BRATISLAVA/PRAHA - Úplné zatmenie Mesiaca, pri ktorom kotúč tejto družice prejde stredom zemského tieňa, sa začne dnes o 21.30 h. Mesiac pri ňom bude stále viditeľný, dostane ale jemne oranžovú, tehlovo červenú, červenú alebo dokonca hnedastú farbu. Podobne dlhé úplné zatmenie bude možné pozorovať až v roku 2123. Výnimočný úkaz si nenechajú ujsť odborníci ani laici.
Pri zatmení sa Mesiac dostáva do zemského tieňa, jeho sfarbenie ale spôsobuje lom slnečného svetla o vzdušný obal Zeme. Na Mesiac dopadá len červená časť spektra. Na začiatku a na konci úplného zatmenia, kedy sa na okraj Mesiaca premieta svetlo prechádzajúce zemským ozónom, sa môže k načervenalému sfarbeniu pridať svetlosivý až namodralý nádych.
"Pôjde o najdlhšie úplné zatmenie Mesiaca v tomto storočí, jeho čiastočná fáza bude trvať tri hodiny a 55 minút a úplná fáza hodinu a 43 minút. Mesiac bude prechádzať tesne nad stredom zemského tieňa, a tak sa počas úplnej fázy na jeho povrch bude premietať tmavá hnedastá škvrna," konkretizoval Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov.
Čiastočné zatmenie Mesiaca sa začne podľa jeho slov krátko pred západom Slnka, okolo 20.30 h. "Postupujúci zemský tieň po mesačnom povrchu si v malom ďalekohľade všimneme už v priebehu niekoľkých minút. Pri začiatku úplného zatmenia o 21.30 h už bude obloha dostatočne tmavá, aby vyniklo červenohnedé sfarbenie mesačného povrchu," dodal Rapavý s tým, že maximálna fáza zatmenia nastane o 22.22 h a zatmenie sa skončí až po polnoci.
Neobvyklé divadlo ponúkne aj planéta Mars, ktorá sa dostane do veľkej opozície so Slnkom a dosiahne najvyššiu jasnosť za posledných 15 rokov. Mars a Mesiac doplní nad južným obzorom tiež planéta Saturn, ďalej jasný Jupiter a na juhozápadnom obzore Venuša. Scenériu ozvláštni červená hviezda Antares medzi Saturnom a Jupiterom a v prípade bezoblačnej oblohy aj Mliečna dráha.