BRATISLAVA – Škandál s brazílskym mäsom naberá stále väčšie rozmery. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná dnes na tlačovom brífingu uviedla, že na Slovensko sa dostalo až 21 ton problematického mrazeného kuracieho mäsa z Brazílie, ktoré Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) stiahla z predaja. Mäso však nenašli len v predajniach, ale aj v reštauráciách.
Nakazené mrazené kuracie prsia našli kontrolóri okrem Bratislavy aj v iných mestách. Na Slovensko bolo dovezených až 21-tisíc kilogramov mäsa, ktoré nezodpovedá hygienických štandardom. Mäso bolo ďalej distribuované napriek tomu, že obsahovalo zárodky salmonely a iných baktérií. „Dostalo sa do 54 reštaurácií po celej krajine,“ povedala Matečná.
Ďalšie odhalenie pri kontrole mäsa: Bravčové rebro z Poľska s rakovinovou hrozbou
Mäso sa k nám dostalo cez Holandsko a Poľsko. Matečná spolu s ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom apelovala na spotrebiteľov, aby sa nepozerali len na cenu mäsa a nakupovali radšej produkty zo Slovenska. Drucker poznamenal, že mäso je po dôkladnej tepelnej úprave zdravotne spôsobilé na konzumáciu.
V rámci preventívnych opatrení MPRV SR nariadilo predaj brazílskeho mäsa okamžite pozastaviť. Počet kontrolovaných vzoriek ŠVPS SR vzrástol z 237 na 341 produktov. „Doterajšie laboratórne testy preukázali 17 nevyhovujúcich vzoriek. V jednom z týchto brazílskych produktov – produkt značky SEARA ‚Mrazené kuracie prsia bez kosti bez kože bez innerfiletu solené‛ v 2-kilogramovom balení, výrobca spoločnosť Agricola Jandelle, sme zistili Salmonellu kmeňa Heidelberg. Kontroly vykonávame aj naďalej, zameriavame sa hlavne na prevádzkovateľov, ktorí vlastnia sklady a obchodujú s touto komoditou vo väčšom množstve a dodávajú ho reštauráciám a konečným spotrebiteľom,“ uviedol Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ ŠVPS. Testy na konzervačné látky aj na prítomnosť salmonely stále prebiehajú. Pri žiadnej z testovaných vzoriek zatiaľ neboli objavené chemické látky, ktorými sa v Brazílii malo upravovať pokazené mäso.
Kontroly po Slovensku stále prebiehajú. Doteraz veterinári uskutočnili až 3 000 kontrol, z čoho 2 900 sa týkalo zariadení spoločného stravovania. Dve pozitívne vzorky zo zariadenia spoločného stravovania boli zistené v Bratislave a jedna v Poprade. Podľa riaditeľa ŠVPS Jozefa Bíreša ide o subtyp salmonelózy, ktorý sa vyskytuje v Amerike a Kanade, nie v Európe.