KÁHIRA - Rozbor kostí basilosaura, ktoré boli spolu s ostatnými pozostatkami nájdené neďaleko egyptskej Káhiry, potvrdil, že tento druh vyhynutej veľryby nemal problém zaútočiť ani na iné obrovské veľryby. Nemecký výskumný tím informoval verejnosť o výsledkoch svojej štúdie v časopise PLOS ONE.
Analýza potvrdila, že išlo o mimoriadne agresívneho predátora útočiaceho aj na obrovské veľryby. Doteraz sa predpokladalo, že veľryba, kedysi mylne považovaná za morského plaza, sa živila najmä drobnými rybami žijúcimi v teplých vodách eocény. Až neskôr tento druh zaradili na zoznam vyhynutých veľrýb a ako potvrdili výsledky spomínanej štúdie, bol mimoriadne agresívny.
Basilosaurus si schuti zahryzol napríklad do dorudona. Práve kosti tejto prehistorickej veľryby boli totiž ukryté v útrobách objaveného jedinca a zubami prerazená lebka obete naznačuje, že bola ulovená agresívnym spôsobom. "Toto všetko dokazuje, že predátor svoju obeť ulovil a nešlo teda iba o dojedanie nejakých uhynutých zvyškov," okomentovala výsledky výskumu doktorka Manja Vossová z Prírodovedeckého múzea v Berlíne.
Strašidelný objav prehistorických kostier: Bojovníka zavraždili viackrát, mohol byť upírom
Najviac pozostatkov obete bolo nájdených v telesnej dutine dravca. Okrem dorudona šlo o kosti ďalších druhov menších rýb. Vedci uviedli, že takýmto útočným správaním sa v súčasnosti vyznačuje najmä kosatka dravá. Hoci jej veľkosť dosahuje iba polovicu veľkosti vyhynutého basilosaura, systematickou skupinovou prácou nemá problém zlikvidovať ani oveľa väčšieho vorvaňa tuponosého.