BRATISLAVA – Krok od tragédie. Celá pozornosť sveta sa pred pár dňami zameriavala iba dianie okolo Severnej Kórey. Diktatúra vyzbrojená jadrovými zbraňami sa vyhrážala útokmi na Spojené štáty. Tie k hraniciam kórejského poloostrova vyslali vojnovú flotilu na čele s modernou lietadlovou loďou Carl Vinson. Napätá situácia hrozila možným konfliktom, no nakoniec udialo sa úplne niečo iné.
Pred pár dňami vyslali Američania bojovú eskadru na čele s lietadlovou loďou USS. Carl Vinson k brehom Severnej Kórey, aby režim mladého diktátora Kim Čong-una odstrašili.
V utorok totiž vyplávalo na povrch, že lietadlová loď Američanov desať dní plávala opačným smerom – k Austrálii. Trump vyhlásil, že vyslal „vojnové loďstvo“ ako varovanie.
Keď Severná Kórea počas minulého víkendu predviedla na vojenskej prehliadke pravdepodobne nové rakety a uskutočnila ďalšie neúspešné raketové testy, preplávali americké plavidlá Sundským prielivom a pokračovali do Indického oceánu.
O presune flotily informovala aj najväčšia americká televízia CNN
Carl Vinson unesie 60 lietadiel a 5 tisíc členov posádky. Okrem neho sú v skupine aj dva torpédoborce, jeden krížnik s balistickými strelami a ďalšie bojové lode. Najprv išli teda dokončiť manévre s austrálskymi kolegami a až potom by sa mali vydať podľa rozkazov do „západného Pacifiku“.
Zatiaľ nie je jasné, či klamlivá informácia bola zverejnená zámerne s cieľom vystrašiť severokórejského vodcu Kim Čong-una alebo ide o zmenu plánu či jednoduchú chybu v komunikácii.
Vojnová flotila v akcii
Experti na severokórejský diktátorský režim varovali, že by rozporuplné vyhlásenia mohli znížiť dôveryhodnosť Trumpovej vlády. „Ak sa vyhráža, a vaše vyhrážky nie sú vierohodné, zmarí to vašu politiku voči nim, nech už je akákoľvek,“ vyhlásil podľa agentúry Reuters politológ Joel Wit, bývalý činiteľ amerického ministerstva zahraničia, ktorý spolupracuje s ústavom univerzity Johna Hopkinsa.