DAMASK - Na najmenej 100 mŕtvych a približne 400 zranených stúpol počet obetí útokov, ku ktorým došlo dnes v provincii Idlib na severozápade Sýrie. Pri smrtiacom útoku zahynulo až 11 detí. Všetky boli mladšie ako osem rokov. Pri útoku mali byť použité chemické zbrane - ľudia sa dusili, zvracali a išla im pena z úst.
Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) bol pri nich zrejme použitý otravný plyn. Útoky na mesto Chán Šajchún podľa informácií SOHR pravdepodobne uskutočnili ruské alebo sýrske vojenské lietadlá. Obete zomreli na udusenie.
Upozornenie: Fotky a videá nie sú vhodné pre maloletých a ľudí so slabšími povahami
Podľa správy Reuters išiel obetiam z úst pena, čo naznačovalo, že boli použité chemické zbrane. Malo ísť o sarín a chlór.
Letecký útok bol vykonaný dnes ráno v oblasti ovládanej povstalcami na severozápade Sýrie v meste Chán Šajchún. Organizácia SOHR citovala miestnych zdravotníkov, podľa ktorých sa ľudia udusili. Zdravotníci popísali, že ľudia po útoku zvracali a išla im pena z úst.
Povahu plynu SOHR nešpecifikovala. SOHR situáciu v Sýrii sleduje z Británie a tvrdia, že má v teréne informátorov.
Sýrska vláda používanie chemických zbraní opakovane poprela, avšak vyšetrovanie pod záštitou OSN a Organizáciou pre zákaz chemických zbraní (OPCW) vlani v októbri dokázalo, že medzi rokmi 2014-15 použili sýrske vládne sily ako bojový prostriedok chlór, a to najmenej v troch prípadoch.
Povedal, že armáda nepoužíva ani nepoužila chemické zbrane "ani v minulosti a nechystá sa k tomu ani v budúcnosti".
SOHR i ďalší aktivisti dlhodobo obviňujú sýrsky režim z použitia chemických zbraní, čo sýrska vláda odmieta.
Naposledy vo februári zverejnila organizácia Human Rights Watch (HRW) správu, podľa ktorej sýrske vládne vrtuľníky v minuloročných bojoch o mesto Halab (Aleppo) na severe Sýrie zhadzovali na obytné štvrte barely s chlórom.
HRW uviedla, že vychádzala z rozhovorov so svedkami a z analýzy videoklipov a fotografií.
A suspected chemical gas attack took place today in Idlib.
— Al Jazeera English (@AJEnglish) April 4, 2017
Here's a look back at Chlorine gas attacks in Syria. pic.twitter.com/ztGAHPSYws
Vyšetrovanie OSN a OPCW dokázalo, že extrémistická organizácia Islamský štát (IS) použil pľuzgierotvornú látku yperit.
Rusko poprelo účasť na chemickom útoku
Ruské ministerstvo obrany kategoricky poprelo tvrdenie, že ruské lietadlá zaútočili dnes v severosýrskom meste s chemickými zbraňami. Uviedlo, že "lietadlá ruských vzdušných síl neútočili na mesto Chán Šajchún v provincii Idlib".
Ľudskoprávni vyšetrovatelia OSN začali zhromažďovať informácie o útoku. Prešetrujú správy, podľa ktorých sa terčom útoku stalo aj zdravotnícke zariadenie ošetrujúce obete útokov.
"Použitie chemických zbraní rovnako ako úmyselné smerovanie útokov na zdravotnícke zariadenia je vojnovým zločinom a vážnym porušením ľudskoprávneho zákona. Je nevyhnutné, aby páchatelia takýchto útokov boli identifikovaní a niesli za to zodpovednosť," uviedli vyšetrovatelia z nezávislej medzinárodnej komisie OSN pre vyšetrovanie v Sýrii.
Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) vyjadrila vážne obavy v súvislosti s údajným chemickým útokom v severozápadnej Sýrii. Na webovej stránke organizácie informovala, že zbiera a analyzuje informácie zo všetkých dostupných zdrojov.
OPCW ostro odsudzuje "použitie chemických zbraní kýmkoľvek, kdekoľvek a za akýchkoľvek okolností", dodala. Británia vyzvala Rusko a Čínu, aby neblokovali opatrenia proti zodpovedným za údajný chemický útok v Sýrii, ktorý označili za "vojnový zločin".
Británia a Francúzsko vyzvali na naliehavé stretnutie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá sa má v stredu zísť na pravidelnej schôdzke k sýrskym chemickým zbraniam, tak ako každý mesiac.
Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová, ktorá BR OSN teraz predsedá, následne povedala, že členovia rady videli správy o "strašnom útoku chemických zbraní v Sýrii" a že rada zasadne v stredu ráno.