NITRA - Na Slovensku sa v sobotu večer v nitrianskej fakultnej nemocnici začalo očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Ako prvý dostal vakcínu infektológ Vladimír Krčméry.
Tlačová beseda Mareka Krajčího spojená s očkovaním prvých Slovákov proti koronavírusu:
Na Slovensko zatiaľ dorazilo približne 10.000 vakcín, celkovo ich je nakontrahovaných 18 miliónov. Ako prví by sa mali očkovať zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb či pracovníci kritickej infraštruktúry. V nedeľu (27. 12.) sa bude s očkovaním zdravotníkov pokračovať okrem Nitry aj v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Širokej verejnosti bude k dispozícii zrejme okolo Veľkej noci na budúci rok.
Vakcína Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech je určená pre dospelých a dospievajúcich od 16 rokov. Podáva sa v dvoch dávkach do ramena, pričom odstup je 21 dní. Najčastejšie nežiaduce účinky sú podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zvyčajne mierne a krátkodobé. Patria k nim bolesť a začervenanie v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, zimnica a horúčka.
Ide o tzv. mRNA vakcínu, ktorá má pripraviť organizmus na obranu voči infekcii. Koronavírus SARS-CoV-2 používa na vstup do buniek tzv. spike proteín. Vakcína obsahuje genetickú informáciu (mRNA) na jeho tvorbu. Imunitný systém vďaka tomu v prípade nákazy rozpozná spike proteín ako cudzí a spustí obrannú reakciu.
„Imunitný systém ho rozpozná a dokáže voči nemu bojovať: protilátky a T-bunky vírus zabijú, zabránia jeho vstupu do ľudských buniek a zničia infikované bunky, a tak ochránia organizmus pred rozvojom ochorenia COVID-19," vysvetlil ŠÚKL. Doplnil, že spike proteín je len malou časťou vírusu a nie je schopný vyvolať infekciu COVID-19.
Krčméry sa po zaočkovaní cíti dobre
Infektológ Vladimír Krčméry sa po tom, ako bol ako prvý Slovák zaočkovaný v nitrianskej fakultnej nemocnici proti ochoreniu COVID-19, cíti dobre. „Vyhrali sme stávku, že do Vianoc bude vakcína, bolo to veľké úsilie. Sme prvou z okolitých krajín, kde sa očkuje,“ uviedol Krčméry.
Niet pochýb o tom, že vakcína je bezpečná, tvrdí Krištúfková
Členka konzília odborníkov Zuzana Krištúfková uvítala začiatok očkovania voči ochoreniu COVID-19. „Máme na Slovensku vakcínu, ktorá nám umožní vrátiť sa späť do života. Boli očkované milióny osôb a dnes niet pochýb o tom, že je to bezpečné,“ skonštatovala Krištúfková v úvode očkovania vo fakultnej nemocnici v Nitre.
Pani Prof. Krištúfková z Konzília odborníkov je ďaľšou na rade,) #ZdravéSlovensko❤️
Uverejnil používateľ Igor Matovic Sobota 26. decembra 2020
Vakcinácia pokračuje v nedeľu
Ďalší zdravotnícky personál bude očkovaný v nedeľu (27. 12.) od 10. hodiny v nemocniciach v Nitre, Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. „Vakcína, na ktorú sme všetci čakali, je na Vianoce tu a bude distribuovaná ďalej. Som veľmi rád, že prvým človekom, ktorý bol zaočkovaný, je práve Vladimír Krčméry a ďalší hrdinovia, ktorí pracujú v našich nemocniciach,“ skonštatoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).
Ako doplnil, v nedeľu bude v bratislavskej univerzitnej nemocnici v Ružinove zaočkovaná aj prezidentka Zuzana Čaputová, členovia vlády a predstavitelia Národnej rady SR. Minister vo svojom príhovore ocenil prácu zdravotníkov i personálu nitrianskej nemocnice, ktorá patrí k zariadeniam s najväčším počtom reprofilizovaných lôžok.
„O nápore, ktorému čelíme, svedčí aj to, že takmer 500 našich zamestnancov prešlo ochorením COVID-19. Momentálne u nás leží na COVID oddelení 150 pacientov a ich počet stúpa,“ uviedol riaditeľ nitrianskej nemocnice Milan Dubaj.
Fico si želá, aby očkovanie bolo úspešné
Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico si želá, aby očkovanie proti ochoreniu COVID-19 bolo úspešné, zároveň však, aby ľudia mali možnosť výberu. Uviedol to prostredníctvom videa zverejnenom na sociálnej sieti.
"Chcem požiadať zainteresovaných, ministrov, členov vlády a ďalších, prosím, nerobme z toho takúto demagógiu a propagandu. Radšej dajme ľuďom všetky informácie, ktoré potrebujú k slobodnému rozhodnutiu. Ja si veľmi želám, aby očkovanie bolo úspešné, ale rovnako si želám, aby ľudia mali možnosť výberu," uviedol.
Podľa neho mala by byť možnosť výberu očkovania, alebo napríklad v testovaní, aby si človek mohol zvážiť všetky negatívne a pozitívne informácie, a potom sa aj rozhodnúť.