BUDAPEŠŤ - Na omšu pápeža Františka na záverečnom podujatí 52. Medzinárodného eucharistického kongresu, ktoré sa bude konať 12. septembra na budapeštianskom Námestí hrdinov, nebudú maďarské orgány vyžadovať od žiadnych účastníkov očkovací preukaz. V rozhovore to uviedol hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács, podľa ktorého to však nebude znamenať riziko.
"Domnievame sa, že nebude rizikom, ak návštevníci prídu bez potvrdenia o zaočkovaní či prekonaní covidu. Zdôrazňujem, že postojom maďarskej vlády je, že pandémiu a šírenie koronavírusu možno potlačiť iba očkovaním, ktoré je najúčinnejším a najbezpečnejším prostriedkom. Napriek tomu sme očkovanie ponechali na dobrovoľnosti – ľudia sa môžu slobodne rozhodnúť na základe svojho presvedčenia a svedomia," spresnil hovorca.
"Na verejné podujatia eucharistického kongresu maďarská vláda srdečne očakáva každého návštevníka. Čím ich bude viac, tým bude väčšia radosť," reagoval Kovács na otázku, či situáciu neskomplikujú nezaočkovaní návštevníci zo Slovenska, ktorí sa namiesto podujatí návštevy najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi na Slovensku s prísnejšími opatreniami rozhodnú radšej cestovať za pápežom do maďarskej metropoly.
Spoliehajú sa na údaje
Hovorca podčiarkol, že maďarský operačný štáb sleduje vývoj koronavírusovej pandémie na dennej báze. "Samozrejme, máme k dispozícii všetky údaje týkajúce sa aktuálnej situácie a možného vývoja šírenia nákazy a jej charakteru. Vládny kabinet v uplynulom zhruba poldruha roku prijímal opatrenia na mesiac či jeden a pol mesiaca dopredu, pretože to je obdobie, na ktoré môže vláda získať komplexný pohľad," dodal.
Z dôvodu mimoriadne nízkeho počtu nových prípadov infekcie a covidového ochorenia v Maďarsku sa podľa jeho slov v prípade troch veľkých nadchádzajúcich podujatí vláda rozhodla – pri zachovaní všeobecných opatrení – pozastaviť opatrenia aplikované v rámci aktuálneho stavu epidemiologickej núdze.
Miernejšie opatrenia aj na viacerých akciách
Potvrdenia o očkovaní či prekonaní nákazy koronavírusom sa tak nebudú vyžadovať od účastníkov štátnych a regionálnych podujatí osláv štátneho sviatku založenia uhorského štátu jeho prvým kráľom sv. Štefanom v dňoch 18.–22. augusta, ani od účastníkov budapeštianskych Majstrovstiev Európy štvorzáprahov, ktoré sa konajú od 2. do 5. septembra, a ani 12. septembra od návštevníkov záverečnej omše 52. Medzinárodného eucharistického kongresu na Námestí hrdinov v Budapešti.
Podľa Kovácsovho vyjadrenia bolo o zmiernení protiepidemických opatrení možné rozhodnúť na základe výsledkov vedomostí a skúseností, ktoré má k dispozícii operačný štáb.
V utorok pribudlo v Maďarsku za posledný deň 45 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrel jeden pacient. Bilanciou koronavírusovej pandémie v tejto desaťmiliónovej stredoeurópskej krajine bolo do utorka 810.549 infikovaných a 30.042 obetí covidu. Aktuálne bolo v ten deň nakazených 11.988 osôb. Zaočkovaných proti covidu prvou dávkou vakcíny je takmer 5,7 milióna ľudí, z nich dve dávky očkovacej látky dostalo už vyše 5,5 milióna.
Návšteva pápeža bude cirkevná
Pápež František absolvuje v septembri návštevu Budapešti na pozvanie organizátorov 52. Medzinárodného eucharistického kongresu – nejde teda o oficiálnu štátnu návštevu ako v prípade jeho nasledujúcej cesty na Slovensko. Povedal to hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács, podľa ktorého schôdzka s prezidentom Jánosom Áderom a premiérom Viktorom Orbánom pred omšou bude mať zdvorilostný charakter.
"Úlohy vlády nie sú určené samotnou pápežovou návštevou, ale rozsahom a významom eucharistického kongresu. Treba povedať, že z hľadiska obsahu, cieľov a nastolených tém ide o podujatie výhradne organizované cirkvou, ktorá funguje oddelene od štátu. Z pohľadu rozsahu a komplexnosti však ide o významnú organizačnú úlohu, ktorá si vyžaduje štátnu pomoc so zvláštnym zreteľom na bezpečnosť, logistiku a organizačné činnosti," zdôraznil Kovács v súvislosti s prípravami na pápežovu návštevu.
Štát podľa jeho slov na jednej strane ponúkol cirkvi svoje skúsenosti v oblasti prípravy a organizovania veľkých medzinárodných športových podujatí či výstav a na druhej strane zabezpečí prostredníctvom rezortu vnútra poriadkovú službu.
"Domnievam sa, že pápežova návšteva Budapešti má v prvom rade cirkevný charakter. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi totiž bude celebrovať záverečnú omšu eucharistického kongresu a Svätý Otec bol na toto podujatie pozvaný, teda nejde o oficiálnu štátnu návštevu. Časový i formálny rámec je určený týmto pozvaním," podotkol hovorca.
Na Slovensku to bude iná návšteva
Na Slovensko prichádza následne pápež František v rámci oficiálnej štátnej návštevy, preto aj jej charakter bude podľa neho úplne iný.
"Na polhodinovej schôdzke s prezidentom Áderom a premiérom Orbánom budú podľa môjho názoru dominovať vzhľadom na charakter návštevy a jej časový rámec viac-menej zdvorilostné prvky. Krátkosť času neumožní otvoriť hlbšie témy takpovediac štátneho charakteru," dodal Kovács v reakcii na otázku, či je možné očakávať, že rozhovory tejto budapeštianskej schôdzky s pápežom sa dotknú citlivých tém, akými sú migrácia či kritizovaný maďarský zákon o ochrane proti pedofílii.
Osemdesiatštyriročný František o svojej ceste do Maďarska informoval ešte v marci, keď zdôraznil, že nejde o oficiálnu štátnu návštevu. Dlho nebolo jasné, či sa stretne s Áderom či Orbánom. Americké katolícke noviny National Catholic Register začiatkom júna napísali, že pápež neplánuje štátnu návštevu, a teda ani rokovania so žiadnymi politikmi. Tri poľské médiá neskôr uviedli, že pápež sa s Orbánom nechce stretnúť, lebo je nespokojný s tým, ako sa premiér i maďarskí katolícki biskupi stavajú k utečencom. Vatikán napokon 21. júla oznámil, že v rámci svojej septembrovej návštevy Maďarska naplánoval najvyšší pontifex aj krátke stretnutie s oboma predstaviteľmi štátu.
Maďarsko navštívil naposledy pápež v roku 1996, keď Ján Pavol II. zavítal do arciopátstva v Pannonhalme a do Győru.