Utorok24. december 2024, meniny má Adam, Eva, zajtra

Profesor vyriekol šokujúcu hrozbu: Čísla, z ktorých straší! Koronavírus prežijú len najsilnejší

Počet obetí smrtiaceho vírusu stále rastie. Zobraziť galériu (3)
Počet obetí smrtiaceho vírusu stále rastie. (Zdroj: SITA/Chinatopix via AP)

LONDÝN – Koronavírus môže infikovať vyše polovice globálnej populácie, ak metódy jeho liečby zlyhajú, povedal popredný hongkonský profesor Gabriel Leung. Aj keď miera úmrtnosti dosiahne iba jedno percento, potenciálne rozšírenie znamená, že by vírus ešte vždy mohol zabiť tisíce ľudí. Zabijak môže podľa profesora zasiahnuť 60 až 80 percent ľudstva!

Doteraz bolo na svete hlásených vyše 43-tisíc prípadov a vyše 1 000 úmrtí na vírus. Profesor Leung počas návštevy Londýna povedal pre britský denník Guardian, že prioritou je teraz zistiť veľkosť a tvar tohto „epidemického ľadovca“.

Väčšina odborníkov tvrdí, že každá infikovaná osoba preniesla vírus na približne 2,5 človeka, čo predstavuje „mieru útoku“ na 60 až 80 % ľudstva. Miera úmrtnosti sa však považuje za oveľa nižšiu. Profesor Leung očakáva, že to bude asi jedno percento, keď sa pripočítajú miernejšie prípady, ktoré neboli diagnostikované.

Profesor vyriekol šokujúcu hrozbu:
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: FB/L. P.)
„Infikuje sa tých 60 až 80 percent svetovej populácie?“ spýtal sa. „Možno nie. Možno tento vírus príde vo vlnách. Možno zmierni svoju letalitu, pretože mu určite nepomôže, ak zabije všetkých na svojej ceste. Tým sa vlastne zabije sám.“

Po stanovení rozsahu epidémie budú vedci musieť zistiť, či sú doteraz použité metódy účinné pri zastavení šírenia vírusu. Vlády na celom svete sa v súčasnosti zameriavajú na zabránenie šíreniu vírusu, ale ak tento postup zlyhá, bude treba hlavne zmierňovať ochorenie.

Objavili sa obvinenia, že Čína presne neuviedla počet nakazených a obetí koronavírusu, čo sťažuje zisťovanie globálneho rozsahu vírusu. Lekár z Wu-chanu Jeisi Luo (nie je to jeho skutočné meno) varoval, že existuje pravdepodobne oveľa viac prípadov infekcie, ako bolo hlásené – v dôsledku nedostatku testovacích súprav a skutočnosti, že ľudia umierajú skôr, ako ich lekári diagnostikujú.

Profesor vyriekol šokujúcu hrozbu:
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: TASR/AP)
„Keď predbežné testy určia, že pacient má pľúcnu chorobu, test nukleových kyselín, ktorý detekuje vírus, sa nemôže vždy vykonať, pretože čakacia listina je príliš dlhá,“ uviedol. „Pacient teda nie je diagnostikovaný.“ Namiesto toho lekári riešia krízu tak, že ľuďom posielajú lieky domov a radia im, aby sa „izolovali“. Správy zo sociálnych médií tiež tvrdia, že zariadenia na spaľovanie tiel v čínskom meste Wu-chan pracujú naplno, čo naznačuje, že počet úmrtí spôsobených vírusom môže byť výrazne vyšší, než uvádza krajina.

Viac o téme: ObeteKrízaPacientiProfesor Leung
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu