Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

O imunitu prišli vo Venezuele ďalší poslanci: Podľa Guaidá ide o sprisahanie

Juan Guaidó Zobraziť galériu (5)
Juan Guaidó (Zdroj: SITA/AP/Natacha Pisarenko)

CARACAS - Ústavodarné zhromaždenie vo Venezuele v noci na stredu zbavilo imunity ďalších piatich poslancov Národného zhromaždenia ovládaného opozíciou.

Vládne verné ústavodarné zhromaždenie tak vyhovelo žiadosti Najvyššieho súdu, ktorý voči poslancom následne vzniesol obvinenie  zo zrady a sprisahania. Počet opozičných poslancov, ktorých sa vedenie Venezuely rozhodlo obviniť, tým medzičasom stúpol na 14. Okrem justície tlak na opozíciou ovládaný parlament v utorok zosilnili aj bezpečnostné zložky, ktoré zabránili poslancom vstúpiť do budovy. Vodca opozície Juan Guaidó následne obvinil prezidenta Nicolása Madura, že vláda Národné zhromaždenie "prenasleduje" a snaží sa "odcudziť" zákonodarnú moc. Parlamentná schôdza bola odložená na stredu.

Polícia v Caracase bránila
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Fernando Llano)

Podľa agentúry AP budovu parlamentu v Caracase obkolesili v ranných hodinách miestneho času maskovaní agenti policajnej spravodajskej služby, ako aj vojaci Národnej gardy. Parlament zverejnil v sociálnych médiách videonahrávky, na ktorých viacerí z jeho členov stoja vonku a kritizujú postup týchto zložiek. Národné zhromaždenie sa dostalo pod zvýšený nátlak zo strany Madura po tom, ako opozícia vyzvala 30. apríla na vojenské povstanie proti jeho režimu, pričom však neuspela. Podpredsedu parlamentu Edgara Zambrana 8. mája zatkli pre podozrenie z vlastizrady. Ďalší opozičný poslanec pred prenasledovaním vo vlasti ušiel do susednej Kolumbie, zatiaľ čo traja ďalší sa skrývajú na veľvyslanectvách cudzích štátov. 

Vodca opozície Juan Guaidó
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Juan Carlos Hernandez)

V súvislosti so Zambranom zástupca USA v OSN Jonathan Cohen v stredu upozornil na jeho prípad na zasadnutí Bezpečnostnej rady (BR) OSN, pričom ho označil za veľkú eskaláciu v tlaku, ktorý Madurov režim vyvíja proti Národnému zhromaždeniu. Spojené štáty aj preto vyzval všetky členské krajiny, aby boli pripravené podniknúť konkrétnu akciu v reakcii na represie Madurovho režimu, dodala agentúra AFP.    

Venezuelský prezident Nicolás Maduro.
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Ariana Cubillos)

BR OSN sa súčasne oboznámila so správou zástupkyne francúzskeho veľvyslanca Anne Gueguenovej, ktorý sa týkala plánu na ukončenie patovej situácie vo Venezuele vypracovaného medzinárodnou kontaktnou skupinou, podporovanou Európskou úniou. Táto skupina má v pláne vyslať čoskoro do Caracasu delegáciu emisárov, aby tam rokovali o spustení politického procesu, ktorý by vyústil do slobodných volieb.

Organizácia Spojených národov zintenzívnila aj plány na riešenie humanitárnej krízy vo Venezuele, kde sedem miliónov ľudí - 25 percent obyvateľstva - súrne potrebuje potraviny, lieky a iné dôležité komodity. OSN plánuje čoskoro vymenovať koordinátora pre humanitárnu pomoc, ktorý bude dohliadať na distribúciu pomoci. Maduro opakovane tvrdí, že v jeho krajine nie je humanitárna kríza. Vinu za utrpenie Venezuelčanov nesú podľa neho USA.

Mexiko poskytlo venezuelskému opozičnému poslancovi ochranu a bezpečnosť

Venezuelský opozičný poslanec Franco Manuel Casella sa v utorok uchýlil na mexické veľvyslanectvo v Caracase. Informovala o tom v stredu agentúra AFP. "Mexická vláda v súlade so svojou diplomatickou tradíciou dnes prijala vo svojej diplomatickej rezidencii v Caracase poslanca (venezuelského) Národného zhromaždenia Franca Manuela Casellu, aby mu poskytla ochranu a bezpečnosť," uvádza sa v utorkovom vyhlásení mexického ministerstva zahraničných vecí. Mexiko sa podľa neho dlhodobo zasadzuje za ochranu práv všetkých ľudí bez ohľadu na ich politickú príslušnosť. 

Rezort diplomacie zároveň zdôraznil, že Mexiko nemení svoju doterajšiu politiku nezasahovania do politickej krízy vo Venezuele. Tú začal uplatňovať mexický ľavicový prezident Andrés Manuel López Obrador, ktorý sa ujal vlády vlani v decembri. Na rozdiel od väčšiny veľkých latinskoamerických krajín Mexiko stále uznáva za venezuelského prezidenta Nicolása Madura, a nie dočasného opozičného lídra Juana Guaidóa. Podľa mexickej vlády treba krízu vo Venezuele riešiť nenásilne a prostredníctvom dialógu. 

Nicolás Maduro
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: TASR - AP Photo/Ariana Cubillos)

Venezuelské opozíciou kontrolované Národné zhromaždenie sa dostalo pod zvýšený nátlak zo strany Madura po neúspešnom pokuse o vojenské povstanie proti režimu z 30. apríla. Podpredsedu parlamentu Edgara Zambrana 8. mája zatkli pre podozrenie z vlastizrady. Ďalší opozičný poslanec pred prenasledovaním vo vlasti ušiel do susednej Kolumbie, zatiaľ čo štyria ďalší - vrátane Casellu - sa skrývajú na zahraničných veľvyslanectvách. Venezuelské Ústavodarné zhromaždenie ovládané Madurovými stúpencami zbavilo už 14 opozičných poslancov imunity pre účasť na povstaní, posledných piatich v noci na stredu. 

Viac o téme: PoslanciKrízaOSNNicolas MaduroJuan Guaidó
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu