LIMA - Jazero Titicaca vtlačené medzi vrcholkami hôr pokrytých snehovými čiapkami, bývalo svojho času uctievané Inkami, ktorí verili, že sa v jeho temne modrých vodách zrodilo samo Slnko. V súčasnosti sú však brehy najväčšieho juhoamerického jazera pokryté mŕtvymi žabami, vyhodenými plechovkami od farieb a taškami plnými rozmáčaných odpadkov, napísala agentúra AP.
Sanácia skládky na Žitnom ostrove je tŕňom v oku kritikov: V podzemnej vode môžu byť jedy
Avšak v samotnej vode číhajú menej viditeľné druhy nebezpečenstva - toxické množstvo olova a ortuti. Neustále zhoršovanie stavu tejto cenenej turistickej destinácie, kam ročne zavíta okolo 400-tisíc návštevníkov, spôsobilo nárast zdravotných problémov u 1,3 milióna obyvateľov, ktorí žijú v okolí znečistených brehov jazera Titicaca.
Z dvoch desiatok okolitých miest do jazera vyteká nespracovaný odpad a nelegálne zlaté bane ležiace vysoko v Andách ročne vypustia do rieky ústiacej v jazere až 15 ton ortuti.
"Keby mohli žaby hovoriť, povedali by: 'Toto nás zabíja'," hovorí Maruja Inquillaová, miestna ekologická aktivistka, ktorá pred časom prišla do domu miestneho guvernéra s plastovými vrecúškami naplnenými stovkami uhynutých žiab na protest proti ničeniu jazera.
V januári 2016 podpísali vlády Peru a Bolívie dohodu o riešení problému znečistenia jazera, v ktorej sľúbili, že na zlepšenie stavu vynaložia pol miliardy dolárov. Detaily toho, ako chcú postupovať, boli však len hmlisté.
O rok neskôr sľúbil nový peruánsky prezident Pedro Pablo Kuczynski vybudovať okolo jazera desať čističiek za zhruba 437 miliónov dolárov, "aby najkrajšie jazero na svete bolo tiež najčistejším".
Avšak rovnako ako v prípade minuloročnej dohody sú aj teraz podrobnosti okolo financovania čističiek nejasné a zdá sa, že aj tento sľub zostane nenaplnený - rovnako ako všetky sľuby politikov za posledné dve desaťročia.