ISTANBUL - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu vyhlásil, že jeho krajina povolí migrantom cestovať do Európy, keďže už naďalej nemôže zvládať nové vlny ľudí utekajúcich z vojnou sužovanej Sýrie. Informovali o tom agentúry AFP a AP.
"Čo sme urobili včera (v piatok)? Otvorili sme dvere," povedal Erdogan v Istanbule. "Tieto dvere nezatvoríme... Prečo? Pretože Európska únia by mala dodržať svoje prísľuby," citovala ho AFP. Turecký líder tiež vyhlásil, že na západných tureckých hraniciach sa od piatka zhromaždilo 18,000 migrantov, pričom ich počet by tam mohol v sobotu dosiahnuť 30.000.
Turecko na základe dohody z roku 2016 súhlasilo so zastavením prílivu utečencov do Európy výmenou za finančnú pomoc pre starostlivosť o niekoľko miliónov utečencov v krajine. Ankara odvtedy opakovane protestovala, že EÚ túto dohodu nedodržiava.
Erdogan sa vyjadril na verejnosti po prvý raz, odkedy vo štvrtok pri náletoch v severnej Sýrii zahynulo 33 tureckých vojakov. Tureckí predstavitelia následne vyhlasovali, že ich krajina nebude brániť v ceste utečencom snažiacim sa dostať do Európy. Predstavitelia susedného Grécka to zhodnotili ako zámernú snahu vyvinúť tlak na európske krajiny, aby poskytli Turecku podporu v čase, keď k jeho hraniciam utiekli pred bojmi na severozápade Sýrie státisíce ľudí.
Sám Erdogan sa často vyhrážal, že "otvorí brány" a vpustí migrantov do Európy, ak jeho krajina nedostane viac medzinárodnej podpory. Takéto jeho vyhlásenia prichádzali najmä v časoch rozporov s európskymi krajinami, píše AP.
Grécka vláda v sobotu oznámila, že jej bezpečnostné zložky zabránili 4000 migrantom v prekročení hranice s Tureckom. Od piatka tak odvrátili organizovaný a masový nelegálny pokus narušiť hranicu, uviedol hovorca vlády Stelios Petsas v štátnej televízii ERT po krízovom zasadnutí pod vedením premiéra Kyriakosa Mitsotakisa.
Zadržaných bolo 66 migrantov, ktorým sa podarilo dostať na grécke územie. Grécko posilňuje svoje kontroly aj pri ostrovoch vo východnej časti Egejského mora, kde nasadilo vyše 50 lodí pobrežnej stráže a námorných síl, dodal hovorca podľa agentúry DPA.
Podľa reportéra AFP došlo v sobotu dopoludnia k zrážkam medzi migrantmi a gréckou políciou, ktorá proti nim nasadila slzotvorný plyn. Niektorí migranti z tureckej strany hranice na policajtov hádzali kamene. "Vydržali sme to a naše hranice, ktoré sú aj hranicami EÚ, sme ochránili," vyhlásil Petsas. Grécko je podľa neho pevne odhodlané urobiť všetko na obranu hraníc EÚ.
Sýria poprela jeho tvrdenia o zničení objektov s chemickými zbraňami
Sýrska vláda odmietla v sobotu vyjadrenie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, podľa ktorého turecké sily zničili na území Sýrie zariadenia na výrobu chemických zbraní a sklady chemických látok. Podľa reakcie zverejnenej štátnou tlačovou službou SANA ide o zavádzajúce a prehnané tvrdenie, informovala agentúra DPA. "Tvrdením o zničení zariadení spojených s chemickými zbraňami v Sýrii prezident tureckého režimu uplatňuje politiku zavádzania. Ak by boli Erdoganove reči o zničení chemických zariadení južne od Aleppa pravdivé, bolo by v okolitých oblastiach mnoho obetí," reagoval Damask.
Erdogan predtým povedal, že po nálete v provincii Idlib na severozápade Sýrie, pri ktorom bolo usmrtených vyše 30 tureckých vojakov, pristúpilo Turecko k rozsiahlym protiútokom, pričom zničilo aj zariadenia slúžiace na výrobu chemických zbraní. Vyjadril sa tak v sobotu počas prvého vystúpenia na verejnosti od štvrtkového náletu, ktorý Ankara pripísala sýrskym vládnym silám.
Podľa tureckého prezidenta boli "terčmi ťažkej paľby a zničené viaceré objekty vrátane letiskových plôch, muničných skladov, systémov protivzdušnej obrany, hangárov a zariadení na výrobu chemických zbraní". "Do včerajšieho večera bolo vyhodených do vzduchu aj sedem skladov s chemickými materiálmi," povedal Erdogan na straníckom zhromaždení v Istanbule. Prezident tiež uviedol, že turecká armáda pri týchto útokoch zlikvidovala vyše 2100 sýrskych vojakov a takmer 300 vojenských vozidiel vrátane 94 tankov.
Podľa Erdogana pri štvrtkovom nálete v Idlibe zahynulo celkove 36 tureckých vojakov. Ich zabitie zvýšilo napätie medzi Tureckom a Ruskom, ktoré podporuje ofenzívu sýrskeho vládneho režimu v Idlibe. Cieľom Damasku je prevziať kontrolu nad zvyšnými časťami tohto regiónu, kde Ankara stojí na strane protivládnych skupín.