Sobota23. november 2024, meniny má Klement, zajtra Emília

Milióny ľudí zbytočne umierajú kvôli jedinej VECI: V 14. storočí si s tým vedeli rady

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: thinkstock.com)

RÍM - V 14. storočí pomáhala nútená izolácia tovaru a osôb pri príchode do prístavu - známa ako karanténa - obmedziť šírenie moru v Európe. Dnes je všetko inak. Globalizácia spôsobila, že tieto opatrenia sú neúčinné. Jemné prachové častice prekonávajú hory a oceány a vyvolávajú každoročne predčasnú smrť miliónov ľudí aj v oblastiach, ktoré sú veľmi vzdialené zdrojom znečistenia. Uvádza to štúdia zverejnená v časopise Nature.

Na štúdii sa podieľalo štrnásť výskumných ústavov zo Spojených štátov, Číny a Európy. Vedci skúmali frekvenciu výskytu kardiovaskulárnych chorôb, infarktov, pľúcnych nádorov a ďalších chronických ochorení dýchacích orgánov v 228 krajinách a porovnávali to s koncentráciou a modely šírenia polietavého prachu (PM2,5).

Autori štúdie odhadujú, že z 3,45 milióna predčasných úmrtí vo svete spôsobených v roku 2007 polietavým prachom bolo 12 percent vyvolaných emisiami produkovanými v inej časti sveta a 22 percent súviselo s produkciou tovarov a služieb spotrebovávaných na inom mieste. Tento jav je obzvlášť viditeľný v oblastiach v blízkosti veľkých centier produkcie.

Milióny ľudí zbytočne umierajú
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: thinkstock.com)

Na čele zoznamu znečisťovateľov je Čína, ktorej emisie vyvolali viac než dvojnásobok úmrtí spôsobených emisiami v ktorejkoľvek inej krajine. Ázijský hospodársky obor je na prvom mieste v počte obetí produkcie spotrebného tovaru určeného pre západné trhy - v roku 2007 to bolo viac ako 108-tisíc predčasných úmrtí.

Najtoxickejšie krajiny Európy na MAPE: Zlé hodnotenie Slovenska

Vedci zdôrazňujú, že zníženie výrobných nákladov je pre konečného spotrebiteľa dvojsečné; na jednej strane sa zníži počet obetí znečistenia, na strane druhej sa ale výroba presúva do rozvojových krajín, kde sú zákony týkajúce sa životného prostredia menej prísne. „Naša štúdia ukazuje, že prenos jemného prachu na veľké vzdialenosti má výrazné dopady na zdravie v celých regiónoch. Medzinárodný obchod globalizuje úmrtnosť spojenú s atmosférickým znečistením, kedy sa tovar vyrába a spotrebúva v rôznych regiónoch,“ vysvetľuje profesor Východoanglickej univerzity Dabo Guan.

Milióny ľudí zbytočne umierajú
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: thinkstock.com)

Podľa expertov by bolo efektívne nastoliť takú regionálnu politiku, kedy by sa regulovala kvalita vzduchu a znečisťujúce emisie boli zdanené. Cieľom je zabrániť presunu firiem do štátov, ktoré nemajú prísne zákony o životnom prostredí, a zlepšiť tak kvalitu ovzdušia. Zlepšenie technológií kontroly znečistenia v Číne a Indii by malo obrovský úžitok pre zdravie obyvateľov celej planéty. Medzinárodná spolupráca pri podpore znižovania emisií a znečistenia spojená s medzinárodným obchodom by mala mať svoje miesto v agende OSN. 

Viac o téme: EmisiePrachZnečistenieŽivotné prostredie
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu