Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Británia v strachu, varovanie premiérky! Najvyšší stupeň pohotovosti, hrozba nového útoku

Britská polícia (ilustračné foto) Zobraziť galériu (5)
Britská polícia (ilustračné foto) (Zdroj: SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth)

LONDÝN - Británia zvýšila v utorok stupeň teroristickej hrozby na najvyšší - kritický. To znamená, že bezprostredne môže hroziť ďalší útok. Oznámila to britská premiérka Theresa Mayová. Je možné, že útočník mal komplica. Až 5 tisíc vojakov sa rozmiestňuje do britských miest.

Zvýšenie sa opiera o spravodajské informácie, získané vďaka predbežnému vyšetrovaniu útoku na pondelkovom popovom koncerte v Manchestri. Premiérka ďalej informovala, že Salman Abedi - samovražedný bombový útočník, ktorý zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí a zranil ďalších 59 osôb - bol zrejme súčasťou väčšej siete. Mayová dodala, že Abedi sa narodil a vyrastal v Británii.

Theresa Mayová
Zobraziť galériu (5)
Theresa Mayová  (Zdroj: SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth, pool)

Stupeň teroristickej hrozby v ostrovnej krajine bol niekoľko rokov "vážny", teda druhý najvyšší z piatich. Mayová takisto oznámila, že kritický stupeň znamená, že namiesto polície môžu byť na verejných podujatiach, ako sú športové zápasy, rozmiestnení ozbrojení vojaci.

Namiesto policajtov vojaci

Premiérka vysvetlila, že zvýšenie stupňa teroristickej hrozby v Británii a rozmiestnenie vojakov na hliadkovanie na kľúčových miestach je "primeranou a rozumnou reakciou" na samovražedný bombový útok v Manchestri.

Salman Abedi
Zobraziť galériu (5)
Salman Abedi  (Zdroj: ph)

Útok označila za "krutý a zbabelý" a Britániu oprávňuje na to, aby zaviedla rozsiahle bezpečnostné opatrenia, vrátane plánu, ktorý vláda nazýva Operation Temperer. Podľa Mayovej k týmto opatreniam patrí aj to, že policajtov, ktorí strážia "kľúčové miesta", možno nahradiť príslušníkmi armády a tí budú podliehať policajnému veleniu.

Tento krok "umožní polícii výrazne zvýšiť počty ozbrojených vojakov hliadkujúcich na kľúčových miestach". Mayová upozornila, že verejnosť "bude vidieť vojakov na určitých podujatiach, ako sú koncerty či športové zápasy".

Ochranka bola chabá

Ľudia, ktorí prežili samovražedný bombový útok na popovom koncerte v Manchestri, uviedli, že bezpečnostné kontroly pred vystúpením americkej speváčky Ariany Grande boli chaotické a iba náhodné. Tlačová agentúra AP citovala v správe svedkyňu Nikolu Trochtovú, ktorá pre verejnoprávny Český rozhlas (ČRo) povedala, že keď odchádzala z arény, započula výbuch. Svedkyňa dodala, že pred koncertom neboli takmer žiadne bezpečnostné kontroly.

Stále nie je jasné, ako sa útočník mohol dostať do priestorov arény bez toho, aby ho odhalili. Explózia nastala hneď po tom, ako speváčka Grande odišla z pódia a v aréne sa opäť rozsvietili svetlá.

Terorista študoval v Manchestri

Salfordská univerzita v Manchestri medzitým potvrdila, že Abedi tam študoval, ale nezverejnila dátum, kedy začal univerzitu navštevovať a ani jeho študijný odbor. Polícia v utorok prehľadala priestory univerzity a vynútila si aj evakuáciu niekoľkých budov. Predstavitelia univerzity však vyhlásili, že zásah polície "nesúvisel" s teroristickým útokom.

Imám v mešite v Manchesteri, ktorú Abedi a členovia jeho rodiny navštevovali, uviedol pre britský denník Guardian, že Abedi naňho po umiernenej kázni "nenávistne" pozeral - imám v nej totiž kritizoval teroristov, organizáciu Daeš, líbyjskú salafistickú islamistickú skupinu Ansár aš-Šaría a zdôrazňoval posvätnosť života.

Abedi a jeho brat Ismail navštevovali toto Manchesterské islamské centrum, takisto známe ako mešita Didsbury, kde bol známou postavou aj ich otec, napísal Guardian. Imám mešity Mohammed Saeed povedal, že niekoľko ľudí proti nemu spísalo petíciu po kázni z roku 2015, v ktorej ostro odsúdil terorizmus a zdôraznil posvätnosť života, ale podporu mu vyjadrilo 2000 iných veriacich.

Abedi bol hlboko veriaci

Podľa správ v médiách bol Abedi veľmi tichým študentom. Denník Financial Times po rozhovoroch s priateľmi a susedmi Abediho rodiny dospel k záveru, že "Abedi patril do hlboko nábožensky založenej rodiny, bol členom gangov a v posledných rokoch sa obrátil na radikálny islam".

Podľa denníka Telegraph tvorilo rodinu šesť členov - Abedi mal dvoch bratov a sestru - a vyše desať rokov žila vo štvrti Manchestru s názvom Fallowfield. Podľa "nepotvrdených správ" sa rodina okrem Abediho a jedného brata nedávno presťahovala naspäť do Líbye.

Paríž, ktorý sa stal v posledných rokoch miestom mnohých teroristických útokov, opäť v utorok o polnoci zhasol svetlá na Eiffelovej veži na znak smútku nad obeťami v Manchestri. Vlajky na mnohých miestach Británie a Európy, vrátane sídla Európskej komisie v Bruseli, viali na pol žrde.

Viac o téme: VýbuchTerorizmusútok ManchesterTheresa Mayová
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu