WASHINGTON - Vyhýbanie sa mäsu pomáha nielen životnému prostrediu, ale aj vášmu zdraviu - a to aj v prípade infekcie koronavírusom. Americkí vedci zistili, že vegetariáni a vegáni zvyčajne prežijú ochorenie na koronavírus lepšie ako konzumenti mäsa.
Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu ovplyvniť ochorenie Covid 19: pohlavie, vek, krvná skupina. Ľudia s obezitou a cukrovkou 2. typu majú tiež vyššie riziko vážneho ochorenia - oboje môže byť dôsledkom nezdravého životného štýlu charakterizovaného nedostatkom pohybu a nesprávnou stravou. Americký výskumný tím teraz podrobnejšie skúmal, ako strava človeka ovplyvňuje priebeh nákazy koronavírusom.
Bombastické odhalenie vedcov: Opatrenia proti šíreniu KORONAVÍRUSU pomohli vyhubiť inú pliagu
Pre svoju štúdiu, ktorá bola publikovaná v odbornom časopise BMJ Nutrition, Prevention & Health, vedci vyhodnotili údaje od zdravotníckych pracovníkov zo šiestich krajín. Účastníci štúdie predtým vyplnili online dotazník o svojej strave a uviedli, či boli infikovaní koronavírusom. Z viac ako 2 300 účastníkov 568 už prekonalo chorobu Covid 19. 138 z nich hlásilo stredne závažné až závažné príznaky, 430 malo mierny priebeh. Z 568 osôb s anamnézou Covidu 41 uviedlo, že dodržiavali vegetariánsku alebo vegánsku stravu. Pescetársku stravu dodržiavalo 46 ľudí, ktorí jedli ryby, ale nie mäso.
Výsledok: Ľudia, ktorí sú vegetariáni a vegáni, t. j. konzumujú iba rastlinnú stravu, alebo ktorí tiež jedia ryby ako pescetariáni, majú oveľa menšiu pravdepodobnosť vážneho priebehu ochorenia Covid-19 ako konzumenti mäsa. Podľa štúdie mali vegetariáni a vegáni o 73 percent nižšiu pravdepodobnosť stredne ťažkého až ťažkého ochorenia na Covid-19 v porovnaní s tými, ktorí nekonzumovali čisto rastlinnú stravu. Pescetariáni mali o 59 percent menšiu pravdepodobnosť ako tí, ktorí jedia mäso.
Nevyvážená strava ako rizikový faktor
Výskumný tím zohľadnil aj hmotnosť, vek, anamnézu a životný štýl účastníkov. To však nemalo vplyv na výsledky. „V šiestich krajinách bola rastlinná alebo pescetárska strava spojená s nižšou pravdepodobnosťou stredne ťažkej až ťažkej choroby Covid 19,“ zhrnuli autori štúdie. Je potrebné ďalej skúmať, prečo je to tak.
Vedci však poskytli možné vysvetlenie: Rastlinná strava má tendenciu byť bohatá na živiny, ktoré podporujú zdravie imunitného systému. Pre pescetárov sú mastné ryby ako losos a makrela tiež bohaté na protizápalové živiny, ako je vitamín D a omega-3 mastné kyseliny, ktoré môžu bojovať proti vírusu. Dalo by sa preto domnievať, že tieto stravovacie vzorce chránia pred závažnými priebehmi Covidu-19.
Nezdravý stravovací režim môže mať podľa autorov naopak negatívny vplyv na zdravie a imunitný systém. Vysoký podiel rafinovaného cukru, spracovaných potravín a červeného a spracovaného mäsa v potrave je zápalový a podporuje choroby horných dýchacích ciest, ako je prechladnutie, chrípku alebo zápaly prínosových dutín.
Zdravé črevo chráni
Výsledky štúdie by sa však mali interpretovať iba ako náznaky, obmedzujú autori svoje objavy. Pretože ide o pozorovaciu štúdiu, nie je možné určiť nijakú príčinu, iba koreláciu. Okrem toho je založená na vlastných správach účastníkov, a nie na objektívnych hodnoteniach.
Iní vedci však už predtým mali podozrenie na súvislosť medzi stravou a ochorením Covid-19. Štúdia Kórejskej univerzity v Soule zo začiatku roka uviedla, že zdravé črevo človeka môže mať vplyv na závažnosť ochorenia Covid 19. Nerovnováha v čreve môže „zhoršiť infekciu, pretože koronavírus sa môže dostať na povrch črevného epitelu a v obzvlášť závažných prípadoch krvnou cestou do vnútorných orgánov,“ napísali vtedy autori štúdie.
To by vysvetľovalo, prečo sú koronavírusom obzvlášť ťažko zasiahnuté priemyselné krajiny. Pretože v týchto krajinách sa často konzumujú spracované potraviny, ktoré obsahujú málo vlákniny. Podľa kórejských vedcov hrá dôležitú úlohu stav čreva v čase koronavírusovej infekcie. Zdravé črevo preto môže chrániť pred závažnými priebehmi Covid-19.