ANDA - Bunker objavený neďaleko mesta Anda v Číne je pravdepodobne najväčším testovacím miestom neslávne známej jednotky cisárskeho Japonska, ktorá v 40. rokoch minulého storočia realizovala desivé pokusy na ľuďoch. Poloha miesta hrôzy bola ešte donedávna neznáma, odhalili ju až čínski archeológovia. Informácie o činnosti tohto objektu sú iba pre silné žalúdky.
Archeológovia v Číne odhalili tajný podzemný bunker, ktorý používali japonskí vedci počas druhej svetovej vojny na vykonávanie desivých experimentov na ľuďoch. Bunker hrôzy bol postavený v roku 1941 a jeho laboratórium fungovalo až do kapitulácie Japonska, píše Live Science. Išlo o najväčšie výskumné pracovisko Jednotky 731, ktorého presná poloha bola až doteraz neznáma. Samotná jednotka začala svoju činnosť pre verejné zdravotníctvo v roku 1931, ale rýchlo rozšírila výskum o biologické a chemické vojnové experimenty. Ako pokusné subjekty boli využívaní čínski, kórejskí, ruskí a americkí zajatci.
Ľudia boli vystavení neskutočnému utrpeniu
Bunker objavili vedci z Inštitútu kultúrnych pamiatok a archeológie provincie Chej-lung-ťiang. Objav podľa nich "poukazuje na pretrvávajúce dedičstvo zverstiev jednotky 731 a ich vplyv na celosvetové úsilie o prevenciu biologickej vojny", informoval denník South China Morning Post. Pri sadistických experimentoch, ktoré zahŕňali testovanie granátov, bakteriálnych bômb, plameňometov a chemických zbraní, zahynulo až 12 000 mužov, žien a detí. Jednotlivci boli tiež vystavení dehydratácii, usmrcovaní vo vnútri rotujúcich centrifúg, injekčne im bola podávaná krv zvierat, ožarovali ich röntgenovými lúčmi, operovali bez anestézie a držaní boli v nízkotlakových komorách, až kým im nepraskli očné buľvy. Z laboratórií Jednotky 731 pochádzali aj morom nakazené blchy, ktoré zhadzovali nízko letiace lietadlá na čínske mestá, čo spôsobilo epidémiu a usmrtilo státisíce ľudí.
Archeológovia čiastočne odkryli štruktúru v tvare písmena U, ktorá je dlhá približne 33 metrov a široká 21 metrov. Vychádzajú z nej prepojené miestnosti a tunely. Keďže ešte nevstúpili dovnútra, presný účel jednotlivých častí objektu sa zatiaľ nepodarilo určiť. Výskumníci zatiaľ kategorizovali laboratóriá, pozorovacie a pitevné miestnosti, cely, kasárne, garáže, kúpele, jedálne a studne.
Po tom, ako Japonsko kapitulovalo, USA utajili dôkazy o experimentoch. Mnohým vedúcim Jednotky 731 tajne poskytli imunitu pred stíhaním za vojnové zločiny výmenou za detaily o výskume. Veľká časť týchto informácií sa neskôr dostala do Fort Detricku v Marylande, kde bolo počas studenej vojny v rokoch 1943 až 1969 zriadené Centrum amerického programu biologických zbraní. Archeológovia plánujú pokračovať vo vykopávkach, aby zhromaždili ďalšie podrobnosti o jednotlivých miestnostiach objektu.