BRATISLAVA - Na Slovensku máme ďalších vyše 70 infikovaných. Informoval o tom hlavný hygienik Ján Mikas. Počet infikovaných na Slovensku tak presiahol tisícku. Problémom sú nové ohniská nákazy a to domovy sociálnych služieb a rómske osady. Slovensko eviduje aj ďalšiu obeť z DSS v Pezinku.
V relácii Braňo Závodský naživo na Exprese hlavný hygienik Ján Mikas oznámil 72 nových prípadov COVID-19. Počet testov presiahol tritisíc. Nakazených je tak vyše tisíc Slovákov. Na Slovensku však evidujeme ďalšieho mŕtveho, ide o klienta z DSS v Pezinku.
KORONAVÍRUS Situácia v Pezinku je kritická: Padla prvá hlava! Nákaza aj v ďalšom zariadení
NAŽIVO Brífing premiéra Igora Matoviča a hlavného hygienika
16:38 Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo piatu obeť
„Žiaľ, evidujeme aj jedno ďalšie úmrtie z DSS Pezinok. Dnes zomrela v Univerzitnej nemocnici Bratislava žena, bola hospitalizovaná v kritickom stave na jednotke intenzívnej starostlivosti,“ uviedlo ministerstvo.
15:55 U pendlerov bude platiť aj test robený v zahraničí.
15:45 Pendleri sa od mája musia preukazovať negatívnym testom na COVID-19
Pendleri sa budú musieť pri každom vstupe do SR preukázať negatívnym testom na ochorenie COVID-19, ktorý nesmie byť starší ako 30 dní. V piatok o tom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas. Opatrenie prijal ústredný krízový štáb, platí od 1. mája.
15:40 Zamestnanci DSS v Pezinku, ktorí boli negatívne testovaní, ostanú v priestoroch DSS, pretože bola nariadená karanténa na celý domov. „Mohli by ohroziť ľudí vonku,“ povedal Mikas.
15:38 Premiér Matovič uviedol, že už dostal rozsiahly plán opatrené v rómskych osadách. Dnes ho ešte nepredstaví.
15:32 „Ďalšou zmenou je nový bod sedem. Opatrenie sa nevzťahuje na osoby, ktoré majú trvalý alebo prechodný pobyt v SR a pracujú v zdravotníctve a Juhomoravskom, Moravskosliezkom, Olomouckom kraji,“ povedal Mikas, ktorého požiadali, aby vypracoval plán ochrany ľudí v domovoch sociálnych služieb.
15:29 Krízový štáb sa venoval aj problematike pendlerov
Toto obmedzenie by sa nemali vzťahovať na pendlerov, ktorí žijú v pohraničných oblastiach do 30 kilometrov. Doplnilo sa, že vzdialenosť 30 kilometrov je pozemná, nie vzdušná čiara. „Ľudia, ktorí prichádzajú zo zahraničia, sa budú nahlasovať 72 hodín vopred,“ povedal premiér.
15:20 Hlavný hygienik Ján Mikas uviedol, že niektoré opatrenia sa menia. Osoby, ktoré sa vracajú na Slovensko zo zahraničia a majú zdravotné problémy, budú musieť predložiť doklad od lekára o svojom stave a budú musieť predložiť negatívny test na koronavírus nie starší ako 48 hodín.
Piata obeť
Informácia o ďalšej obeti sa objavila vo Facebookovej skupine. Bratislavský samosprávny kraj túto informáciu potvrdil. „Túto informáciu vám môžem potvrdiť,“ uviedla pre Topky hovorkyňa BSK Lucia Forman. DSS v Pezinku tak zatiaľ eviduje päť mŕtvych. Minister zdravotníctva uviedol, že prvá obeť bola v domove už 5. apríla. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou preto vykonáva šetrenie.
Polícia začala trestné stíhanie, vykonávajú prehliadky
Bratislavská polícia začala trestné stíhanie pre prečin šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby v súvislosti s prípadom šírenia nákazy novým koronavírusom v Domove sociálnych služieb (DSS) v Pezinku. Bratislavskí policajti o tom informujú na sociálnej sieti. Policajti vykonávajú v nebytových priestoroch domova za dodržiavania prísnych bezpečnostných opatrení prehliadky a v blízkosti zariadenia zriadili aj provizórnu výsluchovú miestnosť.
Pre situáciu v domove podal primátor Pezinka Igor Hianik trestné oznámenie. DSS Pezinok na Hrnčiarskej ulici je od soboty v karanténe a v okolí domova je ochranné pásmo.
Podozrenie v dvoch domovoch v Bratislave
Primátor Bratislavy Matúš Vallo dnes na tlačovej konferencii uviedol, že v dvoch zariadeniach pre seniorov majú podozrenie na koronavírus. „Viacerí klienti mali zvýšené teploty, urobili sme im včera testy a čakáme na výsledky,“ uviedol. O ktoré DSS ide, však nešpecifikoval.
Hlavné mesto už pripravilo aj karanténne priestory v zariadeniach opatrovateľskej služby na Sekurisovej a na Konvalinkovej ulici. „Máme pripravené aj izolačné zóny, kde budú okamžite presunutí klienti s podozrením na COVID-19. Každé zariadenie má krízový plán,“ povedal Vallo. Uviedol, že najväčší chaos a rozporuplné informácie zo strany vlády prichádzajú v súvislosti s testovaním na COVID-19.
V Martine potvrdili tri pozitívne prípady
V Martine potvrdili tri pozitívne prípady ochorenia COVID–19 v Centre sociálnych služieb v mestskej časti Ľadoveň a Dome svätého Martina v mestskej časti Jahodníky. Informovala hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová. Doplnila, že Bezpečnostná rada okresu Martin a Krízový štáb mesta Martin prijali opatrenia, ktorých cieľom je situáciu riešiť rýchlo a efektívne. „Oba domovy sú momentálne v karanténe a situácia je pokojná,“ uviedla Kalmanová.
Problémy aj v iných zariadeniach
Nemocnica v Poprade hlási 6 prípadov koronavírusu u svojho personálu. Koronavírus už potvrdili aj v dvoch domovoch v Martine. Jednou z nakazených je aj zamestnankyňa Centra sociálnych služieb Ľadoveň. Zamestnankyňa sa podľa hovorkyne žilinského kraja Martiny Remencovej necítila dobre, na pokyn riaditeľky zariadenia sa dala testovať a výsledky boli pozitívne.
„Vedenie zariadenia vypracovalo na základe odporúčaní hygienika zoznamy zamestnancov a klientov. Aktuálne čakáme na rozhodnutie, kedy a v akom počte budú otestovaní. Týka sa to 100 klientov a 69 zamestnancov,“ uviedla Remencová. Problémom sú však aj rómske osady. Vo viacerých evidujú nákazu.