ĎAPALOVCE – Východné Slovensko zasiahla v pondelok večer nečakaná katastrofa. Ničivé zemetrasenie s magnitúdou 4,9 spravilo ľuďom zo života peklo. Aj keď celkové škody zatiaľ vyčíslené nie sú, jednotlivé domácnosti sa dnes budú musieť vysporiadať s novou realitou, ktorá ich bude stáť nemalé zdroje. Poškodené domy, autá a rozbitý nábytok sú len špičkou ľadovca. V niektorých prípadoch hrozí aj pád domu.
Obyvatelia obce Ďapalovce sa zobudili do ťažkého rána. Škody, ktoré spôsobilo ničivé zemetrasenie, zatiaľ stále vyčísľujú. Zábery rozpadnutých domov však hovoria za všetko. „Nebol som doma, našim som sa nemohol dovolať, u rodičov v obci (Ďapalovce) vypadla elektrina. Keď som videl fotky, čo sa stalo, bol som zdrvený. Ľudia tu nič nemajú a ešte toto sa nám stane,“ povedal Martin z Ďapaloviec. „Všetci ľudia boli na hlavnej ceste, pozeráme poisťovne, hľadáme škody, zisťujeme kde môžeme pomôcť,“ dodal.
„Zemetrasenie nám údajne posunulo základ, v dome máme narušenú statiku. Zajtra by mal doraziť statik, ktorý zistí, čo sa s tým dá robiť, dúfame, že to dopadne dobre,“ povedal Jozef z Ďapaloviec.
„Pri prvom pocite som si myslel, že padám aj s domom. Nastal chaos, všetko bolo rozbité, skrine, taniere poháre. Nezažijeme to každý deň,“ povedal Pavol z Ďapaloviec.
„Všetci sme utekali von, zisťovali sem, čo sa deje. Starosta obce zorganizoval zbor dobrovoľných hasičov, ktorí zisťovali škody. Zemetrasenie nám rozbilo auto, z domu nám popadali omietky, poškodili sa komíny,“ Samuel z Ďapaloviec.
Premiér Ódor reaguje na ničivé zemetrasenie
"Najskôr tá dobrá správa - som veľmi rád, že si zemetrasenie na východe Slovenska nevyžiadalo obete alebo zranenia.Tou horšou sú škody rôzneho rozsahu, pre ktoré v niekoľkých obciach vyhlásili mimoriadnu situáciu," vyjadril sa poverený premiér Ľudovít Ódor.
Úrad vlády doplnil aj to, že si súv edomí, že pre každého je poškodenie majetku niečím, čo komplikuje náš život a každodennú existenciu, či sú menšie, alebo väčšieho rozsahu. Chcú všetkých ubezpečiť, že robia všetko pre to, aby sa tieto škody zdokumentovali, a navrhli možné riešenia a to čo najskôr. "Pre krízové situácie máme na Slovensku pravidlá, ktoré sa nedajú obísť. Funguje to takto:"
- Prostredníctvom odborov krízového riadenia okresných úradov prebieha proces posudzovania, resp. verifikácie oprávnených výdavkov spojených s mimoriadnou situáciou, v tomto prípade zemetrasením.
- Sekcia krízového riadenia následne spracúva všetky takéto návrhy do materiálu, ktorý je predkladaný na rokovanie vlády.
"Zemetrasenie, ani iné živelné pohromy sa predvídať nedajú. Ďakujem všetkým zložkám, ktoré pomáhajú alebo sa inak podieľajú na dokumentovaní a náprave škôd a urobíme všetko, čo bude v našich silách a možnostiach, aby sme jeho následky zmiernili...aby sa život dostal späť do normálu," uzavrel.
Viac fotografií z nešťastia na východnom Slovensku nájdete v galérii.