BRATISLAVA – Európsky trh opäť zaplavili výdobytky kozmetického priemyslu, pred ktorými varuje Úrad verejného zdravotníctva SR. Za nebezpečné boli označené ponožky, ktoré mali zvláčniť suchú pokožku, no zistilo sa, že spôsobujú viac škody než úžitku. Z bezpečnostných dôvodov inšpektori stiahli z trhu aj pleťové sérum, krém, množstvo mydiel a bieliace emulzie.
Štátny úrad zverejnil 3. apríla hlásenia systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky). Ten zachytil hneď niekoľko nebezpečných kozmetických výrobkov, ktoré sa predávajú v EÚ. Ak nejaký vlastníte, za žiadnych okolností ho už nepoužívajte. O ich nebezpečenstve informovali kontrolné orgány v Holandsku, Litve, Grécku, Estónsku, Nemecku a v Taliansku. Nižšie uvedené výrobky sa pravdepodobne vyskytujú aj na Slovenku.
Trh zaplavili nebezpečné parfumy: FOTO Až 11 vôní nevyhovelo, inšpekcia varuje!
Ponožky, ktoré poškodzujú pokožku
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) varuje pred ponožkami proti stvrdnutej pokožke Eeltsokken či calluses socks od značky Kriudvat. Pár ponožiek s gélom, ktorý mal pôvodne zredukovať stvrdnutú pokožku, ju v skutočnosti poškodzuje.
„Výrobok môže spôsobiť vážne poškodenie pokožky z dôvodu nízkeho pH výrobku,“ píše inšpektorát s tým, že ich hodnota pH je len 0,8. Výrobcom je čínska spoločnosť Guangzhou Meiya Cosmetics Co. Ltd a krajinou pôvodu je tiež Čína.
Omladzujúce sérum plné konzervantov
Izraelské pleťové sérum Forever Young od značky CHRISTINA radšej nepoužívajte. V 30-mililitrovom sére v bielej kartónovej škatuľke bola zistená prítomnosť konzervačných látok ako Methylchloroisothiazolinone a Methylisothiazolinone, ktoré kozmetický priemysel v nezmývateľných výrobkoch zakazuje.
„Zmes je povolená len do zmývateľných výrobkov. Výrobok môže spôsobiť alergickú reakciu u citlivých osôb,“ uviedol ÚVZ SR. Nebezpečné sérum vyrába izraelská spoločnosť BIO KOR METICS Ltd. a krajinou pôvodu je tiež Izrael.
Mydielka "na zjedenie"
Nižšie uvedené tuhé mydlá sú v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu o kozmetických výrobkoch v znení neskorších predpisov, pretože pôsobia ako potraviny.
„Nie sú bezpečné, pretože majú formu, vôňu, farbu, vzhľad, obal, označenie, objem alebo rozmery, ktoré môžu spôsobiť, že spotrebitelia, najmä deti, ich zamenia s potravinami a v dôsledku toho ich môžu vkladať do svojich úst, cmúľať alebo prehĺtať, čo by mohlo byť nebezpečné a zapríčiniť napríklad dusenie, otravu alebo perforáciu či zablokovanie tráviaceho ústrojenstva,“ varuje ÚVZ SR.
Mydlá v tvare koláčikov od značky FRESH LINE, ktoré možno krájať na menšie kusy sú balené po 9 kusov v škatuľke, ktorá vyobrazuje cukrovinky. Ich výrobcom je grécka spoločnosť FRESS FORMULA SA. Krajinou pôvodu je Grécko.
Medzi mydlá, ktoré pripomínajú potraviny, patria aj tie, ktoré vyrába PATERAKIS CHARALAMBOS PHARMACY pod značkou FRESH&PERSONAL COSMETICS. Rovnako pochádzajú z Grécka a vyobrazujú zmrzlinu v rôznych farbách. Nebezpečné mydlá sú predávané v balení s plastovou lyžičkou.
Krém plný konzervantov
RAPEX zachytil aj nebezpečný krém na pokožku, v ktorom sa nachádza zmes konzervačných látok Methylchloroisothiazolinone a Methylisothiazolinone. Krém je pôvodom z Ukrajiny a vyrába ho ukrajinská spoločnosť OOO AROMAT pod názvom ЦЕПИТЕПЬ.
Balený je v 70-gramovej tube. Rovnako ako v sére, aj v nezmývateľnom kréme sú tieto látky prísne zakázané. Môžu vyvolať alergickú reakciu.
Nebezpečné bieliace emulzie
Ako prvá nevyhovela emulzia určená na bielenie pokožky od značky Clinic Clear, ktorá bola predávaná pod názvom Whitening Body Lotion v 500-mililitrovom balení. Krajinou pôvodu je Togo a emulzia obsahuje látku hydrochinón, ktorá je určená len na profesionálne použitie a môže sa požívať iba do výrobkov na nechtový dizajn. Pri použití emulzie hrozia kožné alergie. Jej výrobcom je Dodo cosmetics.
Za nebezpečnú bola označená aj pollitrová emulzia Half Cast od značky 2 tees. Krajinou pôvodu je Nigéria a zodpovednou osobou je Nahco Export Shed, Lagos. Táto bieliaca emulzia rovnako obsahuje látku hydrochinón, ktorá spôsobuje kožné alergie.
Tretí nebezpečný výrobok na bielenie pokožky Crème Eclaircissante od značky Maxi Light obsahuje látku kojic acid, ktorá nie je povolená. Krajinou pôvodu je Pobrežie Slonoviny a krém je balený v hnedom plastovom tégliku.
Dámska kazeta s vôňou a krémom na ruky
Na zozname nebezpečného tovaru je aj súprava kozmetických výrobkov predávaná v balení zlatej a hnedej farby, ktorá obsahuje 30-mililitrový parfum a 100-mililitrovú emulziu na ruky. Set 24 PURE vyrába indická spoločnosť Suntara Cosmetics Pvt Ltd MEPZ Tambaram pod značkou DORALL Collection.
„V tomto nezmývateľnom výrobku sa nachádza v zozname zložiek zmes konzervačných látok Methylchloroisothiazolinone a Methylisothiazolinone,“ uvádza vo svojej správe inšpekcia s tým, že zmes je povolená len do zmývateľných výrobkov. „Výrobok môže spôsobiť alergickú reakciu u citlivých osôb,“ dodala.