom úseku a vodičov vyzvali na trpezlivosť a opatrnosť.
Pre riziko pádu skál na cestu I/18 pod Strečnom vyhlásili v piatok od 10.00 h mimoriadnu situáciu. "Mimoriadnu situáciu sme vyhlásili z dôvodu udalostí, ktoré sa odohrali pod Strečnom nielen za posledné obdobie, ale aj za posledný týždeň. Budeme v prvom rade realizovať všetky záchranné práce k tomu, aby sme zabezpečili ochranu zdravia a života ľudí," povedal prednosta Okresného úradu v Žiline Kamil Ruman.
Nad frekventovanou cestou sa nachádza množstvo uvoľnených hornín, ktoré presahujú 150 cm. Informuje o tom televízia TA3, podľa ktorej to vyplýva z geologického prieskumu. Podľa neho predstavuje hrozbu územie o veľkosti 300 x 300 metrov, na ktorom sa nachádzajú skaly, ktoré môžu padať na vozovku. Skaly sa môžu uvoľniť kvôli počasiu a erózii terénu.
Podrobný geologický prieskum je, ako tvrdí Ruman, potrebný, aby následne vedeli urobiť účinné zábrany. Podľa správy z tohtotýždňovej geologickej obhliadky je nebezpečenstvo opätovného pádu niektorých skalných blokov trvalo vysoké a v súčasnosti sa pre vysokú zrážkovú činnosť zhoršuje.
Veria, že sa nebude musieť odstaviť celá premávka
Ruman dúfa, že nebude nutné odstaviť celú premávku. "Nechceli by sme k tomuto pristúpiť," skonštatoval. Koľko bude riešenie situácie trvať, povedať nevedel. Vyhlásením mimoriadnej situácie sa však podľa neho podarí skrátiť čas minimálne o tri mesiace. Vodičov požiadal o toleranciu a dodržiavanie dopravného značenia.
V pondelok 12. februára bude preto zasadať krízový štáb, ktorý by mal prijať konkrétne opatrenia. "Z prvotnej obhliadky nie je možné určiť mieru najväčšieho porušenia a vytipovať miesta, kde je potrebné osadiť zabezpečovacie dynamické siete," uvádzajú podľa TA3 v správe geológovia.
Bude preto potrebné urobiť podrobné geodetické zamerania pomocou dronu, podrobný inžinierskogeologický prieskum horolezeckým spôsobom a zabezpečpečiť skalné bralo a to bud dynamickou bariérou, sieťovaním alebo kotvením - podľa toho, ako si to bude vyžadovať situácia.
Padajúce kamene spôsobujú nehody, zázrakom sa doteraz nikomu nič nestalo
Polícia v stredu informovala, že popadané skaly v katastrálnom území Strečna poškodili dve vozidlá, našťastie k zraneniu osôb nedošlo. Dodala, že nakoľko došlo k poškodeniu komunikácie, bude v danom úseku dopravným značením dočasne znížená rýchlosť v oboch smeroch s využitím obidvoch jazdných pruhov.
Ešte v januári mala obrovské šťastie vodička, kedy jej pod Strečnom v smere od Žiliny na Martin padol počas jazdy na čelné sklo veľký kameň. Ten nakoniec skončil až v interiéri vozidla. Ako zázrakom sa vodičke nič nestalo.