ANKARA - Turecký prezident Recep Tayiip Erdogan v piatok po prvý raz potvrdil prítomnosť členov protureckej Sýrskej národnej armády (SNA) v Líbyi. Sú tam spolu s tureckou armádou, ktorá má na starosť výcvik síl medzinárodne uznanej vlády. Podľa agentúry AFP bola SNA predtým známa ako Slobodná sýrska armáda.
Správa prichádza v čase pokračujúcich mierových rokovaní o prímerí v Líbyi medzi vládou a jednotkami poľného maršala Chalífu Haftara, ktoré sprostredkováva OSN vo švajčiarskej Ženeve.Turecko v spore medzi Haftarom a vládou podporuje medzinárodne uznanú vládu v Tripolise. Po podpise dohody medzi krajinami jej na výcvikové účely poslal desiatky vojakov.
Haftar sa v piatkovom rozhovore pre ruskú agentúru RIA Novosti vyjadril, že je ochotný súhlasiť s prímerím v prípade, ak sa z krajiny stiahnu tureckí aj sýrski žoldnieri. Požaduje tiež, aby Ankara prestala dodávať zbrane vláde v Tripolise. Erdogan kontroval vyhlásením, že Haftarovi poslali Rusi na pomoc 2500 žoldnierov zo súkromnej bezpečnostnej spoločnosti Wagner. Rusko obvinenia odmietlo.
Turecký prezident takisto vyhlásil že na Haftarovej strane bojuje "takmer 15.000 teroristov". Erdogan sa s lídrom líbyjskej vlády Fájizom Sarrádžom stretol vo štvrtok. Detaily stretnutia neboli bezprostredne známe. V Líbyi vypukol chaos po povstaní z roku 2011, ktoré leteckými údermi podporilo aj NATO. Viedlo k pádu režimu Muammara Kaddáfího i k jeho smrti. V posledných mesiacoch eskalovali boje medzi medzinárodne uznanou vládou v Tripolise a jednotkami veliteľa Chalífu Haftara, podporujúceho konkurenčnú vládu na východe Líbye.
Medzinárodne uznaná vláda premiéra Fájiza Sarrádža kontroluje už len líbyjskú metropolu Tripolis a malú časť územia na západe krajiny. Od apríla 2019 čelí ofenzíve Haftara, ktorý sa snaží dobyť Tripolis. Haftarom podporovaná vláda so sídlom v Tobruku ovládla v posledných rokoch celý východ a juh Líbye vrátane kľúčových ropných polí.
Rada Európy vyzvala Taliansko, aby prerušilo spoluprácu s Líbyou
Rada Európy (RE) vyzvala Taliansko, aby dočasne prerušilo spoluprácu s líbyjskou pobrežnou strážou, lebo migranti, ktorých stráž vyzdvihuje na mori a vracia do Líbye, čelia vážnemu porušovaniu ľudských práv v tamojších zadržiavacích centrách. V piatok o tom informovala tlačová agentúra AP. Komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová v liste z 13. februára ocenila, že Talianska navrhlo nové podmienky pre migračnú dohodu s Líbyou v roku 2017. Tá obsahovala viac opatrení, ktoré majú zaručovať, aby boli práva migrantov rešpektované.
Avšak vzhľadom na to, že nič nenaznačuje, či alebo kedy budú tieto opatrenia uplatnené v praxi, Taliansko by malo pozastaviť svoju podporu líbyjskej pobrežnej stráži, napísala Mijatovičová. Taliansky minister zahraničných veci Luigi Di Maio priznal, že "existuje priestor na vylepšenie" dohody z roku 2017. Trvá však na tom, že spolupráca Talianska s líbyjskými úradmi zachránila ľudské životy, keďže počet mŕtvych na trase cez centrálnu oblasť Stredozemného mora postupne klesá - z odhadovaných 2853 v roku 2017 na vlaňajších 743.
"Údaje ako také ukazujú, že musíme pokračovať v práci týmto smerom. Bude to lepšie, ako vyradiť krajinu zo spolupráce," napísal minister v reakcii 20. februára. Informácie o výmene listov zverejnil v piatok úrad komisárky Mijatovičovej. Medzinárodné spoločenstvo už roky kritizuje Taliansko za podporu líbyjskej pobrežnej stráže, ktorá zahŕňa aj poskytovanie hliadkovacích člnov a výcvik ich posádok. Organizácie na ochranu ľudských práv zdokumentovali rozsiahle zneužívanie a porušovanie práv v líbyjských zadržiavacích táboroch, kam umiestňujú migrantov zachytených na mori. Migranti tam trpia aj mučením a znásilňovaním.
Erdogan vyzval Putina na ukončenie krízy v Sýrii
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval v piatok ruského prezidenta Vladimira Putina, aby "skrotil" sýrsku vládu a ukončil humanitárnu krízu, ktorá postihla severozápadnú Sýriu. Erdoganova kancelária to oznámila po jeho telefonáte s Putinom v čase, keď Damask vedie vojenskú ofenzívu proti poslednej významnej bašte povstalcov v krajine, informovala tlačová agentúra AP.
Erdogan zároveň vyzval na úplné dodržiavanie turecko-ruskej dohody o prímerí v provincii Idlib z roku 2018, ktoré stroskotalo po rýchlom postupe sýrskej vlády v danej oblasti podporovanej Ruskom. Obaja lídri sa zaviazali "ku všetkým dohodám", informovala Erdoganova kancelária, ale ďalšie podrobnosti nezverejnila.
Kremeľ vo svojom stanovisku uviedol, že Putin vyjadril "vážne znepokojenie nad pokračujúcou agresiou extrémistických skupín (v Idlibe)" a "vyzdvihol potrebu bezpodmienečného rešpektovania suverenity a územnej celistvosti Sýrie".