MOSKVA – Vojna na Ukrajine nie je len o strete dvoch armád. Severoatlantická aliancia (NATO) poskytuje Kyjevu zbrane a munície v podstate od začiatku konfliktu. Ten trvá bez prerušenia už viac ako tisíc dní. Rusi sa budú snažiť v najbližšej budúcnosti upevniť svoje pozície aj na mori. Námorníctvo už čoskoro získa do výzbroje ďalšiu jadrovú ponorku.
Kremeľ vyhlásil v sobotu 21. decembra, že jeho flotila jadrových ponoriek sa naďalej rozrastá. Tieto slová prišli v čase, keď vzťahy medzi Ruskom a NATO nie sú ani zďaleka optimálne. Nové ponorky má ruské námorníctvo získať už čoskoro. Informuje o tom Newsweek.
Krajiny NATO čoraz intenzívnejšie upozorňujú na možný priamy konflikt s Putinovou armádou. Vojenskému stretu USA a Ruskej federácie sa chce vyhnúť celý svet, pretože by to malo fatálne následky pre našu civilizáciu. Mnoho odborníkov je ale názoru, že Moskva častokrát len straší svojho oponenta.
ATACMS
Kremeľ na čele s prezidentom Vladimirom Putinom už viackrát pohrozil Kyjevu a Západu jadrovou eskaláciou. Jadrová rétorika Kremľa sa začala viac skloňovať po tom, ako prezident USA Joe Biden v novembri tohto roku odobril Ukrajine použiť riadené strely ATACMS s dlhšou dráhou letu na ciele hlboko v Rusku.
Keďže ale Trump s takýmto postupom nesúhlasí, dá sa predpokladať, že ATACMS budú z Ukrajiny stiahnuté jeho nástupom do prezidentského kresla. Do inaugurácie (začiatok januára) ale zostáva ešte niekoľko dní.
Európske krajiny sa obávajú útoku
Najväčšie obavy z ruského útoku majú európske krajiny Nemecko a pobaltské štáty (Estónsko, Lotyšsko, Litva). Všetci sa obávajú, že po Ukrajine udrie Moskva práve na nich. Súvisí to aj s Trumpvým vyhlásením, ktorý načrtol scenár, aby Európa prebrala väčšiu zodpovednosť vo vojne na Ukrajine.
Správca a veliteľ lodenice Sevmash Michail Budničenko uviedol, že ruská ponorka Projekt 885M (Yasen-M) Archangeľsk s jadrovým ponorom úspešne prešla všetkými testami a teraz sa už len pripravuje na odovzdanie námorníctvu. Informuje o tom ruská tlačová agentúra Tass s tým, že momentálne sa tam pracuje na výrobe ďalších piatich ponoriek.
"V čase letnej sezóny boli v spolupráci s rezortom obrany vykonané série testov na dvoch ponorkách s jadrovým pohonom. Ide o Archangeľsk a Kňaz Požarskij. Prvá spomenutá bola vysunutá do mora už v minulom roku. Ruské námorníctvo ju bude používať už čoskoro," priblížil Budničenko.
Riadené strely
Už predtým vyhlásil veliteľ ruského námorníctva Alexander Mojsejev, že námorníctvo čoskoro dostane z ruských lodeníc novú ponorku. Ponorky Projektu 885 a 885M s jadrovým pohonom Severodvinska, Kazane, Novosibirska a Krasnojarska už boli dodané ruskému námorníctvu, čím sa posilnili námorné kapacity krajiny. Sú vyzbrojené riadenými strelami Oniks a Kalibr-PL.
Pred priamym konfliktom medzi Ruskom a NATO varoval aj minister obrany Andrej Belousov. Prípravy na vojnu podľa neho Západ odhalil prijatím opatrení na júlovom summite NATO. "Moskva musí byť pripravená na akýkoľvek scenár, kde je možným rizikom aj spustenie vojenského konfliktu s NATO v Európe," pričom to konkretizoval na toto desaťročie.