BRATISLAVA – Posledný januárový deň sa zapíše do histórie. Včera, 31. januára sme boli svedkami výnimočnej astronomickej udalosti, ktorá tu bola naposledy pred 150 rokmi. Prelínali sa tri astronomické javy. Mesiac bol super, modrý aj krvavý. Pozrite si dychberúce fotografie z rôznych kútov sveta, kde sa Mesiac ukázal v plnej kráse.
Supermesiac sme mali možnosť pozorovať 30. januára. Včera sme boli svedkami modrého mesiaca, ktorý vznikol v dôsledku dvoch splnov, ktoré sa odohrali v priebehu januára. Modrý mesiac sa následne premenil na krvavočervený, ktorý vznikol v dôsledku úplného zatmenia. Naposledy sa táto trojkombinácia prírodných javov uskutočnila pred 150 rokmi. Vedci tejto ojedinelej udalosti dali pomenovanie „modrý krvavý supermesiac.“
Najväčšia astronomická udalosť za posledných 150 rokov: Už DNES nastane krvavý Mesiac
Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vysielal tento výnimočný jav naživo. Ľudia z celého sveta mohli pozorovať, ako sa Mesiac v jednotlivých fázach mení.
VÝZVA: Podarilo sa aj vám vyfotografovať Mesiac počas zatmenia? Pošlite nám vaše fotky na tipy@topky.sk
Najlepší výhľad mal Havaj, Aljaška a Kalifornia. Na Slovensku úplné zatmenie Mesiaca nebolo až také viditeľné. Od 16:53 do 17:10 sme mali možnosť pozorovať fázu, ako Mesiac vychádzal. Fáza úplného zatmenia Mesiaca, kedy sa z neho stával krvavý, trvala hodinu aj šestnásť minút.
Vedec zo Slovenskej akadémie vied, Marek Husárik nám prezradil, že na Slovensku si tohto roku vychutnáme úplné zatmenie 27. júla.
SUPERMESIAC
Husárik zo SAV tvrdí, že Supermesiac bolo pekne vidieť aj zo Slovenska. „Je to označenie, kedy je Mesiac v období splnu, a zároveň na svojej dráhe blízko perigea, teda najbližšie k Zemi,“ informoval Husárik, ktorý dodal, že Mesiac môže byť v tejto fáze o 14 percent väčší a o 30 percent jasnejší, než keď je najďalej od Zeme.
MODRÝ MESIAC
Modrý Mesiac obyčajne nastane vtedy, keď jeden spln padne na začiatok kalendárneho mesiaca, druhý zákonite musí na jeho koniec. „Obdobie medzi dvoma splnmi trvá približne 29 dní, a v kalendárnom mesiaci 30 alebo 31 dní,“ povedal nám vedec zo SAV.
KRVAVÝ MESIAC
Treťou udalosťou, ktorá sa odohrala 31. januára, bolo úplné zatmenie Mesiaca, ktoré vzniklo v dôsledku splnov. Husárik objasnil, že k úplnému zatmeniu Mesiaca nedochádza po každom splne, pretože Mesiac neobieha okolo Zeme v rovine ekliptiky, ale pod menším uhlom. „Včerajšie zatmenie sa odohralo v poobedňajších hodinách, kedy u nás Mesiac bol ešte pod obzorom. Na Slovensku vyšiel až po pol piatej večer,“ informoval Husárik. Preto sme mohli spozorovať len poslednú fázu, kedy Mesiac vystupoval z polotieňa. Ako povedal vedec, zatmenie si najviac užili Austrálčania, Indovia, Indonézania, Japonci, alebo západniari v USA.