BRUSEL - Zamestnanci v štátoch EÚ nebudú podľa Európskej komisie v práci potrebovať najprísnejšiu možnú ochranu proti nákaze koronavírusom. Unijná exekutíva po konzultáciách s expertmi zaradila vírus SARS-CoV-2 do druhej najnebezpečnejšej skupiny pôvodcov ochorení, čo zamestnávateľom zrejme umožní pristúpiť na pracoviskách k voľnejším opatreniam.
Európska únia klasifikuje vírusy a baktérie na štvorstupňovej stupnici podľa závažnosti ohrozenia, ktoré môžu spôsobiť ľuďom na pracoviskách. Komisia vo štvrtok na zoznam obsiahnutý v smernici o ochrane zdravia zamestnancov doplnila koronavírus, ktorého šírenie v posledných troch mesiacoch paralyzovalo život v Európe. Dostal sa do druhej najzávažnejšej skupiny podobne ako vírusy spôsobujúce žltú zimnicu či horúčku dengue. Medzi najzávažnejšie riziká patrí napríklad ebola a pravé kiahne.
Na klasifikácii pracovala skupina expertov nominovaných členskými štátmi, ktorí sa na hodnotení vírusu jednoznačne zhodli. Do úvahy brali množstvo kritérií vrátane dostupnosti vakcíny a liekov. Očkovaciu látku proti koronavírusu pritom vedci ešte len vyvíjajú, dostatočne preverený liek na COVID-19 zatiaľ neexistuje. Do skupiny, kam komisia zaradila SARS-CoV-2, spadajú vírusy, ktoré síce môžu spôsobiť vážne riziko pre zdravie pracovníkov, spravidla je ale proti nim dostupný liek či očkovanie. "Všetky kritériá sú posudzované odborníkmi a žiadne nemá väčšiu váhu než iné. Neexistencia lieku," uviedla hovorkyňa Európskej komisie Marta Wieczoreková.
Zaradenie koronavírusu do druhej najnebezpečnejšej skupiny pre zamestnávateľov znamená povinnosť zabezpečiť primeranú ochranu zamestnancov, ale nebude pre nich mať tak závažné dôsledky v prípade, že sa v ich firme rozšíri infekcia. Rozhodnutie komisie sa ale stretlo aj s kritikou. "Zásadne nesúhlasíme s rozhodnutím označiť COVID-19 za len priemerné riziko. Je to najväčšia zdravotná výzva našej éry," vyhlásila socialistická europoslankyňa Agnes Jongeriusová. Podľa nej zvlášť v dobe postupného návratu ľudí na pracoviská musí EÚ zaistiť ich adekvátnu ochranu.
Máte podozrenie, že ste sa nakazili koronavírusom? V tom prípade neužívajte tieto lieky proti kašľu!
S jej názorom sa nestotožňuje eurokomisár pre sociálne veci Nicolas Schmit, ktorý tvrdí, že práve klasifikácia koronavírusu ako vážneho rizika zaistí ochranu pracovníkov v prípade druhej vlny pandémie, ktorá by podľa epidemiológov mohla Európu zasiahnuť na jeseň.