Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Deväť tipov, ako sa vyhnúť Druckerovej desaťeurovke na pohotovosti

Urgentný príjem Advertoriál Zobraziť galériu (4)
Urgentný príjem (Zdroj: TASR/František Iván)

BRATISLAVA - Podľa pripravovaných zmien Ministerstva zdravotníctva sa budú meniť poplatky na urgentných príjmoch. Ak vyhľadáte pomoc podľa lekárov s menej závažným problémom, namiesto 1,99 eura z peňaženky vytiahnete celých 10 eur. Tomuto poplatku sa však dá s trochou rozumu a predvídavosti jednoducho vyhnúť a nedoplatí na to vaše zdravie ani vaša peňaženka.

Neodkladajte návštevu lekára

Ak začínate v piatok ráno pociťovať zdravotný problém, návštevu lekára neodkladajte a choďte k tomu svojmu všeobecnému. Nehovorte si „keby niečo, je tu pohotovosť“. Zvýšený poplatok a hodiny strávené v čakárni by mali byť dostatočne odstrašujúcou predstavou.

Zistite, dokedy ordinuje váš lekár

Tesne poobede sa vyberiete na pohotovosť, pretože váš lekár už zrejme aj tak neordinuje? Radšej si to overte, váš lekár vie o vás viac ako lekár na pohotovosti, ktorý vás vidí prvý raz v živote. Väčšina doktorov máva aj dlhšie dni, počas ktorých ordinujú do piatej či šiestej večer. Ordinačné hodiny ako aj telefónne čísla väčšiny z nich nájdete na internete.  

Zamierte do lekárskej služby prvej pomoci

Pri menej závažných ťažkostiach by vaše kroky mali smerovať do tzv. pohotovostnej ambulancie. Lekárska pohotovosť funguje po klasických ordinačných hodinách do polnoci. Je určená pacientom, ktorí nie sú v ohrození života. Ak vás teda trápi napríklad kašeľ či bolesti hlavy, zamierte najskôr sem. 

Pomôže aj lekár na telefóne

V mnohých situáciach vám dokáže poradiť aj lekár cez telefón. Takúto službu pod názvom DôveraLinka 24 poskytuje zadarmo a non-stop napríklad zdravotná poisťovňa Dôvera. Lekár si v počítači môže s vaším súhlasom pozrieť vaše zdravotné záznamy v zdravotnej poisťovni a má prehľad o vašej anamnéze aj liekoch, ktoré užívate. Tak vám môže fundovane poradiť a niekedy aj ušetriť cestu a čakanie na pohotovosti. Telefonovať môžete aj v prípade problémov týkajúcich sa zdravia vašich detí, prípadne rodičov. Lekári vám poradia najmä pri chrípke, alergii, prechladnutí, tráviacich ťažkostiach, pomôžu s radou ohľadne kombinácie liekov či vyhľadaní najbližšej pohotovosti. 

Doktor na telefóne
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: thinkstock.com)

Majte poruke zdravovedu

Zdravoveda, kniha o zdraví, chorobách a ich príznakoch, bola kedysi povinnou výbavou každej domácnosti a malo to svoj zmysel. Nájdete v nej fundované odporúčania, a tak si pri nezávažných ťažkostiach dokážete pomôcť aj sami. Pri jej výbere v kníhkupectve si skúste nájsť dva-tri problémy a preverte kvalitu jej spracovania. Dôležité sú nielen rady samotné, ich zrozumiteľnosť, ale aj možnosť ich rýchlo vyhľadať.

Vybavte si lekárničku

Vždy je najlepšie mať pomoc doma po ruke. Preto by ste mali mať v lekárničke minimálne lieky na zníženie horúčky a proti bolesti. Ak máte malé deti, tak aj v podobe čípkov alebo sirupčekov. Pri nákupe voľnopredajných liekov si pýtajte tovar s čo najdlhšou trvanlivosťou

Poraďte sa v lekárni

Pri problémoch ako horúčka alebo tráviace ťažkosti vám dokáže poradiť aj lekárnik. Pohotovostné lekárne sú otvorené zväčša do neskorého večera, niektoré dokonca 24 hodín denne. Pri jednoduchších problémoch v nich neraz nájdete rýchlejšiu a rovnako účinnú pomoc ako na pohotovosti.

Lekáreň
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: ocmax.sk)

Skontrolujte očkovania

Pri rôznych menších poraneniach netreba ranu na pohotovosti zošívať, s trochou predvídavosti sa stačilo zaočkovať – nechať si pichnúť „tetanovku“. Tú vám pritom môže aplikovať aj obvodný lekár, len sa k nemu musíte vybrať. Účinnosť vakcíny je 10-15 rokov. Nemusia vás tak trápiť obavy pri každom menšom poranení v znečistenom prostredí.

Stavte na zdravý rozum

Za tráviace problémy alebo zranenia spôsobené alkoholom si často môžeme sami. Jedzte a pite s mierou. Mnoho návštev na pohotovosti tiež nasleduje po športovej aktivite. Nezabudnite pri lyžovaní či bicyklovaní používať prilbu, pri korčuliach a iných športoch aj ďalšie ochranné prvky. Je preukázané, že prilba ochráni vašu hlavu pred mnohými menšími krvácajúcimi zraneniami, s ktorými by ste inak asi utekali na pohotovosť. Nehovoriac o vážnejších prípadoch, kedy vám môže doslova zachrániť život.

Článok sme pripravili v spolupráci so zdravotnou poisťovňou Dôvera

Viac o téme: DôveraLinka 24Pohotovosť
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu