Piatok15. november 2024, meniny má Leopold, zajtra Agnesa

Fico: Staviame draho a pomaly

Ľudia prechádzajú dokončeným tunelom Sitina Zobraziť galériu (7)
Ľudia prechádzajú dokončeným tunelom Sitina (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Výstavba diaľničného tunela Sitina v Bratislave podľa premiéra Roberta Fica stála toľko, že sa dá označiť ako jeden z najdrahších tunelov na svete.

Podľa Fica je Sitina jedným z najdrahších tunelov na svete "Staviame draho a pomaly, ak si zoberieme dĺžku tunela, máme v Bratislave jeden z najdrahších tunelov na svete," uviedol Fico v príhovore počas dnešného slávnostného otvorenia tunela Sitina. Predseda vlády kritizoval, že pôvodne odhadované náklady vo výške 3,5 miliardy korún sa počas výstavby zvýšili o miliardu a dokončovacie práce podľa neho môžu stáť ďalších 500 miliónov korún.

Niekoľko stoviek návštevníkov, ktorí príhovor sledovali, však ubezpečil, že Sitina nebude tak často odstavovaná pre údržbu, ako tunel Branisko a náklady na prevádzku by teda mali byť nižšie. Fico vyzdvihol bezpečnosť a technickú kvalitu stavby, podľa neho tunel "odľahčí jednu z nočných môr dopravy v Bratislave." S príhovorom vystúpil aj predseda parlamentu Pavol Paška, ktorý uviedol, že z tejto "grandióznej stavby" a "kúsku prosperity kraja" budú mať osoh všetci občania Slovenska.

Slávnostného otvárania a strihania pásky sa na pódiu zúčastnili nielen zástupcovia zhotoviteľov stavby, spoločností Taisei a Skanska, minister dopravy Ľubomír Vážny, ale aj minister vnútra Robert Kaliňák, minister zdravotníctva Ivan Valentovič a minister obrany František Kašický. S príhovorom vystúpil aj generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Igor Choma a mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Japonska v SR Makoto Washizu, na pódium prišli i veľvyslanci Maďarska, Švajčiarska, Indie a Poľska. Po prestrihnutí pásky všetci zúčastnení si tunel, ktorý Národná diaľničná spoločnosť pozreli zvnútra.

Otvárací deň dnes začal o 10:00 prejazdom monopostom F1, ktorý pilotoval David Coulthard. K tunelu prišli tisícky divákov, Coulthard po prejazde jednou z rúr prešiel i približne 20 kilometrovým okruhom v meste, zástupy ľudí lemovali celú trasu. Po prejazde sa mohli do tunela pozrieť aj návštevníci, program o 11:00 pokračoval simuláciou nehody a zásahom zdravotníkov, hasičov a policajtov. Okrem peších divákov a tých, ktorí sa ním nechali previezť vláčikom Prešporáčikom ním prešli aj zástupy korčuliarov. Záujemcovia sa môžu do tunela pozrieť do 18:00, kedy sa podujatie skončí.

Tunel by mali sprejazdniť v nedeľu večer. Križovatku Patrónka, ktorou denne prejde 54-tisíc áut, by mal podľa riaditeľky sekcie dopravy bratislavského magistrátu Tatiany Kratochvílovej odľahčiť o 40 až 60 percent. Tunelom by malo denne prejsť približne 20-tisíc vozidiel. Riaditeľ Krajského dopravného inšpektorátu v Bratislave Ivan Lechner predpokladá, že tunel pomôže aj im, keďže na Patrónke už nebude musieť dopravu regulovať toľko policajtov a budú ich môcť presunúť na iné zaťažené úseky Bratislavy.

Tunel s dĺžkou 1,4 kilometra tvoria dve samostatné rúry, každá má dva jazdné pruhy. Vybavený je modernou technológiou, ktorá bude riadiť celý chod tunela: vetranie, osvetlenie, dopravu a pri kolíznych a nehodových situáciách aj jeho uzavretie. Riadenie bude automatické aj manuálne z centrálneho a podružných dispečingov. Okrem toho má tunel pre havarijné situácie výklenky SOS, požiarne vodovody a únikové chodby. Tunel Sitina bude súčasťou diaľnice D2 Bratislava, úsek Lamačská cesta - Staré grunty a vyplní posledný chýbajúci úsek na ťahu diaľnice D2 z Českej republiky cez Bratislavu do Maďarska. Doteraz tento chýbajúci úsek diaľnice nahradzovala Lamačská cesta a Mlynská dolina, ktoré sú dopravne najvyťaženejšími komunikáciami mesta.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu