TUNIS – Fotografie muža, ktorý údajne masturboval v aute pred strednou školou v Tunisku, kam chodia prevažne dievčatá, podnietili Tunisanky k činu. Posmelené hnutím MeToo začali odhaľovať príbehy o sexuálnom zneužívaní, ktoré zažili. Na sociálnych sieťach sa združujú pod hashtagom #EnaZeda, čo v tuniskej arabčine znamená „MeToo“.
Šokujúce je, že podľa britského denníka BBC muž na fotografiách nie je hocikto, ale nedávno zvolený poslanec Zouheir Makhlouf, ktorý však popiera obvinenia. Snímky masturbujúceho poslanca urobila v októbri študentka, ktorá tvrdí, že ju sexuálne obťažoval práve tento politik. To, čo uviedol na svoju obhajobu, by rozčúlilo aj mŕtveho. Tvrdí, že vôbec nemasturboval, ale že sa práve chystal močiť do fľaše, pretože je diabetik!
Ženy oblečené v tričkách s nápisom #EnaZeda sa zhromaždili pred parlamentom, práve keď sa novozvolení poslanci chystali zložiť prísahu. Skandovali heslá proti agresivite mužov a žiadali o vyšetrenie prípadu. Poslanca Zouheira Makhloufa v súčasnosti chráni poslanecká imunita, hoci sudca jeho prípad stále skúma.
Rozhorčenie nad týmto prípadom viedlo mimovládnu organizáciu Aswaat Nisaa, ktorá znamená „Hlasy žien“, aby na Facebooku založila uzavretú skupinu s názvom #EnaZeda. Je to bezpečný priestor pre obete, aby sa podelili o svoje skúsenosti – a mnohé odhalenia boli pre adminov stránky šokom. „Pedofília a incest bujnejú viac, ako sme ochotní pripustiť,“ povedala administrátorka stránky Rania Saidová pre BBC. „Mnoho, veľmi mnoho rodín to skrýva a mnoho rodín ani nevie, ako sa s tým vysporiadať.“ Stránka má teraz vyše 25-tisíc členov a ďalšie tisíce stále čakajú na schválenie. Existuje množstvo svedectiev, ktoré podrobne opisujú obvinenia zo znásilnenia, znásilnenia v manželstve a sexuálneho obťažovania. Boli vznesené obvinenia proti ľuďom z armády, polície, univerzít, škôl, médií a príbuzných. Ich autorkami nie sú len ženy, obvinenia zverejnili aj niektorí muži. Prekvitajúca zločinnosť v rodinách prekvapila, najmä v súvislosti so zneužívaním detí, ktoré sa v rodinách ignorovalo.
Progresívny zákon, ponižujúci systém
Tuniskí zákonodarcovia prijali v roku 2017 zásadný zákon na ochranu žien pred všetkými formami násilia. V tom čase niektorí pozorovatelia zašli tak ďaleko, že zákon opísali ako jeden z najprogresívnejších v regióne, možno aj na svete, pretože len čo obeť oficiálne podá sťažnosť, aj keby hneď zmenila názor, právne konanie pokračuje. Právnička Fadoua Brahemová, ktorá sa zaoberala niekoľkými prípadmi sexuálneho zneužívania žien, však pre BBC uviedla, že zákon je stále „v prechodnej fáze implementácie“.
Nerešpektujú posvätnosť detského tela
#EnaZeda umožňuje všetkým otvorene vypovedať o sexuálnom násilí a obťažovaní, táto sloboda sa však v krajine do veľkej miery neuznáva. Ženy dúfajú, že by činnosť hnutia mohla podporiť sexuálnu výchovu doma aj na školách. „V Tunisku sa nerešpektuje posvätnosť detského tela,“ hovorí právnička. „V našich rodinách a populácii je bežné byť otvorený dotykom a bozkávaniu. Možno rodičia teraz pochopia, že niektoré kontakty by sa nemali odohrávať, alebo že musia byť ostražitejší.“ Správy poslané na facebookovú stránku #EnaZeda ukazujú skutočnú zmenu postoja a snahu urobiť niečo konkrétne na zastavenie zneužívania. Istá právnička oznámila, že bude ochotná bezplatne obhajovať obete sexuálneho násilia.