BRATISLAVA - Zastúpenie v Európskom parlamente bude mať podľa oficiálnych výsledkov sobotňajších volieb šesť slovenských politických subjektov. Výsledky na dnešnej nočnej tlačovej besede predstavil predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány.
Víťazom volieb sa stala koalícia Progresívne Slovensko/Spolu so ziskom 20,11 %, čo znamená štyri mandáty europoslancov. Na druhom mieste sa umiestnila strana Smer-SD (15,72 %, tri mandáty). Nasledujú ĽS NS (12,07 %, dva mandáty), KDH (9,96 %, dva mandáty, ale jedného sa ujmú až po brexite), SaS (9,62 %, dva mandáty) a OĽaNO (5,25 %, jeden mandát). Iné strany, vrátane parlamentných SNS, Sme rodina a Mosta-Híd, budú bez zastúpenia v Európskom parlamente. Účasť vo voľbách dosiahla 22,74 percenta, čo znamená 1 007 398 voličov.
Čítajte aj: ONLINE Eurovoľby 2019 sú na konci: Pozrite sa na oficiálne výsledky
Kresiel europoslancov sa konkrétne ujmú za PS/Spolu Michal Šimečka, Michal Wiezik, Martin Hojsík a Vladimír Bilčík. Smer budú v EP zastupovať Monika Beňová, Miroslav Číž a Robert Hajšel. ĽS NS budú reprezentovať Milan Uhrík a Miroslav Radačovský. Za KDH do EP nastúpi Ivan Štefanec a po brexite aj Miriam Lexmann.
Za SaS budú v europarlamente sedieť Lucia Ďuriš Nicholsonová a Eugen Jurzyca. Hnutie OĽaNO bude zastupovať Peter Pollák. Najviac preferenčných hlasov spomedzi všetkých zvolených europoslancov získala Monika Beňová, konkrétne 89 472.
"Voľby boli pokojné," skonštatoval predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány s tým, že najvážnejší incident zaznamenali v Košiciach, kde sa vedľa volebnej miestnosti vyrojili včely. Komisia v súvislosti s voľbami prijala podľa jej predsedu 30 uznesení k rôznym podnetom. Podľa policajného viceprezidenta Róberta Bozalku nebol počas volieb narušený verejný poriadok.
Na bezpečnosť dohliadalo v čase volieb 6 090 policajtov, pričom 4 009 plnilo úlohy priamo spojené s voľbami. Pred voľbami ako aj v deń volieb prijali policajti 23 rôznych oznámení, z toho v deviatich prípadoch išlo o podozrenia na trestné činy, napríklad volebnej korupcie, marenia priebehu volieb alebo poškodzovania cudzej veci. V dvoch prípadoch začali aj trestné stíhanie.