WASHINGTON - Archeológovia objavili vďaka aplikácii Google Earth 400 tajomných kamenných štruktúr na okraji sopiek v odľahlej púštnej oblasti Saudskej Arábie. Nazvali ich tiež "bránami". Postavené sú na starých lávových kopulách, pričom niektoré sú viac než štyrikrát dlhšie ako futbalové ihrisko. Odborníci sa domnievajú, že môžu mať až 7 000 rokov.
Ďalší tajomný objav archeológov: V Peru našli ľudské kostry zohavené záhadným rituálom
David Kennedy zo Západoaustrálskej univerzity uviedol, že účel a vek týchto štruktúr, ktoré sa nachádzajú v regióne Harrat Khaybar v Saudskej Arábii, zostáva neznámy. "Brány sa nachádzajú takmer výlučne na hmlistých, nehostinných lávových poliach s nedostatkom vody alebo vegetácie, na miestach, ktoré zdanlivo patria medzi najviac neprijateľné pre náš druh", píše v článku, ktorý bude zverejnený v novembri v časopise Arabian Archeology and Epigraphy.
Brány sú postavené z kameňa, steny sú nahrubo vyskladané a nízke. Na vrchole niektorých brán možno vidieť zvyšky lávových prúdov, čo naznačuje, že brány sú staršie ako niektoré lávové prúdy. "Podivné bloky sa zdajú byť najstaršími umelo vytvorenými štruktúrami v krajine," uviedol Kennedy.
Najmenšie brány majú dĺžku 13 metrov, pričom najdlhšia meria 518 metrov, informoval portál Live Science. Kennedy dodal, že zatiaľ vedci nedospeli k žiadnemu jasnému vysvetleniu ich účelu. Mnohé zo štruktúr majú viac kamenných stien, ktoré tvoria obdĺžnik, zatiaľ čo iné majú jednu kamennú stenu s hromadou kameňov na konci.
Väčšina z brán bola objavená prostredníctvom satelitných prieskumov a ešte nebola vykonaná žiadna archeologická terénna práca. Podľa Davida Kennedyho je reálny prieskum nevyhnutný na presné určenie veku štruktúr a získanie ďalších poznatkov.