RÍM - Humanitárna loď so 64 zachránenými migrantmi na palube uviazla vo štvrtok na mori po tom, ako jej vstup do prístavov odmietli Taliansko aj Malta. Ide o ďalšiu patovú situáciu, ktorú môžu vyriešiť iba vlády európskych štátov ich súhlasom s prijatím týchto uchádzačov o azyl.
Loď s migrantmi nemeckej humanitárnej organizácie Sea-Watch sa podľa jej hovorkyne Carlotty Weiblovej nachádzala vo štvrtok krátko pred poludním v blízkosti talianskeho ostrova Lampedusa. "Malta uviedla, že nemôžeme vstúpiť do jej vôd a je nepravdepodobné, že nám povolenie udelí Taliansko," povedala v telefonickom rozhovore pre agentúru Asssociated Press. Loď Alan Kurdi zachránila migrantov v stredu pri brehoch Líbye. Stalo sa tak pri hľadaní člnu s 50 migrantmi nezvestnými od pondelka a člnu so 40 migrantmi, ktorí sú nezvestní od minulého týždňa. "Šanca, že sú nažive, je malá," pokračovala Weiblová.
Nekompromisný Salvini
Taliansky minister vnútra Matteo Salvini v stredu uviedol, že Taliansko migrantov neprijme a nemecká loď má "íst do Hamburgu". Weiblová to označila za úplne nemožné, keďže loď nemá zásoby jedla a pitia na plavbu v trvaní troch až štyroch týždňov.
Podobná patová situácia so záchrannými loďami, ktoré chceli priplávať na Maltu alebo do Talianska, nastala aj pred niekoľkými mesiacmi. Situáciu sa napokon podarilo vyriešiť, keď iné krajiny Európskej únie súhlasili s prijatím niektorých migrantov. Mnoho z nich však naďalej zostáva v centrách pre migrantov na Malte a Lampeduse.
Loď Alan Kurdi nazvali po kurdskom chlapčekovi, ktorý sa v roku 2015 ako trojročný utopil v mori, keď spolu s rodinou utiekli zo Sýrie. Fotka jeho malého nehybného telíčka spustila vlnu sympatií s osudmi migrantov. Odvtedy sa však nálada v Európe otočila proti pomoci utečencom. Nateraz je podľa Weiblovej Alan Kurdi jedinou humanitárnou loďou, ktorá operuje v Stredozemnom mori, pretože mnoho vlád im zamietlo povolenie na prevádzku.