PARÍŽ - Expert varoval, že Stredozemné more zasiahne tsunami. Pravdepodobne sa tak stane v priebehu nasledujúcich tridsiatich rokov. Podľa šéfa oceánografickej komisie UNESCO na tento scenár musíme byť pripravení. Ako totiž upozornil iný odborník, riziko tsunami sa vo väčšine oblastí vrátane Stredozemného mora podceňuje.
Vladimir Ryabinin, šéf oceánografickej komisie UNESCO, povedal, že musíme byť pripravení na
tsunami, ktoré pravdepodobne v priebehu najbližších 30 rokov zasiahne Stredozemné more. Podľa
Ryabininových slov môže mať toto tsunami katastrofické následky. Britský denník The Guardian
informoval, že tsunami ohrozuje najmä Marseille, Alexandriu a Istanbul.
UNESCO nedávno predstavilo nový program Tsunami Ready, ktorého cieľom je vyškoliť obyvateľov
miest a komunít, ktoré sú ohrozené, aby presne vedeli, čo robiť v prípade tsunami. „Program Tsunami Ready sa snaží vybudovať odolné komunity prostredníctvom stratégií informovanosti a pripravenosti, ktoré budú chrániť život, živobytie a majetok pred tsunami v rôznych regiónoch. Hlavným cieľom programu je zlepšiť pripravenosť pobrežných komunít na tsunami a minimalizovať straty na životoch, živobytí a majetku,“ uvádza sa na hlavnej stránke UNSECO. Podľa Bernarda Aliaga, odborníka na tsunami z UNESCO, ľudia riziko tsunami vo väčšine oblastí vrátane Stredozemného mora podceňujú. „Udalosti, ako táto, sa nedejú príliš často a riziko sa neprenáša z jednej generácie na druhú,“ povedal Aliaga.
Aliaga ďalej prezradil, že pracovali na vytvorení 12 varovných centier pred tsunami, ktoré pokrývajú
väčšinu oceánu vrátane Stredozemného mora. Centrá v Stredozemnom mori a severovýchodnom
Atlantiku sa nachádzajú v Grécku, Turecku, Taliansku, Francúzsku a Portugalsku.
„Chceme, aby 100 percent komunít, kde existuje preukázané nebezpečenstvo, bolo do roku 2030 pripravených reagovať. Budú mať evakuačné mapy, budú mať za sebou cvičenia a už budú mať zavedené 24-hodinové výstrahy,“ vysvetlil Aliaga.
Je ťažké si predstaviť, že by bola Európa tak vážne zasiahnutá zemetraseniami alebo vlnami tsunami, ale nie je to neslýchané. V roku 1755 vytvorilo obrovské zemetrasenie v Lisabone a Cádize masívne šesťmetrové vlny, pričom sa predpokladá, že pri zemetrasení pri pobreží Sicílie v roku 1693 zahynulo asi 60 000 ľudí. V roku 2020 zase zasiahla vlna tsunami grécky ostrov Samos.